Чи можна виростити гумі в Україні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.08.2020

Над виведенням сорту-гіганту працює український селекціонер В’ячеслав Францішко. З ним — наша розмова про диво-рослину гумі, її користь та особливості вирощування. 

Незважаючи на те, що гумі вже не рідкість в Україні, але багато людей не знає про цю культуру й навіть ніколи не куштували її ягід.

— Перша спроба підкорити серця українців цією унікальною рослиною виникла ще в середині 80-х років минулого століття. Тоді багато писали про користь ягід гумі, чимало хто загорівся бажанням вирощувати цю культуру, однак сорти, які було винайдено тоді, не прижилися на території України, оскільки не витримували морозів, дерева потрібно було ретельно вкривати, а це не завжди допомагало. Саджанці гумі були дуже дорогі. Тому інтерес до культури поступово згас.


⌂ Фото: Попит на гумі зростає 

Але з початку нинішнього століття настав новий бум популярності гумі. Сучасні адаптовані сорти цієї культури витримують морози до мінус 30°С, у них навіть квіткова брунька не пошкоджується взимку! Загалом гумі виростає дуже красивим і потужним деревом (росте один сильний провідник, майже не дає бокових гілок), яке досягає заввишки до трьох метрів (якщо цей сорт не низькорослий) і вражає високою врожайністю.

⌂ Фото: Квіти гумі надзвичайно ароматні і красиві

Коли гумі цвіте, це чудовий медонос, не можна надихатися його ароматом, а бджіл навколо крони так багато, що, здається, вони піднімуть рослину й понесуть на собі. Також може бути різних термінів достигання. Сорти різняться смаком. За біохімічними властивостями ягоди гуміне поступаються обліписі. Якщо вони не зовсім достигли, мають ледь в’яжучий приємний смак. Але коли достигають повністю, їх можна їсти жменями. Це так смачно! У моїй колекції зібрано близько десяти сортів гумі, які суттєво відрізняються як плодоношенням, так і розміром ягід, забарвленням, смаком.

 Чи плануєте поповнювати колекцію?

— Так. Зокрема й формами власного авторства. Зараз вирощую кілька сотень сіянців, з яких після перехресного запилення вибиратиму цікаві екземпляри. Вже кілька вибрано. Поділюся й суперновинкою. Адже переконаний, що всі садівники мріють про ягоду-«бомбу». Сподіваюся, що незабаром вони її матимуть. Бо найбільші ягоди гумі, які ростуть в Україні, не перевищують 1,5 г. А кілька років тому я натрапив на інформацію про гумі-гіганта, ягоди якого важать до 20 г! Дуже довго шукав цього рекордсмена й таки знайшов! Щоправда, ця рослина вічнозелена й може витримати тільки до мінус 5°С. Тому зараз займаюся адаптацією цього сорту до наших умов, процес відбувається досить успішно. Після схрещення із сортами, які прижилися в Україні, матимемо великоплідний сорт у вітчизняній селекції. 


⌂ Фото: У Японії ягоду гумі називають плодом довголіття та здоров’я і обов’язково включають у раціон дітей

Чим цінні ягоди гумі? Ажіотаж навколо них спостерігається тільки в Україні чи й в інших державах світу?

— Відомо, що ця ягода прийшла до нас із Китаю й Японії, де прихильність до неї вже стала традицією. Окрім того, найбільше уваги гумі приділяють у США. Там зареєстровано приблизно 10 медичних патентів на лікарські препарати з ягід цієї культури, оскільки в них дуже багато пектинів, які зв’язують і виводять шкідливі речовини з кишкового тракту, мають заспокійливу дію, загоюють тріщинки, виразки, очищують судини, загалом омолоджують організм. У них є жирні кислоти, в’яжучі речовини, багато олій — все це нам на користь.

І скільки таких ліків можна виростити у своєму саду?

— Гумі плодоносить щороку, з кожним роком урожайність зростає, починає плодоносити вже другого-третього року. Крім того, ягоди можна вигідно продавати. Хоча ринок поки що не набув масштабного розмаху, але це справа часу. Кілька років тому й ожина садова в нас також була майже диковинкою, а зараз на піку популярності. Я особисто знаю, що цього літа на ринку пропонували півлітрову банку гумі за 50 гривень. 


⌂ Фото: Ягоди гумі довго не осипаються

Ще одна перевага ягоди гумі — вона довго тримається на кущі, не загниває, а починає підсихати, що також добре для зберігання. Зірвану ягоду можна зберігати до трьох тижнів у холодильнику, добре заморожувати (вона не втрачає поживних речовин), варити варення, але я думаю, що в більшості родин до цього справа не дійде — ягода дуже смачна, нею охоче ласують і малеча, й дорослі. 

Відео: Експерт по садівництву В'ячеслав Францішко поділився тонкощами вирощування прекрасної культури гумі 

 Чи важко доглядати за екзотичним садовим екземпляром?

— Ні. До ґрунтів культура не вибаглива. Головне — посадити бодай дві рослини, аби запилення відбувалося краще. Якщо ж місця вкрай мало, можна скористатися сортом Гуцулка, який чудово плодоносить на самоті й водночас є найкращим запилювачем для інших сортів. Бо часто на ринку пропонують як запилювачі ті сорти, які не мають попиту, на це треба звертати увагу. А ось Гуцулка справді самоплідна й чудово запилює інші сорти. Оскільки на корінні гумі живуть специфічні бактерії, які збагачують рослину азотом, їй не потрібно додавати азотних добрив, а ось калійних й фосфорних — обов’язково. Вистачає 100 г таких добрив на дорослий кущ. І обов’язково поливайте рослини. 


⌂ Фото: Гумі не потребує обрізки

Також корисно взимку або рано навесні розсіювати попіл навколо гумі, танення снігу сприятиме потраплянню корисних речовин до коренів. Коренева система цієї рослини залягає глибше, тому можна перекопувати навколостовбурове коло, пересаджувати культуру. Найкраще місце для неї — затінене, на зовсім відкритій ділянці гумі почуватиметься некомфортно. Тішить і те, що досі не було помічено ніяких шкідників та хвороб на цій культурі. Ще один плюс вирощування — гумі майже не обрізають, бо в цьому нема потреби. 

 А що це за рослина акігумі — родич чи конкурент?

— Якщо ми говоримо про гумі, то це лох багатоквітковий, акігумі — лох зонтичний. Надзвичайно цікава культура. Якщо гумі достигає влітку, коли багато ягід, то акігумі — у вересні — жовтні, коли ви вже скучите за ягідним літом. Ягоди акігумі мають яскраво виражений присмак граната (якщо це червоноплідні сорти) чи фруктовий присмак (жовті ягоди). Ця культура дуже врожайна, яка має мало колючок, є й безколючкові сорти. З неї також виготовляють лікарські препарати, які мають антивірусну, антигрибкову, антибактеріальну дію.

⌂Фото: Акігумі має антивірусну, антигрибкову, антибактеріальну дію

Отож, можете обійтися без антибіотиків, якщо вирощуватимете акігумі. Єдиний мінус — це дефіцит на ринку саджанців гумі, оскільки вони погано живцюються. До того ж однорічний саджанець гумі не раджу висаджувати, шанси вижити в нього майже нульові. Дворічний потребує дуже ретельного догляду (треба знати, як його затінити, коли полити), а ось трирічний впевнено можна садити та чекати, доки ягода довголіття опиниться на вашому столі.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Наталка Польовик

Купити саджанці гумі можна тут

Купити саджі акігумі можна купити тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Цілюща ірга: така солодка та невибаглива! (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Чому іргу вигідно вирощувати в Україні, які її переваги над лохиною і як досягти максимального плодоношення без особливих затрат — про це розповів «СонцеСаду» грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія
Як і де вирощувати малину, щоб мати гарний врожай
Її ріст і розвиток значною мірою залежить від умов вирощування. «СонцеСад» підготував для вас найкорисніші поради щодо вирощування звичайної малини
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Посадка та лікувальні властивості лимонника
Жимолость — максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость вирощування та догляд
Кизил — лікар на всі сто
Цілющі властивості кизилу

Рекомендовані товари!

Саджанець Лимонник китайський

У наявності

Саджанець Лимонник китайський (ОКН-90)

89грн.
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак з ароматом лимона
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона 1-5 г
Саджанець Гумі

У наявності

Саджанець Гумі (ОКН-218)

119грн.
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак соковитий, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, за 3 шт., контейнер
Маса плоду/грона 1-5 г
Саджанець Жимолость їстівна Хоней бі (Медова бджілка)

У наявності

Саджанець Жимолость їстівна Хоней бі (Медова бджілка) (ОКН-790)

89грн.
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, контейнер
Маса плоду/грона 1-5 г
Саджанець Кизил Старокиївський

У наявності

Саджанець Кизил Старокиївський (ОКН-3024(5-7,5л))

269грн.
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 7 г
Колір плоду темно-червоний
Терміни дозрівання середньостиглий