Найбільший виробник ягід із Грузії стверджує, що до когорти нішевих культур на міжнародному ринку можна додати ще одну, тож найближчими роками за перші позиції на ринку лохині доведеться позмагатися з потужною конкуренткою. Ідеться про іргу канадську. Її вирощують лише садівники-аматори, але ця нішева культура має перспективу поширення. Умови популярності — потужний маркетинг та зацікавленість аграріїв, як стверджує Іраклій Парцванія з Грузії, експерт із вирощування ягідних рослин, найбільший виробник і батько лохини на своїй батьківщині. Чому іргу вигідно вирощувати в Україні, які її переваги над лохиною і як досягти максимального плодоношення без особливих затрат — про це розповів «СонцеСаду» грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія.
⌂ Фото: Грузинский виробник ягід Іраклій Парцванія
— Ірга канадська родом із Північної Америки. Цей кущ із родини розоцвітих на своїй батьківщині здебільшого дикорослий, трапляється на узбіччях доріг, узліссях, схилах гір. Ірга не родичка лохини, хоча ягоди цих культур трохи подібні: мають чорнильно-фіолетове забарвлення з голубуватим відтінком. Проте, на відміну від лохини, ірга не вибаглива та швидше досягає продуктивного віку. Зривають ягоди за один раз. З куща можна отримати до тридцяти кілограмів плодів. У США та Канаді іргу вирощують на тисячах гектарів.
— Чому вона набуває популярності? Яка харчова чи, може, лікувальна цінність ягоди?
— Ірга має унікальний комплекс поживних речовин. Як лікар за фахом раджу споживати цю ягоду, адже до її складу входить чимало мікроелементів та вітамінів, що позитивно впливають на здоров’я. У ягодах ірги до 19% цукру, а це удвічі більше, ніж у лохині. Стільки ж вітаміну С. Вітамін Р, що міститься в ягодах, запобігає утворенню тромбів. Пектини поліпшують роботу шлунково-кишкового тракту. Відвар з ірги долає втому. Ягоди низькокалорійні, їх можна сміливо вживати тим, хто має проблеми із зайвою вагою.
Але як лікар вважаю, що найбільша цінність ірги — у величезній кількості антоціанів — речовин, які блокують вільні радикали, що старять і вбивають наш організм, часто призводять до раку. Вміст антоціанів у ягодах цієї культури — до 15 тисяч одиниць! Тоді як в інших ягодах — у кілька разів менше. Тому й ірга має набагато сильнішу оздоровчу дію на організм, ніж решта ягідних культур. До речі, за результатами маркетингового дослідження, вона більше смакує дівчатам і жінкам. А дамам віком понад 40 їсти ягоду треба обов’язково, адже діє як протиклімактеричний засіб. Корінні народи на батьківщині ірги давно використовували її цілющі властивості. Приміром, північноамериканські індіанці витяжкою з цієї рослини лікували цукровий діабет.
⌂ Фото: У США та Канаді іргу вирощують на тисячах гектарів
— Яким був ваш шлях до ірги? Чому саме вона? Розкажіть, будь ласка, про власний досвід щодо вирощування ірги в Грузії.
— Свого часу структуру ринку Західної Грузії створив чай. Але коли в пострадянські часи його перестали вирощувати, почалося масове зубожіння населення. Мусили знайти альтернативну культуру, яка росла б на місцевих кислих ґрунтах. Такою стала лохина. Мені першому запропонували випробувати її. І я погодився. Першу плантацію ягід ми посадили на 60 гектарах. Одночасно працювали над проектом вирощування ірги канадської. Наші лабораторії з клонування саджанців розробили власну технологію лазерної стимуляції росту. Ефект був фантастичний. Отримали 60-відсоткове прискорення росту рослин під впливом лазеру та підвищення їхнього імунітету.
Запитуєте, чому ірга? Ми шукали рослину з мінімальними комерційними ризиками, бо лохина мене не зовсім влаштовувала як промислова культура. Тепер маю 160 гектарів площі цієї ягоди. Але тоді, під час започаткування власної справи, були певні ризики.
Ірга — унікальна невибаглива культура: морозостійка, росте майже на всіх ґрунтах, потребує мінімального поливання, але може й обходитися без вологи, оскільки має доволі розгалужену кореневу систему й самотужки добуває воду. Плодоносить через півтора або два місяці після початку цвітіння. З одного дерева можна зібрати до 20— 30 кілограмів плодів. Словом, посадив, на чотири роки про неї забув, потім лише збирай урожай і отримуй гроші. До речі, у Грузії ми посадили її на висоті 2600 метрів.
Загалом мені важко говорити про переваги цієї культури українцям, у яких море сільськогосподарських угідь. У Грузії, навпаки, дефіцит вільної площі, тому кожен квадратний метр має свого господаря. Тому я орієнтувався на землі несільськогосподарського призначення, на яких можна вирощувати іргу.
⌂ Фото: Ірга — унікальна невибаглива культура
— Яка схема садіння ірги найкраща? Скільки культура може сягати заввишки?
— На нашій першій плантації площею три гектари садили три тисячі кущів на гектар. Канадці рекомендують 2000— 2500. Продуктивність ірги майже втричі більша, ніж лохини. Але найвищу врожайність можна отримати, коли сягне восьми метрів заввишки. Тоді затрати на збирання суттєво зростуть. Тому канадці практикують обрізування кущів до трьох метрів.
За нашими даними, ця культура стрімко завойовує світ. У Польщі, приміром, ще в 2017 році посадили 600 гектарів ірги. А якщо поляки почали цим займатися, то це означає, що справа того варта.
З-поміж складнощів у вирощуванні ірги — розмноження. Його нелегко контролювати на великих площах. Ірга може розмножуватися бічними відростками, за чим важко встежити. Треба вчасно обрізати, аби не допустити загущення. Канадці, наприклад, вирішують цю проблему за допомогою гербіцидів.
— Тобто, за вашими словами, пік популярності лохини вже минув. Чи це означає, що тепер ця культура занепадатиме?
— За прогнозами Всесвітнього банку, обіг ірги в 2022 році становитиме 2,2 мільярда доларів. Я не забиваю цвяхами домовину лохини, а про всяк випадок шукаю альтернативу й більший прибуток для компанії. Тому ми робимо вітрозахисні смуги довкола плантацій лохини з ірги й павловнії. З огляду на дефіцит землі в Грузії, кожен квадратний метр має приносити прибуток. Оскільки ірга солодша за лохину, птахи найперше сідають саме на неї. Таким способом відволікаємо пернатих від плантацій лохини. Птахи накидаються на іргу, а лохину не чіпають.
Окрім того, є такий термін, як квітковий конвеєр. На кожній плантації лохини для підвищення врожайності стоять вулики. Усього по п’ять бджолиних сімей на гектар. Коли бджоли запилять лохину, вони перелітають на іргу, потім — на павловнію. Збираємо мед, продаємо й маємо додатковий прибуток. Отже, заробляємо на ягодах, продуктах бджільництва й проводимо завдяки ірзі протиерозійні заходи.
Також збирають листя та кору цієї рослини й готують лікувальні збори, тому що цілющими є всі її частини. Отож, ми знайшли культуру, яку можна максимально використати.
— Більшість читачів «СонцеСаду» на присадибних ділянках вирощують продукцію для власних потреб. Що порадите їм щодо вирощування ірги? І яким сортам віддаєте перевагу ви?
— Посадіть іргу — не пошкодуєте. Вона не вибаглива й стійка до примх погоди, за нею легко доглядати. Нема землі — посадіть кілька дерев у лісосмузі. Вона виживе й там. До того ж цей кущ чи дерево (залежно від того, як його обріжете) неймовірно гарно цвіте. Шкідників і хвороб в ірги канадської майже нема.
Ями під саджанці копайте завглибшки приблизно 70 сантиметрів, діаметром близько метра. Садити бажано із земляною грудкою, аби рослина скоріше прижилася. Відстань між рослинами — від метра до чотирьох. Якщо хочете сформувати живопліт — тоді до 50 сантиметрів. Місце для садіння вибирайте сонячне або трохи затінене. У тіні цей кущ дуже розгалужується, але плоди дрібнішають і дещо втрачають цукристість. Після висаджування землю навколо стовбура треба рясно полити. Для кращого утримання вологи її варто замульчувати торфом або тирсою відповідно до периметра крони. Обов’язкова умова — відступити від стовбура на 10— 15 сантиметрів.
⌂ Фото: Відстань між кущами ірги — від метра до чотирьох
Перші два роки іргу можна не поливати й не підживлювати. Але якщо хочете отримати щедрий урожай, то краще й удобрювати, й зволожувати. Добре реагує ірга на літнє підживлення розчином курячого посліду. Найкраще додати 10% розчин до 5 літрів води. Кущі заздалегідь добре полийте відстояною водою. Перше обрізування проводьте одразу після садіння, вкорочуючи пагони майже наполовину. Перші два роки рано навесні обрізують кореневі пагони, залишаючи лише найсильніші.
Мартін, Смокі, Голлівуд — найпродуктивніші сорти в Грузії. А вам, українцям, і карти в руки. Завітайте до власників відомих розсадників, які порадять сорти, придатні для вирощування у вашому регіоні. Ягоди ірги смачні. Її можна сушити, заморожувати, переробляти на джеми та інші продукти. Мені до вподоби вино з ірги, яке не потребує багато цукру для зброджування.
Вирощуйте, смакуйте на здоров’я і для задоволення!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготували Остап МИХАЦЬ, Людмила ПРИЙМАЧУК