Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.02.2021

Ягідна новинка, яка дає суперранній врожай уже в другій половині травня. Комерційно приваблива культура – ціна на ягоди висока, а конкурентів на ринку мало. Унікальний склад ягід – містять рекордну кількість вітаміну С і Р-активних речовин. Підходять для заморозки й переробки, а сік з них не втрачає кольору навіть при значному розведенні! Все це – про жимолость. Яка до всього не боїться хвороб, шкідників і навіть морозів! І ще проста у вирощуванні – впорається і той, хто мріє про ягідний бізнес, і садівник – початківець, і просто прихильник здорового харчування. Досить знати лише кілька важливих правил.
Про них – наша розмова з Олександром Ярещенком, заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН, кандидатом с.-г. наук.
Багато наших читачів чули про жимолость, але не знають, яких сюрпризів чекати від цієї новинки.

Жимолость не така вже й новинка. Я особисто вперше познайомився з цією культурою ще наприкінці 90-х років минулого століття. З того часу жимолость пройшла дуже великий шлях від маловідомої аматорської культури, яка мала багато недоліків, до цінної ягідної культури, яка має цілу низку переваг і на сьогодні претендує зайняти постійну нішу в ягідництві, в тому числі й на теренах України. Та й попит на неї невпинно зростає.
Чим вона так приваблює?

– По-перше, це з культура з надраннім терміном достигання ягід (одночасно з ранніми сортами суниці садової), тобто на більшості території України це в друга половина травня. По-друге, це дуже вітамінна ягода. У ній надзвичайно високий вміст вітаміну С (на рівні з такими культурами як лохина й малина). А за вмістом Р-активних речовин, поліфенолів це справжній рекордсмен (до 1800 мг на 100 г сирої маси у цілого ряду сортів та гібридних форм жимолості)! Тоді як у лохині та чорній смородині їх лише 400-500 мг на 100 г сирої маси. Фішка ще й у тому, що вітамін С та поліфеноли жимолості підсилюють дію один одного, тож справляють синергічний вплив на організм людини й забезпечують унікальний лікувально-оздоровчий ефект. Передусім їх вживання сприяє здоров’ю серця та судин, нормалізує склад крові.

Це добре, що жимолость дарує ягідки дуже рано. Але чи не залишимося без врожаю, якщо весна вдарить заморозками?

– Цього не потрібно боятися. Адже жимолость родом з Далекого Сходу. Якщо вже на Курилах виживає, то в Україні й поготів! Ця рослина має унікальну морозостійкість, витримує до -50°С. Навіть квітки у жимолості стійкі – можуть без серйозних ушкоджень витримувати пізні весняні заморозки до -8°С. Жодна ягідна чи плодова культура такої стійкості проти холоду не має!

⌂ Врожайність жимолості напряму залежить від якості перехресного запилення

Які ж сорти порадите нашим читачам?

– Перспективними десертними сортами є Спокуса, Алісія, Восторг, Югана, Синій Утьос, Уссульга, Aurora, Boreal Blizzard, Boreal Beast. Та який би сорт ви не обрали, пам’ятайте: ця культура потребує перехресного запилення. Це критично важлива особливість жимолості, тож не ігноруйте її. Хочете мати врожай – висаджуйте (хоч на присадибній ділянці, хоч на промисловій плантації) не менше трьох сортів з одночасними чи схожими періодами цвітіння. Врожайність жимолості напряму залежить від якості перехресного запилення.
На яких ґрунтах жимолость почувається найкраще?

– Ця культура не вибаглива і, на відміну від лохини, не потребує специфічних ґрунтових умов. Вона добре ростиме на ґрунтах легкого й середнього механічного складу. Щоправда, їй не дуже подобаються важкі ґрунти, оскільки рослина має мичкувату кореневу систему. Кислотність ґрунту також може бути широкого спектра – від 5,5 і навіть до 7,5. Жимолості шкодить підтоплення й дуже подобається органіка в ґрунті. Тому під час висаджування внесіть перегній чи компост – це зміцнить рослину і забезпечить успішне її зростання й плодоношення в майбутньому.
Які основні правила догляду за цією культурою?
– Їх небагато, але вони дуже важливі. По-перше, їй потрібно достатньо вологи. Тому обов’язкове зрошення, особливо в південних регіонах, або на легких супіщаних ґрунтах. Це запорука активного росту рослини. У разі нестачі вологи жимолость просто не зможе набрати вегетативної маси, вирости й стати великим кущем з гарним рясним врожаєм. Режим зволоження впливає і на якість плодів, і на їхній розмір, і навіть на смак. Найбільше вологи рослина потребує в період активного росту (у травні – червні). Особливо в травні, коли активно наростає вегетативна маса. Тоді ж жимолость потребує й азотного живлення. Адже коренева система в цей час також розвивається дуже потужно (особливо на легких ґрунтах) і за умови достатнього поливу ви отримаєте супер рослину. Ще одне застереження по догляду за жимолостю – бажано взагалі не користуватися гербіцидами, навіть якщо йдеться про промислові насадження. А якщо вже без них зовсім не можна обійтися, застосовуйте їх від пізньої осені до ранньої весни, коли немає активної вегетації рослин.

Ну з бур’янами на присадибній ділянці вже якось впоратися можна, а що робити зі шкідниками та хворобами жимолості?

– За час вирощування жимолості в Україні ми не помічали специфічних шкідників і хвороб цієї культури. Хіба що зрідка це могла бути щитівка, але дуже фрагментарно і вона не завдавала якоїсь особливої шкоди рослинам. Грибкових хвороб жимолості ми також не фіксували. Траплялося пошкодження листя сонячними опіками, яке можна сприйняти за грибкову хворобу, якщо ви не фахівець. Тому й з цієї точки зору жимолость дуже приваблива, особливо для прихильників органічної продукції, тому що у разі достатнього забезпечення рослин вологою і регулярних підживлень, жодних хвороб на кущах не буде. Рослини цілий сезон залишатимуться темно зеленими і дуже швидко нарощуватимуть свою вегетативну масу й рано тішитимуть вас врожаєм.
Чи вигідно вирощувати жимолость на продаж?

– Упродовж останніх двох років оптова ціна на ягоди жимолості від виробників становила від 80 до 150 грн. Відповідно роздрібна ціна досягала 150-200 грн, а в супермаркетах була ще більшою. І це лише середні показники. Тож ви вже зрозуміли, що ягоди жимолості цінні за своїми властивостями і вартісні за ціною. Навіть якщо вирощуватимете їх для себе – зекономите чимало коштів і забезпечите родину унікальним продуктом лікувального й дієтичного харчування. До того ж ягоди жимолості можна заморожувати і сушити, перетерти з цукром; готувати компоти й сік, який, до речі, зберігає насичений червоно-рожевий колір навіть дуже розбавленим.

Розмовляла Наталка Польовик.

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021
Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)
Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Червонощокі яблука - діти сонця (журнал СонцеСад №1/2021)

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram