Ягідна новинка, яка дає суперранній врожай уже в другій половині травня. Комерційно приваблива культура — ціна на ягоди висока, а конкурентів на ринку мало. Унікальний склад ягід — містять рекордну кількість вітаміну С і Р-активних речовин. Підходять для заморозки й переробки, а сік з них не втрачає кольору навіть при значному розведенні! Все це — про жимолость. Яка до всього не боїться хвороб, шкідників і навіть морозів! І ще проста у вирощуванні — впорається і той, хто мріє про ягідний бізнес, і садівник — початківець, і просто прихильник здорового харчування. Досить знати лише кілька важливих правил.
Про них — наша розмова з Олександром Ярещенком, заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН, кандидатом с.-г. наук.
Читайте ще:
— Багато наших читачів чули про жимолость, але не знають, яких сюрпризів чекати від цієї новинки.
— Жимолость не така вже й новинка. Я особисто вперше познайомився з цією культурою ще наприкінці 90-х років минулого століття. З того часу жимолость пройшла дуже великий шлях від маловідомої аматорської культури, яка мала багато недоліків, до цінної ягідної культури, яка має цілу низку переваг і на сьогодні претендує зайняти постійну нішу в ягідництві, в тому числі й на теренах України. Та й попит на неї невпинно зростає.
Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»
— Чим жимолость так приваблює?
— По-перше, вона належить до культур із надраннім терміном достигання ягід (одночасно з ранніми сортами суниці садової), тобто на більшості території України це друга половина травня.
По-друге, ягода дуже вітамінна. У ній надзвичайно багато вітаміну С (як у лохині й малині). А за вмістом Р-активних речовин, поліфенолів жимолость — рекордсменка (до 1800 мг на 100 г сирої маси для багатьох сортів та гібридних форм цієї культури). Тоді як у лохині та чорній смородині їх лише 400— 500 мг на 100 г сирої маси. Фішка ще й у тому, що вітамін С та поліфеноли взаємно підсилюють лікувальну дію, тож мають синергічний вплив на організм людини й забезпечують унікальний оздоровчий ефект. Передусім їх вживання сприяє здоров’ю серця та судин, нормалізує склад крові.
— Добре, що жимолость дарує ягідки дуже рано. Але чи не залишимося без урожаю, якщо весна вдарить приморозками?
— Цього не треба боятися. Адже жимолость родом із Далекого Сходу. Якщо вже на Курилах виживає, то в Україні й поготів! Ця рослина має унікальну морозостійкість, витримує до -50°С. Навіть квітки жимолості стійкі. Вони можуть без серйозних ушкоджень витримувати пізні весняні приморозки до -8°С. Жодна ягідна чи плодова культура такої стійкості проти холоду не має.
⌂ Фото: Жимолість — максимум користі, мінімум клопотів
— Які ж сорти порадите нашим читачам?
— Перспективними десертними сортами є Спокуса, Алісія, Восторг, Югана, Синій Утьос, Уссульга, Аврора, Бореал Бліззард, Бореал Біст. Та запам’ятайте: хоч би який сорт вибрали, ця культура потребує перехресного запилення. Це вкрай важлива особливість жимолості, тож нехтувати цим не треба. Хочете мати врожай — висаджуйте (чи на присадибній ділянці, чи на промисловій плантації) не менше трьох сортів з одночасними чи схожими періодами цвітіння. Урожайність жимолості безпосередньо залежить від якості перехресного запилення.
Відео: Про посадку та вирощування жимолості розповідає досвідчена фахівчиня Анна Домбровська
— На яких ґрунтах жимолості найкраще?
— Ця культура не вибаглива і, на відміну від лохини, не потребує специфічних ґрунтових умов. Добре ростиме на ґрунтах легкого й середнього механічного складу. Щоправда, їй не дуже подобаються важкі ґрунти, оскільки рослина має мичкувату кореневу систему. Кислотність ґрунту також може бути широкого спектра — від 5,5 і навіть до 7,5. Жимолості шкодить підтоплення й дуже подобається органіка в ґрунті. Тому під час висаджування внесіть перегною чи компосту, що зміцнить рослину й забезпечить швидкий ріст та рясне плодоношення.
Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»
— Які основні правила догляду за цією культурою?
— Їх небагато, але вони дуже важливі. Передусім жимолость потребує достатньої кількості вологи. Тому обов’язковим є зрошення, особливо в південних регіонах або на легких супіщаних ґрунтах. Це запорука активного росту рослини. Якщо бракує вологи, жимолость не зможе набрати вегетативної маси, вирости й стати великим кущем із рясним урожаєм. Режим зволоження впливає і на якість плодів, і на їхній розмір, і навіть на смак. Найбільше вологи рослина потребує в період активного росту (у травні-червні). Особливо в травні, коли активно наростає вегетативна маса. Тоді ж ця культура потребує й азотного живлення. Адже коренева система в цей період також розвивається дуже потужно (особливо на легких ґрунтах), і за умови достатнього поливання ви отримаєте суперрослину.
Ще одне застереження щодо догляду за жимолостю: бажано не використовувати гербіциди, навіть якщо йдеться про промислові насадження. А якщо вже без них зовсім не можна обійтися, застосовуйте їх від пізньої осені до ранньої весни, коли нема активної вегетації рослин.
— З бур’янами на присадибній ділянці, звісно ж, можна впоратися, а як здолати шкідників та хвороби жимолості?
— Відколи вирощуємо жимолость в Україні, ми не помічали специфічних шкідників і хвороб цієї культури. Тільки зрідка могла бути щитівка, але де-не-де, і вона не завдавала значної шкоди рослинам. Грибкових хвороб жимолості ми також не фіксували. Траплялося пошкодження листя сонячними опіками, яке можна сплутати з грибковою хворобою, якщо ви не фахівець. Тому й із цього погляду жимолость дуже приваблива, насамперед для прихильників органічної продукції, бо в разі достатнього забезпечення рослин вологою і регулярних підживлень жодних хвороб на кущах не буде. Рослини весь сезон залишатимуться темно-зеленими, дуже швидко нарощуватимуть свою вегетативну масу й рано тішитимуть вас урожаєм.
— Чи вигідно вирощувати жимолость на продаж?
— Упродовж останніх двох років гуртова ціна на ягоди жимолості від виробників становила від 80 до 150 грн. Роздрібна досягала 150-200 грн, а в супермаркетах була ще вищою. І це лише середні показники.
Отже, ягоди жимолості цінні за своїми властивостями й дорогі за ціною. Навіть якщо вирощуватимете їх для себе — зекономите чимало коштів і забезпечите родину унікальним продуктом лікувального й дієтичного харчування. До того ж ягоди жимолості можна заморожувати й сушити, перетерти із цукром, готувати з них компоти, сік, який, до речі, зберігає насичений червоно-рожевий колір навіть дуже розбавленим.
Розмовляла Наталка Польовик