Знайомтесь — ірга

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.09.2021

Моя перша зустріч з іргою відбулася в селі Городківка, Андрушівського району Житомирської області, куди я приї­хала щоб насолодитися незвичним природнім ландшафтом і красою костьолу Святої Клари, який завдяки своїй архітек­турній довершеності вважається найгарнішим провінцій­ним римо-католицьким храмом України. До того ж, у Городківці живуть мої знайомі, до яких я давно обіцяла приїхати погостювати, а ще, там дача мого свекра.

Саме під час того гостювання я й познайомилася з іргою. Господиня дому, пані Тоня, подала на стіл неймовірно смачні вареники. їх темна, ягідна начинка була ніжною й ароматною. На перший погляд здавалося, то вареники з чорницею, адже смородину ні з чим не сплутаєш. Як з'ясувалось, то була ірга.

Наступного разу зустріла іргу в себе вдома. Одного дня, повернувшись з роботи, я побачила у дворі відро, в якому стояв невеличкий кущ. Виявилося, що це мамин брат привіз нам нову ягідну рослину. Знаючи любов дядька Василя до всяких рослинних цікавинок, я була впевнена, що то справді щось вартісне. І одразу ж посадила нову рослинку.

Наступноївесни ірга зацвіла. Суцвіття нагадували квіти черемухи, але мали набагато ніжніший аромат, що дуже приваблював бджіл... і дітей, які дуже зацікавилися такою красою... Вже в кінці червня почали достигати перші ягідки.

⌂ Ірга канадська

 Пройшло кілька років. В нашому садку вже три кущі ірги, що дають чудовий врожай. З них ми готуємо варення, джем, повидло, компоти, кисіль, заморожуємо, сушимо.

Моїй родині ірга сподобалась за рясне, щорічне плодоно­шення та чудовий смак. Вона дуже виручила нас в позами­нулому році, коли через несприятливі погодні умови був жахливий неврожай. Від посухи та нещадного сонця по­страждало багато рослин — навіть не допомагало поли­вання. Ірга не тільки вистояла, а й вийшла з тієї халепи беззаперечною переможницею.

Рясний врожай темних, соковитих ягід забезпечив нас компо­тами та варенням. Чимало ягід ми відправили в морозильну камеру.

Завдяки природним цукрам, для варення потрібно всього ли­ше 300 г цукру на 1 кг ягід. З ірги можна віджати смачний та над­звичайно корисний сік. Нюанс, зі свіжозібраних ягід сік практично не віджимається. Але через 6-7 днів після збору вихід соку досягає 70%. Залишки ягід (жмих) використайте для компоту. Після розмо­рожування плоди виглядають і смакують так, ніби їх недавно зняли з гілок. В свіжому вигляді ірга може відмінно зберігатися в холо­дильнику протягом кількох днів.

Багатий вітамінно-мінеральний склад робить її незамінним продуктом для тих, хто хоче побалувати дітей корисними смаколиками. Ірга містить: пектини, моно- і дисахариди, органічні кислоти, вітаміни групи В, аскорбінову кислоту (вітамін С), вітамін Р, дубильні речовини, флавони, стерини, клітковину, мікроелементи.

Це ціла комора каротину, який є одним з найпотужніших анти­оксидантів, що зміцнюють імунітет, полегшують хворобливі стани від «магнітних бурь», допомагають позбутися депресії. Антиокси­данти попереджають розвиток онкології. Пектини виводять з орга­нізму солі важких металів, токсини, радіонукліди, перешкоджають виникненню серйозних патологій судин. Свіжі плоди і сік ірги реко­мендують вживати для профілактики варикозного розширення вен та інфаркту міокарду, зміцнення та підвищення еластичності стінок судин. Компоти, чаї, настої з ягід ірги покращать зір, допоможуть запобігти розвитку катаракти.

Ірга — надзвичайно невибаглива рослина, яка здатна без проблем витримувати морози до -50 °С, а її суцвіття легко витри­мують зниження температури до -7 °С і при цьому зав'язують плоди! Це справжній довгожитель саду (живе 60–70 років), що практично не хворіє, не уражується шкідниками і радує посухо­стійкістю.

Рясне цвітіння, декоративні плоди, вишукане осіннє забарвлен­ня листя, невибагливість до ґрунту, посухостійкість, скороплідність, швидкий ріст, зимостійкість, щорічне плодоношення — все це робить іргу дуже цінною рослиною для садівника. До того ж, ро­слина легко витримує підстригання. її часто використовують як зе­лену огорожу або як одну з надійних і витривалих підщеп для карликових грушок та яблунь.

Хоч ретельного догляду ірга не потребує, зовсім не зайвим буде внесення перегною в ґрунт у прикореневій зоні. Влітку, після плодоношення, дуже доречним буде підгодівля розчином коров'яку чи пташиного посліду.

 

Світлана Кулик, журналіст

 

Купити саджанці ірги

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
В ягіднику мир і дружба
Ірга: краса і користь
Ірга – популярний медонос, надзвичайно лікувальна ягода і неймовірна окраса кожного саду

Рекомендовані товари!