Жимолость — максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.02.2021

Ягідна новинка, яка дає суперранній врожай уже в другій половині травня. Комерційно приваблива культура — ціна на ягоди висока, а конкурентів на ринку мало. Унікальний склад ягід — містять рекордну кількість вітаміну С і Р-активних речовин. Підходять для заморозки й переробки, а сік з них не втрачає кольору навіть при значному розведенні! Все це — про жимолость. Яка до всього не боїться хвороб, шкідників і навіть морозів! І ще проста у вирощуванні — впорається і той, хто мріє про ягідний бізнес, і садівник — початківець, і просто прихильник здорового харчування. Досить знати лише кілька важливих правил.
Про них — наша розмова з Олександром Ярещенком, заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН, кандидатом с.-г. наук.

Читайте ще:


Багато наших читачів чули про жимолость, але не знають, яких сюрпризів чекати від цієї новинки.

Жимолость не така вже й новинка. Я особисто вперше познайомився з цією культурою ще наприкінці 90-х років минулого століття. З того часу жимолость пройшла дуже великий шлях від маловідомої аматорської культури, яка мала багато недоліків, до цінної ягідної культури, яка має цілу низку переваг і на сьогодні претендує зайняти постійну нішу в ягідництві, в тому числі й на теренах України. Та й попит на неї невпинно зростає.

Відео: Жимолость — молодильна ягода

Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»

Чим жимолость так приваблює?

По-перше, вона належить до культур із надраннім терміном достигання ягід (одночасно з ранніми сортами суниці садової), тобто на більшості території України це друга половина травня.

По-друге, ягода дуже вітамінна. У ній надзвичайно багато вітаміну С (як у лохині й малині). А за вмістом Р-активних речовин, поліфенолів жимолость — рекордсменка (до 1800 мг на 100 г сирої маси для багатьох сортів та гібридних форм цієї культури). Тоді як у лохині та чорній смородині їх лише 400— 500 мг на 100 г сирої маси. Фішка ще й у тому, що вітамін С та поліфеноли взаємно підсилюють лікувальну дію, тож мають синергічний вплив на організм людини й забезпечують унікальний оздоровчий ефект. Передусім їх вживання сприяє здоров’ю серця та судин, нормалізує склад крові.

Добре, що жимолость дарує ягідки дуже рано. Але чи не залишимося без урожаю, якщо весна вдарить приморозками?

— Цього не треба боятися. Адже жимолость родом із Далекого Сходу. Якщо вже на Курилах виживає, то в Україні й поготів! Ця рослина має унікальну морозостійкість, витримує до -50°С. Навіть квітки жимолості стійкі. Вони можуть без серйозних ушкоджень витримувати пізні весняні приморозки до -8°С. Жодна ягідна чи плодова культура такої стійкості проти холоду не має.

⌂ Фото: Жимолість — максимум користі, мінімум клопотів

Які ж сорти порадите нашим читачам?

— Перспективними десертними сортами є Спокуса, Алісія, Восторг, Югана, Синій Утьос, Уссульга, Аврора, Бореал Бліззард, Бореал Біст. Та запам’ятайте: хоч би який сорт вибрали, ця культура потребує перехресного запилення. Це вкрай важлива особливість жимолості, тож нехтувати цим не треба. Хочете мати врожай — висаджуйте (чи на присадибній ділянці, чи на промисловій плантації) не менше трьох сортів з одночасними чи схожими періодами цвітіння. Урожайність жимолості безпосередньо залежить від якості перехресного запилення.

На яких ґрунтах жимолості найкраще?

— Ця культура не вибаглива і, на відміну від лохини, не потребує специфічних ґрунтових умов. Добре ростиме на ґрунтах легкого й середнього механічного складу. Щоправда, їй не дуже подобаються важкі ґрунти, оскільки рослина має мичкувату кореневу систему. Кислотність ґрунту також може бути широкого спектра — від 5,5 і навіть до 7,5. Жимолості шкодить підтоплення й дуже подобається органіка в ґрунті. Тому під час висаджування внесіть перегною чи компосту, що зміцнить рослину й забезпечить швидкий ріст та рясне плодоношення.

Відео: Жимолость. Три найкращі канадські сорти!

Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»

Які основні правила догляду за цією культурою?

— Їх небагато, але вони дуже важливі. Передусім жимолость потребує достатньої кількості вологи. Тому обов’язковим є зрошення, особливо в південних регіонах або на легких супіщаних ґрунтах. Це запорука активного росту рослини. Якщо бракує вологи, жимолость не зможе набрати вегетативної маси, вирости й стати великим кущем із рясним урожаєм. Режим зволоження впливає і на якість плодів, і на їхній розмір, і навіть на смак. Найбільше вологи рослина потребує в період активного росту (у травні-червні). Особливо в травні, коли активно наростає вегетативна маса. Тоді ж ця культура потребує й азотного живлення. Адже коренева система в цей період також розвивається дуже потужно (особливо на легких ґрунтах), і за умови достатнього поливання ви отримаєте суперрослину.

Ще одне застереження щодо догляду за жимолостю: бажано не використовувати гербіциди, навіть якщо йдеться про промислові насадження. А якщо вже без них зовсім не можна обійтися, застосовуйте їх від пізньої осені до ранньої весни, коли нема активної вегетації рослин.

З бур’янами на присадибній ділянці, звісно ж, можна впоратися, а як здолати шкідників та хвороби жимолості?

— Відколи вирощуємо жимолость в Україні, ми не помічали специфічних шкідників і хвороб цієї культури. Тільки зрідка могла бути щитівка, але де-не-де, і вона не завдавала значної шкоди рослинам. Грибкових хвороб жимолості ми також не фіксували. Траплялося пошкодження листя сонячними опіками, яке можна сплутати з грибковою хворобою, якщо ви не фахівець. Тому й із цього погляду жимолость дуже приваблива, насамперед для прихильників органічної продукції, бо в разі достатнього забезпечення рослин вологою і регулярних підживлень жодних хвороб на кущах не буде. Рослини весь сезон залишатимуться темно-зеленими, дуже швидко нарощуватимуть свою вегетативну масу й рано тішитимуть вас урожаєм.

Чи вигідно вирощувати жимолость на продаж?

— Упродовж останніх двох років гуртова ціна на ягоди жимолості від виробників становила від 80 до 150 грн. Роздрібна досягала 150-200 грн, а в супермаркетах була ще вищою. І це лише середні показники.

Отже, ягоди жимолості цінні за своїми властивостями й дорогі за ціною. Навіть якщо вирощуватимете їх для себе — зекономите чимало коштів і забезпечите родину унікальним продуктом лікувального й дієтичного харчування. До того ж ягоди жимолості можна заморожувати й сушити, перетерти із цукром, готувати з них компоти, сік, який, до речі, зберігає насичений червоно-рожевий колір навіть дуже розбавленим.

Розмовляла Наталка Польовик

Купити саджанці найкращих сортів жимолості

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Жимолость — ягода майбутнього
Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком
Жимолость. Неймовірна користь від ягідного піонера
Жимолость дозріває найпершою — у травні-червні. Саме ця ягода швидкого наповнюе наш організм вітамінами після весняного безвітамінного голодування
Жимолость — перша ягода весни
Уже в середині травня жимолость дає свої плоди, які збагачують організм корисними речовинами
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України
Жимолость — максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость вирощування та догляд
Ягода жимолость — скарб саду!
Тадеуш Кусібаб — один із найбільших експертів і популяризаторів жимолості в Європі та за її межами. До вашої уваги інтерв'ю з ним.
Суперранні ягоди достигають уже в травні
Висадивши влітку жимолость, наступного півроку можна отримати перший урожай.
Жимолость — чудо-ягода з небаченою врожайністю!
Нові сорти особливо подобаються дітям, адже за вмістом цукрів усі три сорти перевищують малину, манго чи кавуни!
Жимолость — перша ягода сезону
Це відносно нова культура в садах України. Однак популярність її і потреба плодів на ринку росте з кожним роком.

Рекомендовані товари!