Ожина. Врожай залежить від догляду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.01.2021

Ольга Лушпиган, старший науковий
співробітник Інституту садівництва НАН України

Ожина супер цінна рослина

Ожині — слава! В Україні ожина поки що не дуже поширена серед садівників, натомість у Канаді та США її культивують нарівні з малиною, тим більше що за цінністю ця ягода перевищує останню. Можливо, ожину в нас недооцінювали через її слабку зимостійкість та надмірну шипуватість стебел та листків, що ускладнює догляд за нею. Однак вчені Англії, Німеччини, США та Канади за останні роки вивели низку нових високоврожайних сортів і форм ожини, стійких до несприятливих погодних умов, з чудовою якістю плодів, а головне — злегка шипуватими та безшипними стеблами. Тож у багатьох країнах Західної Європи ця культура останнім часом набула промислового значення. Багато сортів і форм ожини інтродуковано в Україну.

Солодка арка?

Ожина має дві форми крони — напівштамбову та сланку. Напівштамбова пряморосла ожина виділяється сильно шипуватими, часто аркоподiбними верхівками що звішуються і досягають 3-4 м завдовжки. Такі форми ожини прийнято називати куманіками, форми ожини зі сланкими пагонами, називають росяніками. За біологічними особливостями i способами розмноження пряморослі різновиди ожини дуже схожі з малиною. Запилення ожини перехресне, але більшість сортів і форм е самоплідними, тому можна вирощувати в саду лише один сорт. Однак при перехресному запиленні іншими сортами, обсяги і якість врожаю підвищуються. Квітує ожина набагато пізніше за малину, тому уникає пізньовесняних заморозків. За термінами дозрівання ожина ділиться на ранньостиглу, середньостиглу та пізньостиглу. У будь-якому разі для дозрівання її плодів потрібний довший період вегетації ніж для малини. Для ранніх сортів цей період становить близько 1,5 місяця, для пізніх — понад 2 місяці.

⌂ Black magic

Від чого залежить врожай

 Від ґрунту

Для вирощування ожини найкраще підходять легкі та середні суглинки з високим вмістом гумусу. Придатні й супіщані ґрунти, але за умови внесення в них достатньої кількості органічних та мінеральних добрив і належного забезпечення рослин вологою. Не придатні для вирощування ожини важкі, погано дреновані глинисті ґрунти. Ожина добре почувається на ґрунтах з широким діапазоном кислотності, але найкращим для неї є ґрунт кислотністю 5,5-6,7 рН.

Від освітлення

 Незважаючи на те, що в природних умовах ожина е рослиною другого ярусу і росте на лісових галявинах з частковим затіненням, культурні сорти рослини дуже полюбляють сонячні місця. Найбільше світла вона потребує в період активного росту та під час наливання плодів. Тому ряди ожини краще розміщувати з півночі на південь.

Від умов зимівлі

Сорти американської селекції які витримують до — 20-29 °С. До речі, вітрозахисні насадження та укриття зменшують ризик пошкодження ожини морозами.

Від поливів

 Незважаючи на те, що коренева система ожини набагато глибша ніж у малини (проникає на глибину до 1,5 м і вона стійкіша до посухи, ця культура позитивно реагує на поливи. Ожина найбільше потребує вологи в період активного росту пагонів та під час наливання плодів. Ожина полюбляє вологі ґрунти, водночас не витримує перезволоження. Коренева система може пережити тимчасове підтоплення навесні, однак їй дуже шкодять тривалі застої води та підтоплення в період вегетації. Також ожина погано витримує повітряні засухи. Спека та сухе повітря навіть при зволоженому ґрунті підсушують точки росту рослини, деформують і висушують ще незрілі плоди, різко знижують урожайність. Пряме попадання сонячних променів на плоди може спричиняти сонячні опіки і знижувати якість врожаю.

Ожина Натчез

Від догляду за рослинами

Для отримання хороших врожаїв ожини необхідно застосовувати комплексну систему захисту рослин, що включає агротехнічні, біологічні, хімічні та карантинні методи. Велике значення має своєчасне проведення агротехнічних заходів, що забезпечує хороший розвиток рослин і водночас запобігає поширенню шкідників і хвороб. Правильний вибір площі, сівозміни, передпосадкова підготовка ґрунту, якісний посадковий матеріал, своєчасна боротьба зі шкідниками, підбір сортів, стійких до збудників хвороб, високий рівень агротехніки при вирощуванні ожини - всі ці профілактичні заходи е дуже дієвими для отримання високого врожаю без застосування отрутохімікатів. Значна кількість шкідників і збудників хвороб знищуються при рихленні ґрунту, мульчуванні насаджень торфом, перегноєм, компостом. Видаляти пагони ожини, що відплодоносили потрібно біля поверхні ґрунту, не залишаючи пеньків, а також зрізати сухі, недорозвинені, пошкоджені шкідниками й хворобами гілки і пагони (при цьому їх необхідно одразу зібрати й спалити). Своєчасно обробляйте міжряддя, знищуйте бур'ян у рядах.

Від умов висаджування

Садити ожину краще рано навесні, щоб уникнути вимерзання взимку, але за умов доброго приживання можна й восени. Саджанці пряморослих сортів ожини висаджують на відстані 0,8 -1,0 м один від одного і не менше 1,8 - 2,0 м в ряду. Схеми розміщень сланких форм ожини залежить від сортових особливостей та від системи формування кущів, які розміщують на відстані 1,2 - 2,5 м один від одного з міжряддями в 2,5 - 3,5 м. Після висаджування саджанці зрізують на рівні землі.

Від формування крони

Більшість сортів ожини мають напівштамбову форму крони і тому потребують опори для підв'язування гілок, яку встановлюють на 2-й рік вирощування .Плодоносні пагони можна підв'язувати вертикально у вигляді стіни, або у вигляді «V» 10 системи.

Від правил обрізування

 Після плодоношення дворічні пагони ожини вирізають біля основи, а однорічні знімають зі шпалери вже з настанням осінніх заморозків і вкривають на зиму будь-яким мульчувальним матеріалом або геотекстилем. Навесні, ще до набухання бруньок кущі розкривають і проводять формуюче обрізування. Обрізають надмірно довгі плодоносні пагони, а також пагони з підсохлими верхівками. Стебла рівномірно розправляють по шпалері.

Від площі насаджень

 Щоб вона була якомога більшою - навчіться розмножувати ожину. Це можна зробити вегетативним способом: (пряморослі сорти куманіки) кореневими, зеленими молодими паростками в теплицях, кореневими паростками восени, кореневими живцями, вкоріненням верхівкової бруньки однорічних пагонів. Сланкі сорти (росяники) вкорінюють горизонтальними відсадками, верхівковими відсадками, зеленими живцями в теплиці.

Купити саджанці ожини тут

Читайте ще:
Годжі. Топ-10 причин чому ви маєте його посадити
Малина — здоров'я та прибуток
Малиновий рай — про хвороби забувай
Ожина безколючкова

LinkedIn
WhatsApp
Telegram