Як організувати зрошення ділянок із чорницею високорослою

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.05.2022

Зрошення насаджень чорниці високорослої — необхідний агрозахід за дефіциту вологи у ґрунті. Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як організувати систему зрошення, яка допоможе забезпечити максимальний врожай ягід.

Особливості зростання чорниці високорослої

Чорниця високоросла має відносно поверхневу кореневу систему — основна маса активних коренів знаходиться у верхніх 30-40 см ґрунту.
На відміну від інших культур коренева система чорниці не має кореневих волосків, тому рослина дуже чутлива до рівня зволоженості ґрунту чи субстрату.

В природних умовах чорниця високоросла росте на добре дренованих торфовищах з високим рівнем залягання ґрунтових вод. Такі ґрунти мають високу водоутримувальну здатність і знаходяться в стані постійного зволоження за рахунок капілярного підняття води з нижніх шарів ґрунту.

Саме тому на ділянці, де планується закладати плантацію чорниці, рекомендується покращити водні властивості ґрунту внесенням мульчувального матеріалу (кислий верховий торф, подрібнена кора чи тирса).

Ділянку з чорницею треба мульчувати

⌂ Фото: Ділянку з чорницею треба мульчувати

Після висаджування саджанців на постійне місце, зону перебування коренів підтримують у вологому стані, не допускаючи пересихання. Оптимальна вологість субстрату 60-70% від повної польової вологоємності. Досягається це регулюванням рівня ґрунтових вод, або зрошуванням. Для дворічних і трирічних рослин рівень ґрунтових вод підтримують на позначці 30 см від поверхні ґрунту, для п'ятирічних і шестирічних — на позначці 50 см.

Важливо!

Чорниця високоросла не здатна передавати вологу латерально (тобто за поливу лише однієї зі сторін, інші страждатимуть від дефіциту вологи).

Важливо підтримувати вологість ґрунту чи субстрату на постійному рівні — в сухому субстраті коренева система починає відмирати і за наступного поливу дуже повільно відновлюється. До того ж при пересиханні субстрату його досить важко буде повторно зволожити.

Надлишкова волога теж шкідлива — рослина не отримує достатньої кількості кисню та зростає ризик розвитку хвороб кореневої системи.
Тому ділянка повинна бути добре дренована, щоб у період інтенсивних дощів чи надлишкового поливу в ґрунті не затримувалась гравітаційна вода.

В процесі життєдіяльності чорниці адсорбують доступну вологу з ґрунту та транспірують її через листкову поверхню. Інтенсивність транспірації вологи залежить від низки чинників — температури і вологості повітря, сонячної радіації, швидкості вітру, віку плантації, фази розвитку рослини.

Рослина використовує найбільше води у період від зав'язування ягід і до збирання врожаю. Дефіцит вологи у цей період суттєво знижує урожай поточного року та стримує закладання плодових бруньок на наступний рік.

Тому у розрахунок системи зрошення для чорниці беруть до уваги гранулометричний склад ґрунту, його ґрунтовогідрологічні константи та враховують, що доросла рослина за площі листкової поверхні > 80 % потребуватиме від 3-4 мм води за день до 6-7 мм у найінтенсивніший період за повного завантаження рослин урожаєм.

Відповідно до зазначеної динаміки потреби рослин чорниці високорослої у воді слід планувати крапельне зрошування, враховуючи, що на кінець сезону ґрунт має бути достатньо зволоженим для поліпшення умов зимівлі.


Яку вибрати систему зрошення

Для чорниці високорослої зазвичай використовують систему краплинного зрошення. Воно має низку переваг: дозволяє більш рівномірно проводити поливи, економно використовувати воду та водорозчинні добрива, які вносяться з поливною водою і дозволяє уникнути підвищення вологості повітря, що в свою чергу створює сприятливі умови для розвитку грибкових хвороб.

У місцях з високою ймовірністю весняних заморозків бажано мати додаткову систему спринклерного зрошення для захисту плантації під час цвітіння. Розробка гідравлічного дизайну системи досить складна, тому для надійного та якісного функціонування системи зрошення необхідно скористатись послугами спеціалізованих компаній.

Тому більшість сучасних плантацій закладається з використанням двох ліній зрошення на ряд. Такий підхід має суттєві переваги, особливо при висаджуванні саджанців на гребенях, які необхідно рівномірно зволожувати. Якщо використовується дві лінії зрошення, краще їх укласти так, щоб емітери розміщувались в шахматному порядку.

Система для зрошення та підживлення чорниці

⌂ Фото: Система для зрошення та підживлення чорниці

На трубці краплинного зрошення крапель¬ниці можуть бути вмонтовані чи зовнішні. При використанні вмонтованих емітерів відстань між крапельницями може становити 0,40-0,60 м. Зовнішні емітери зазвичай встановлюють біля кожного саджанця, бажано їх розміщувати на межі висадженого горщика (це стимулює кореневу систему розростатись і дозволяє уникнути перезволоження біля основи куща, що часто є причиною розвитку хвороб кореневої системи).

Через декілька років, коли використання води рослиною збільшується, можна встановити додаткові крапельниці з іншої сторони рослини. Система зрошення повинна забезпечувати високу рівномірність поливу, тому бажано використовувати емітери з компенсацією чи обмежувати довжину поливних ліній.

 

Як планувати зрошення ґрунтів

Для досягнення максимальної продуктивності плантації сортів чорниці високорослої інтенсивність та частота поливів повинна відповідати водоспоживанню рослини. З цією метою використовують системи моніторингу вологості ґрунту на глибині залягання кореневої системи.

При зниженні рівня вологості до точки поливу рослина відчуватиме стрес, що, хоч і не проявляється на зовнішньому вигляді, проте призводить до зниження продуктивності та призупинення росту.

Для приблизного визначення вологості ґрунту з верхнього шару беруть жменю землі, стискують її і дивляться, як формується грудочка, і наскільки вона міцна.

Якщо супіщаний ґрунт не формується у грудочку, хоча і здається, що вона волога, то полив необхідний. На легкосуглинистих ґрунтах полив потрібен тоді, коли ґрунт скочується у грудочку, але без будь-якого натиску розвалюється.

Торф'яний ґрунт вважається недостатньо зволоженим, якщо після стиснення грудка легко розсипається. На дачній ділянці рослини бажано поливати хоча б два рази на тиждень (10 л води на дорослий кущ). У спекотну суху погоду бажано поливати частіше (можна навіть кожен день), в прохолодну й дощову полив потрібно припинити.

Особливо важливий полив у липні-серпні. В цей час чорниця садова плодоносить і одночасно на кущах закладаються квіткові бруньки, які формують врожай наступного року. За нестачі вологи в цей період будуть втрати урожаю не тільки в поточному, але і в майбутньому році. Потреба в додатковому зрошенні ділянки визначається за станом ґрунту.

У спекотну суху погоду бажано не тільки поливати рослини, а й обприскувати їх з метою охолодження. Проводять цей захід під час піку високих температур (о 12-13 годині та у 15-16 годині). Це значно збільшує продуктивність рослин (завдяки обприскуванню ліквідується стрес від перегріву і зростає швидкість фотосинтезу).

Важливо!

Потреба чорниці у воді починає зростати з квітня і в середині травня досягає триразової (порівняно з квітнем) кількості. У червні вона підвищується поступово, а в липні досягає максимуму (4-5 квітневих норм). Така потреба зберігається до кінця серпня, зменшуючись у вересні до травневого рівня, а у жовтні — близько квітневої потреби.

У міжряддях молодих ягідників за умов зрошення можна вирощувати багаторічну траву на два-три укоси за сезон, однак при цьому норми зрошення збільшують на 30- 60%.

Коефіцієнт корисного витрачання води за цього способу зрошення може досягати 90-95%. Здебільшого рекомендують встановлювати по дві крапельниці на рослину з поданням по 4 л на годину кожною крапельницею. За будь-якої пропускної спроможності крапельниць тиск у системі подавання води не має перевищувати 3,5 бар (105 Па). До додаткових переваг крапельного зрошення належить також можливість внесення водорозчинних добрив.

Схема зрошення

⌂ Фото: Схема зрошення: 1 - водозабір; 2 - насосна станція; 3 - головна засувка; 4 - фільтр; 5 - водомірний пристрій;
6 - манометр; 7 - канали зв'язку; 8 - вузол для внесення добрив; 9 - магістральний трубопровід; 10- розподільний трубопровід; 11 - дистанційна засувка; 12 - поливні трубопроводи; 13 - крапельниці; 14 - датчик необхідності поливу; 15 - пульт управління.

З поміж чинників, які гальмують перехід до цього способу, слід зазначити велику вартість облаштування самої системи, потребу у фільтруванні води, відкладення карбонатів кальцію й оксидів заліза на крапельницях і у зоні зрошення, для ліквідації яких потрібні додаткові витрати.

 

Купити саджанці лохини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли і де садити лохину та як доглядати за нею
Садівники мріють отримувати свіжі ягоди лохини від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для цього потрібно знайти відповідні сорти та знати певні нюанси вирощування та догляду за цією культурою
Лохина — ягода довголіття
Смачні поживні плоди лохини та декоративність цього куща дедалі частіше привертають увагу садівників. Все про вирощування цієї ягоди від фахівця
Збирання врожаю чорниці високорослої і післязбиральна обробка
Як організувати процес збору чорниці і зберегти врожай
Як отримати вдвічі більший врожай лохини
Досвід по вирощуванню лохини від родини Никитюків
Чорниця-чарівниця лікує все
Лікувальні властивості чорниці
Вирощуємо чорницю в контейнері
Чорницю можна успішно вирощувати не лише у відкритому ґрунті, але і в контейнерах.
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Фіолент — винятковий сорт української селекції, що впевнено серця підкорює споживачів і фермерів. Про його унікальність і переваги розказують селекціонери.
Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?
Рослини роду Vaccinium частіше всього називають чорницею або лохиною (рос. голубика). У чому ж різниця між ними?
Еколохина із Закарпаття
Два роки тому в Ужгородському районі з’явилося фермерське господарство з екзотичною назвою «Грін», що спеціалізується на вирощуванні лохини.

Рекомендовані товари!

Саджанець Лохина Брігітта

У наявності

Саджанець Лохина Брігітта (ОКН-291)

129грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 17 л, 2-4 л, 40 л, контейнер
Саджанець Лохина Чендлер

У наявності

Саджанець Лохина Чендлер (ОКН-298)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 17 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Блю Кроп

У наявності

Саджанець Лохина Блю Кроп (ОКН-290)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 17 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Река

У наявності

Саджанець Лохина Река (ОКН-489)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 17 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Норд Кантрі

У наявності

Саджанець Лохина Норд Кантрі (ОКН-490)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньопізній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, контейнер