Вирощування ягід: сім правил успіху

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.09.2021

⌂ Олександр Ярещенко, заступник директора Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, кандидат сільськогосподарських наук

 

1. Масштаби мають значення

Досвід свідчить, що вирощування ягід на площі менше ніж півгектара навряд чи можна назвати бізнесом у класичному розумінні цього слова. Так, це суттєва матеріальна підмога для родини, яка самотужки зможе вирощувати ягоди на продаж, однак обсяги врожаю не будуть такими значними, аби отримати стабільні прибутки. Та якщо ви не мрієте про великий бізнес і вдовольняєтеся тим, що зберете на присадибній ділянці, досягнувши високої якості врожаю та його товарної привабливості, тоді, закотивши рукави, починайте власну справу. Якщо ж маєте можливість освоїти ягідні площі (оптимально — два гектари), вважайте себе справжнім бізнесменом і прислухайтеся до таких порад.

 

2. Топ-культури нарозхват

Якщо скласти рейтинг ягідних культур, які завжди матимуть попит у покупців, їх можна розмістити в такому порядку. Лідер — суниця садова, після неї — малина, потім — червона порічка, ожина (перевага останньої в тому, що її вирощують небагато). Значний попит має й лохина. Однак в її вирощуванні є певні складнощі (потрібні суттєві витрати на субстрат, садивний матеріал, важко самостійно розмножувати тощо). Та якщо зумієте мудро організувати цей процес, економічно виграєте.

Універсальна порада: якщо не знаєте, які культури та сорти у вас найкраще приживуться і плодоноситимуть, перші два роки проведіть тест: посадіть усі, але мало, а зібравши один–два врожаї, матимете правильний орієнтир надалі.

 

3. Починайте з найпростішого

Звичайно, простіше вирощувати культури, з якими менше клопоту під час формування рослин (кущові ягідні, зокрема порічка, аґрус, але останній не завжди має попит, тому це слід врахувати, складаючи бізнес-плани). Не дуже вигідно вирощувати великі плантації смородини — великого попиту на ці ягоди зараз не спостерігається. Щодо лохини — важко й задорого створити її насадження, але доглядати за культурою нескладно, особливо якщо не маєте проблем із зрошенням, а ось продати — легше й вигідніше. Вирощування суниці дещо складніше, бо дуже залежить від погодних умов. До того ж вам, вочевидь, доведеться залучати найманих працівників: що більша площа вирощування суниці, то важче впоратися із вчасним збиранням урожаю завдяки праці однієї родини (навіть на 15 сотках). Вирощування ожини має плюс — збирати врожай можна протягом тривалого часу, і мінус — ягода потребує формування. Малину вирощувати неважко. Але вона потребує шпалери і додаткового залучення працівників для регулярного і вчасного збирання врожаю. Зазвичай для збирання з гектара в середньому треба залучити десятеро осіб, а для ремонтантних сортів — приблизно шестеро.

 

4. Обирайте перевірені сорти

Не розпочинайте ягідний бізнес із вирощування новинок — придбайте найпопулярніші у вашому регіоні сорти, які вже перевірені часом і добре зарекомендували себе як невибагливі у вирощуванні, врожайні й такі, що не здивують неприємними сюрпризами.

Наприклад, це такі сорти садової суниці: Ольвія, Клері, Хоней, Джолі, Азія, Симфонія, Флоренс тощо. Загалом вибір суниці на вітчизняному ринку чи не найбільший: майже третина сортів вам підійде.

Щодо малини, то краще вибирати ранньостиглі сорти, які можна реалізувати за привабливою ціною, та й якість їхнього врожаю вища. Добре зарекомендували себе такі сорти: Моллінг Джуно, Радзійова, Соколіца, Феномен (останній ближче до середнього терміну достигання). Ремонтантні сорти для ягідного бізнесу менш придатні, навіть найсмачніші й високоякісні, бо збути велику кількість малини на ринку в серпні-вересні дуже проблематично. Хіба що маєте ексклюзивне замовлення від кафе, ресторанів чи готелів. Тоді посадіть ремонтантні сорти Аміра, Регіна, Грандіор, Маравілла. Але найкраще робити ставку на ранні сорти.

Це ж стосується й ожини. Карака Блек — найбільш ранній сорт, високоякісний і з дуже привабливими смачними ягодами. Не поступається йому й сорт Лох Тей.

Широким є й вибір перевірених сортів червоних порічок, серед яких виділяються вітчизняний сорт Святомихайлівська та голландська Ровада. Вирощуючи білу порічку, як і жовту малину, ваш бізнес не буде прибутковим. Цей товар, як кажуть, для любителів, тож радимо їх вирощувати не більше 10–15% загального обсягу культури. Із-поміж нових сортів червоної порічки цікаві Росинка, Дженіфер, Роднеус. Однак братися за висаджування новинок краще тоді, коли добре наб’єте руку на вирощуванні традиційних сортів.

Найвигідніше вирощувати ранньостиглі сорти лохини (Дюк, Река, Спартан, Патріот, який ще й найменш вибагливий до умов вирощування) або ж, навпаки, пізньостиглі (Еліот, Ліберті, Аврора), бо середні сорти припадають на пік масового достигання ягід і даремно очікувати надприбутків у цей період.

Порічка Святомихайлівська

 

5. Плануйте з кінця

Однак починати планування бізнесу треба не з вибору сортів, а з вирішення найголовнішого питання: як і де продати вирощене? Для цього проведіть невеликий моніторинг ринку, порадьтеся з людьми, які мають подібний досвід. Зрештою, знайдіть власну «нішу», можливо, швидше продасте ягоди обліпихи чи смородини, ніж суниці. Не орієнтуйтеся на власні уподобання чи на те, що вам зручніше вирощувати, — це не той шлях, який приведе до успіху. Дізнайтеся, на яку продукцію є попит у вашому регіоні (на ринку, серед оптових закупівельників, на переробних підприємствах, розміщених поблизу).

Потім поміркуйте над тим, в яку тару збиратимете врожай, на чому його транспортуватимете, як максимально скоротити «ланцюжок» від збирання ягід до кінцевого споживача. З огляду на відстань підбирайте й сорти — більш чи менш транспортабельні, можливо, заради цього навіть доведеться пожертвувати їхніми смаковими властивостями. Наступний пункт плану: скільки помічників, найманих працівників треба, щоб обробити та зібрати врожай? Не варто надіятися на власні сили, якщо насадження ягід розміщені не за місцем вашого постійного проживання, бо без ретельного догляду зазнаєте невдачі в бізнесі. Тому краще найняти компетентних у цій справі людей, яким повністю довірите своє дітище. Якщо це неможливо, краще й не починайте.

Якщо ж усе владнали — візьміться за бюджетне планування. Для цього треба мати бодай елементарні знання про технології підготовки ґрунту для насаджень: які операції виконувати, яка для цього потрібна техніка чи інвентар, де їх придбати або орендувати, скільки все це коштуватиме? І лише після цього купуйте садивний матеріал.

 

6. На чому не варто економити?

Беручись за будь-яку справу, варто пам’ятати, що скупий платить двічі. Однак і зайві витрати в бізнесі не на користь. Та якраз економія на садивному матеріалі — це підводна міна для вашого успіху. Тому не купуйте саджанці на стихійних ринках чи в сусіда, який продає невідомо що, але дешево, краще зверніться до ліцензованих розсадників чи надійних компаній, які продають якісні саджанці. Бо початківці найбільше обпікаються саме на придбанні неякісного або й зараженого хворобами садивного матеріалу. Це фатальна помилка.

 

7. Не бійтеся проблем!

Дехто з початківців побоюється власної некомпетентності в питаннях щодо догляду за ягідними культурами. Набувайте досвіду – без нього навіть освічений агроном може помилятися. Практика — найкращий вчитель, за допомогою якого швидко знаходитимете шляхи розв’язання проблем. Головне — не допустити помилок спочатку (під час підготовки ґрунту та вибору саджанців). Завдяки бюджетному плануванню також зможете правильно розрахувати власні сили й якнайшвидше отримати прибутки.

Не нервуйте, якщо золоті гори виростуть не одразу: середній термін окупності ягідників коливається від двох до чотирьох років. Хоча суниця може окупитися вже після першого плодоношення. Витрати на малину окупляться після другого-третього врожаю (ще й залежно від того, наскільки вигідно зумієте її продати). Найдовший період окупності — у лохини, через високі витрати на закладання насаджень. Однак варто пам’ятати, що лохина даватиме прибутки впродовж 25–30 років або й більше, тоді як ожина — 12–15, малина — 7–8, а суниця — максимум три роки. Отож, конкуренція справедлива!

У всякому разі серед сільськогосподарських культур ягідні є одними з тих, що найшвидше окуповуються. З одиниці площі можете отримати максимальний прибуток. Тому зайнятися ягідним бізнесом варто. Він неодмінно буде успішним, якщо в цій справі будете відповідальними.

 

Купити саджанці ягідних можна тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Власний досвід Анатолія Гребенника про вирощування ягідних
Ожина. Врожай залежить від догляду
Від чого залежить врожай ожини розповідає Ольга Лушпиган
Вирощування лохини
Рекомендації та правила вирощування чорниці (лохини)
5 основних правил хороших врожаїв ремонтантної малини
Досвід селекціонера ремонтантної малини Дмитрієва Володимира Ігоревича.
В ягіднику мир і дружба
Жимолость — чудо-ягода з небаченою врожайністю!
Нові сорти особливо подобаються дітям, адже за вмістом цукрів усі три сорти перевищують малину, манго чи кавуни!

Рекомендовані товари!