Лохина — ягода довголіття

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.08.2021

На фото: лохина Рубель

Смачні поживні плоди лохини та декоративність цього куща дедалі частіше привертають увагу садівників. Рослина дуже морозостійка, тому зустрічається в помірних і холодних регіонах усієї Північної півкулі: добре витримує зниження температури до мінус 34. Лохину недарма назвали ягодою довголіття, адже її плоди мають унікальну дію на організм людини, очищаючи й омолоджуючи його. Ягоди багаті на мікроелементи, вітаміни та інші біологічно активні речовини. Крім того, лохина — єдина ягода, яка має протиалергійну дію і сама не спричиняє алергію.

Карлики і гіганти

Кущі лохини дуже різні за розмірами — заввишки від 10 см (низькорослі, їх ще назива­ють дикими), до 4 м (високорослі або сортові), ягоди яких досягають від 10 до 25 г, а за умов нашої широти можна отримати до 7–8 кг з одного куща.

Лохина низькоросла Норд Кантрі

 

Дружна сімейка

Для збільшення врожаю рекомендують висадити декілька сортів лохини з одночасним періодом цвітіння (з метою їх перехресного запилення), а також висаджувати поряд рослини, які приваблюють комах-запилювачів. Можна висадити медоносні дерева, які цвітуть одночасно з лохиною у травні-червні: клен, глід, липу. Серед трав'янистих медоносів у цей час зацвітають гречка, дягіль, іван-чай, буркун.

 

Найкраще оточення

Лохина чудово почуватиметься у вересовому саду. Добрими сусідами для неї можуть бути хвойні рослини, які не дають густу тінь.

Читайти ще: 

 

Тридцять років — на врожай

Кущ може давати урожай до 8 кг ягід, плодоносити починає на третій рік.

Ягоди в гронах достигають неодночасно, тому маєте нагоду насолоджуватися врожаєм упродовж тривалого періоду. А якщо ще й посадите сорти рослини різних термінів достигання — лохина буде на вашому столі впродовж кількох місяців. Адже ранньостиглі сорти дають урожай уже наприкінці червня; середньостиглі — із середини липня; пізньостиглі — з другої–третьої декади серпня до середини вересня. Та й восени поспішати нікуди — ягоди можуть залишатися на гілках до заморозків. Зібрані плоди зберігають за температури від 0 до +2°С до двох тижнів. До речі, лохина дає врожай до 30 років поспіль.

Відео: Лохина в теплиці — ранній врожай! 

Розповідає Ельвіра АБСЕЛЯМОВА, агроном компанії «ЮНІК ГАРДЕН»

 

Де і що садити

У нашій кліматичній зоні рекомендовано вирощувати ранньо- і середньостиглі сорти лохини садової, яка встигає достигнути.

Ґрунт можна також насипати поверх непридатного для чорниці ґрунту у вигляді гряд, в тому числі гряд, обмежених каркасом з дощок чи у великих ящиках з дощок

А також можна комбінувати: частина субстрату заглиблена у ґрунті ділянки, а частина насипана зверху у вигляді гряди.

 

Як доглядати

Під час вирощування лохини основний догляд полягає у контролі за вологістю ґрунту. Рослина витримує посуху легше, ніж надмірне зволоження, тому найкращим варіантом зрошення є крапельне поливання. Субстрат у посадковій ямі треба підтримувати в помірно вологому стані, щоб вода не застоювалася довше, ніж на дві доби,інакше кущ може загинути.

Після висаджування рослину треба поливати щодня впродовж кількох тижнів. Далі, якщо погода суха, робити це слід один-два рази на тиждень (вранці або ввечері), виливаючи по відру води під кожен дорослий кущ. Особливо потребує поливання лохина в липні і серпні, під час плодоношення, а також тоді, коли на кущах закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю. Якщо загалом ділянка має нейтральний або лужний рН, з другого року життя рослини важливо один-два рази за сезон підкислювати воду для поливання (100 мл дев'ятипроцентної оцтової або яблучної кислоти на 10 л води або 1 ч. л. лимонної кислоти на 3 л води).

Важливо знати!

Доглядаючи за лохиною, періодично видаляйте бур'яни, розпушуйте ґрунт не глибше ніж на 10 см, щоб не пошкодити коріння, та раз на два–три роки мульчуйте тирсою або перепрілою хвоєю.

Для кращення росту і збільшення врожаю лохину рекомендовано підживлювати мінеральними добривами, а традиційні органічні добрива тваринного походження, навпаки, їй протипоказані, оскільки вони залужують ґрунт. Натомість дуже корисними для чорниці будуть перекомпостовані тирса і кора хвойних порід дерев.

Однак запам'ятайте:

 

Предзімовий інструктаж

 

Обрізування лохини

Відео: Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?

Пояснює Дмитро ГОНЧАРУК, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ».

Санітарне обрізування, яке полягає у видаленні слабких, хворих, підмерзлих або пошкоджених пагонів, а також тих гілок, які лежать на землі

 

Чи ділитися з пташками?

Птахи також люблять ягоди лохини й можуть вам нічого не залишити. Тому щойно чорниця почне достигати, натягніть над чагарником густу сітку. Але перелік шкідників лохини на цьому не вичерпується — там і хрущі, і гусінь непарного шовкопряда, а також щитівки, листовійки та попелиці.

Жуків, їхні личинки та гусінь найкраще збирати вручну, а проти інших шкідників обприскати рослину інсектицидами (до розпускання бруньок або після збирання врожаю).

 

Якщо рослина захворіла

Через перезволоження рослин і застій води в ґрунті лохина може захворіти на грибкові захворювання: сіра гниль (ботритіс), моніліоз, засихання гілок (фомопсис), фізалспороз, біла плямистість (септоріоз), антракноз і подвійна плямистість. Для профілактики на початку весни і восени рослини обробляють бордоською сумішшю. Якщо ознаки грибкового захворювання вже є, то обов'язково виріжте усі хворі пагони і спаліть, а рослину обробіть фунгіцидами.

Ознаки:

         ⌂ Антракноз                                                 ⌂ Біла плямистість                                     

За умови ураження лохини вірусними хворобами (мозаїка, карликовість, червона кільцева і некротична плямистості), треба викопати і спалити такі рослини, інакше хвороба «поповзе» по всій ділянці. Загалом, якщо дотримуватися правил вирощування лохини, багатьох захворювань можна уникнути і щороку насолоджуватися гарним врожаєм.

Червона кільцева плямистість

Ознаки:

 

Автор: Наталія Нужина, к.б.н., ст. науковий співробітник ННЦ “Інститут біологіі та медицини” Київського національного універсітету імені Тараса Шевченко

 

Купить саджанці лохини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли і де садити лохину та як доглядати за нею
Садівники мріють отримувати свіжі ягоди лохини від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для цього потрібно знайти відповідні сорти та знати певні нюанси вирощування та догляду за цією культурою
Збирання врожаю чорниці високорослої і післязбиральна обробка
Як організувати процес збору чорниці і зберегти врожай
Як отримати вдвічі більший врожай лохини
Досвід по вирощуванню лохини від родини Никитюків
Вирощуємо чорницю в контейнері
Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах.
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Фіолент — винятковий сорт української селекції, що впевнено серця підкорює споживачів і фермерів. Про його унікальність і переваги розказують селекціонери.
Лохина... на чорноземі!
Аби виростити на тяжкому глинистому чорноземі популярну ягоду, господар закислив поле 20 вантажівками тирси.
Лохина швидко завойовує світ
Так переконує Павел Кравець, консультант із ягідництва з Польщі.
Еколохина із Закарпаття
Два роки тому в Ужгородському районі з’явилося фермерське господарство з екзотичною назвою «Грін», що спеціалізується на вирощуванні лохини.

Рекомендовані товари!