Експерт — Тетяна ГАРНИК, доктор медичних наук, професор
Чорниця — це справжнє диво природи, яке:
- Лікує діабет. Листя чорниці — ліки від цукрового діабету, які містять органічні кислоти, флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту, різні макро- та мікроелементи і що особливо важливо – речовину, яка діє подібно до інсуліну. Найкраще збирати листя чорниці в період цвітіння рослини. Це — обов’язковий компонент майже всіх цукрознижувальних фітозборів.
Рецепт: 2–3 ст. л. подрібненого листя настоюють упродовж двох-трьох годин у двох склянках окропу, вживають по 1/4–1/2 склянки 3–4 рази на день перед уживанням їжі.
Курс лікування — три-чотири тижні, потім зробіть перерву, аби організм не звикав до дії цього засобу. Також хворим на цукровий діабет рекомендовано вживати ягоди чорниці.
Листя чорниці теж підвищує шлункову секрецію, тому препарати з нього рекомендують при гіпоацидних та анацидних гастритах. Настій із листя має кровоспинні, протизапальні, протиспазматичні та сечогінні властивості, сприяє розчиненню каменів у нирках. У народній медицині різних країн настій із листя широко використовують при захворюваннях печінки, жовчного міхура, жовчнокам’яній хворобі, ревматизмі. Клізми з настою з листя допоможуть позбутися гемороїдальних кровотеч, такий настій можна використовувати для спринцювань, при запальних процесах жіночої статевої системи.
Рецепт: столову ложку сировини кип’ятити у склянці води протягом 3 хв., настоювати упродовж 30 хв., процідити, пити по 1/2 склянки впродовж дня.
⌂ Чорниця поліпшує зір
- 2. Поліпшує зір.Ягоди чорниці входять до складу багатьох препаратів, дія яких спрямована на поліпшення зору. Вдома можна приготувати такий засіб: 1 ст. л. сухих чорниць засипати у склянку й залити холодною водою так, щоб вона була на 2 см вище рівня ягід. Залишити на вісім годин. Потім з’їсти ягоди натщесерце за 30 хв. перед уживанням їжі. Фармакологічні дослідження довели, що ягоди чорниці загострюють нічний зір, допомагають утомленим очам при тривалій роботі в умовах штучного освітлення.
- Омолоджує організм.Користь чорниць ще й у тому, що вони є чудовим джерелом антиоксидантів та вітамінів і здатні сповільнити процеси старіння. У них містяться антоціани та різноманітні біологічно активні речовини, а також лимонна, яблучна, бурштинова, щавлева, хінна, молочна кислоти, вітаміни РР, С і В, каротин, багато мікроелементів, пектинові й дубильні речовини. Вчені стверджують, що чорниці – абсолютний лідер за вмістом марганцю. Досить вживати склянку ягід на день, аби відчути на собі їхній цілющий вплив.
- Лікує травний тракт і суглоби. Чорниці мають ще й протизапальну та антисептичну дію, тому їх рекомендують уживати в разі розладів роботи кишечнику та шлунка.
Рецепт: у разі проносу та інших розладів кишечнику залити 40 г сухих плодів чорниці склянкою води, кип’ятити протягом 20 хв. і пити по 0,5 склянки тричі на день.
За хронічного коліту залити 1 ст. л. сухих ягід чорниці 0,25 склянки води, кип’ятити протягом 20 хв. Потім додати 0,25 склянки червоного вина й кип’ятити ще 10 хв., вживатипо 1 ст. л. тричі на день.
Для підсилення лікувальної дії треба змішати в однакових частинах ягоди чорниці, листя кропиви дводомної, листя м’яти перцевої та квітки ромашки аптечної; 1 ст. л. суміші засипати в термос і залити на ніч склянкою окропу. Пити по склянці настою двічі на день.
Запам’ятайте! Сухі ягоди чорниці мають в’яжучу дію, а свіжі — послаблювальну, вони активізують перистальтику кишечнику і корисні тим, хто страждає на хронічні закрепи.
- Регулює обмін речовин
- За ревматизму та подагри й інших захворювань, пов’язаних із порушенням обміну речовин: 1–2 ч. л. товчених ягід чорниці залити склянкою окропу, настояти, закутавши, протягом трьох-чотирьох годин, підсолодити. Вживати по 0,5 склянки 5–6 разів на день.
- Ці ягоди виводять з організму солі, тож рекомендовані в разі каменів у нирках.
- Додає сил і здоров’я.Корисно їсти чорниці за недокрів’я, хвороб печінки. А їх регулярне вживання знижує ризик розвитку онкологічних захворювань.
Чай із плодів чорниць також застосовують як сечогінний і в’яжучий засіб. А ще дуже смачний вітамінний загальнозміцнювальний чай із плодів і листя чорниць, суниць, малини та чорної смородини.
- Гоїть шкіру.При екземі свіжі ягоди треба зварити в невеликій кількості води (недовго), розім’яти, охолодити, нанести на лляну тканину й прикласти до ураженої ділянки шкіри. Свіжі ягоди також товчуть і прикладають до ран, що довго не загоюються, прищів, опіків. Відваром і настоєм із листя чорниць також можна промивати рани й робити клізми за гемороїдальних кровотеч. Рецепт: 15 г сухого листя настоювати протягом години в 400 мл окропу.
⌂ Сушені ягоди чорниці
У «сухому залишку»
А із сушених ягідок можна зробити такі ліки: перемолоти їх на кавомолці, змішати з такою ж кількістю гострого червоного перцю, імбиру та очанки (усе в однакових частинах). Засіб приймати по 1 ч. л. кілька разів на день, запиваючи водою. Він поліпшує зір, мозковий кровообіг, пам’ять, загальний стан організму, нормалізує роботу травного тракту.
- При ангіні народна медицина рекомендує: залити 100 г сухих плодів чорниці 0,5 л води, кип’ятити, доки кількість води не зменшиться до 0,3 л, потім охолодити й застосовувати для полоскання горла.
- У разі гіпертонії залийте 4 ч. л. сушених ягід чорниці склянкою води, настоюйте упродовж восьми годин і випийте протягом доби.
- При кон’юнктивіті корисно з’їдати щодня по 1 ст. л. свіжих чи сухих чорниць.
- При болю в шлунку: 4 ч. л. сухих ягід чорниці залити двома склянками окропу, настоювати протягом двох годин. Пити по 0,25 склянки п’ять-шість разів на день.
- У разі печії корисний відвар: 1 ст. л. сухих ягід залити двома склянками гарячої води, пити по 60 мл чотири рази на день перед уживанням їжі однаковими порціями протягом дня.
Чорнична сокотерапія
- При анемії сік із чорниць змішати із соком суниць, пити по 0,5 склянки, можна з медом, тричі на день перед уживанням їжі.
- Сік із чорниць рекомендують у разі гастриту зі зниженою кислотністю, гепатиту. Він також помічний при циститі та болю в суглобах.
- При гінгівіті та стоматиті корисно полоскати порожнину рота свіжим чорничним соком.
Увага! Надуживання чорницями та їхнім соком може спричинити закреп. Якщо маєте схильність до утворення оксалатних каменів чи дискінезії жовчних шляхів, також не влаштовуйте собі «чорничні» дні.
⌂ Чорниця заморожена
Запаси із секретом
- Спробуйте заморозити чорниці, пересипавши їх цукром, але не пропускаючи через млинок, — взимку скуштуєте і не відрізните від свіжих!
- Або ж висушіть ягоди таким способом: свіжі, цілі чорниці перебрати, сполоснути в друшляку водою, дати висохнути, сушити в духовці за температури спочатку + 45, потім 60°С до повного висихання. Висушені ягоди можуть зберігатися протягом двох років.
- Листя бажано сушити в тіні, під наметом, розсипавши тонким шаром на широкому посуді. Термін придатності сушеного листя — рік.
- Чорниці натуральні: вимиті плоди вкласти в банку, ледь утрамбувавши, залити перевареною водою +50–60°С і стерилізувати в киплячій воді з розрахунку 10 хв. на літрову банку. Закатати кришкою, перевернути й залишити так до повного охолодження.
- Чорниці із цукром: 1 кг ягід і 100–300 г цукру. Третину плодів покласти в каструлю, додати цукор, підігріти під кришкою до повного розм’якшення й ретельно розім’яти. Решту ягід висипати в банку й залити киплячим сиропом. Стерилізувати в окропі з розрахунку 10 хв. на літрову банку.
На вріз дуже корисно вживати свіжі ягоди. А також при серцевих недугах готують відвар із молодих пагонів і листя чорниці: 1 ст. л. заливають склянкою води, кип’ятять протягом 10 хв. на слабкому вогні, охолоджують, проціджують. П’ють по 2 ст. л. тричі на день.
Купити саджанці чорниці тут
Читайте ще:
Вирощуємо чорницю в контейнері
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Лохина швидко завойовує світ