Жимолость — перша ягода весни

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.05.2021

Вже поспіла перша весняна ягода — жимолость їстівна. Невелика синьо-голуба ягідка, смачна, поживна і дуже рання. Бо радує нас своїм врожаєм. На тиждень раніше від суниці. Пригадую, коли вперше побачила її: як чарівно виглядали височенькі кущі, всіяні чарівними фіолетово-голубими ягідками! Як тільки спробувала її — відразу й вирішила: буду вирощувати і розмножувати цю чарівну смаковиту ягоду. Коли пізніше дізналася про багатство вітамінів та лікарські властивості — усілякі сумніви і вагання відпали.

 

Наскільки ягода корисна

Зрештою, судіть самі: в ягодах жимолості міститься багато фенольних сполук, особливо P-активних речовин, які зміцнюють стінки кровоносних судин, попереджають ламкість капілярів, знижують тиск; лейкоантоціани мають протипухлинну властивість; флавоноїди впливають на склад крові — збільшують кількість еритроцитів, знижують рівень холестерину.

Ягоди також мають значну частину макро- і мікроелементів:кількість магнію досягає 21 мг/100 г, натрію — 35, калію — 70, фосфору — 35, кальцію — 19, заліза — 0,8/100 г. Є мідь, марганець, кремній, алюміній, барій, йод. За вмістом магнію та натрію жимолость належить до найбагатших серед дикорослих ягідних рослин, а за вмістом калію — поступається лише брусниці.

Жимолость здавна використовували як профілактичний та лікувальний засіб. Завдяки високому вмісту вітамінів ягоди мають протицинготні властивості, понижують кров’яний тиск, сприяють виділенню шлункового соку. Їх застосовують при лікуванні гіпертонії, малокрів’я, серцево-судинних захворювань, ожиріння, хвороб очей та горла, хронічних запорів, як сечогінний та загально зміцнювальний засіб, для лікування деяких хвороб шлунку та печінки. Настій з квіток використовують при запаленні сечового міхура, відвар з гілок і кори — при водянці, відвар з квіток і листків — як зовнішній засіб при запаленні очей та горла; присипка із свіжих подрібнених листків сприяє загоюванню ран.

Читайте ще: 

Відео: Про посадку та вирощування жимолості розповідає досвідчена фахівчиня Анна Домбровська

 

Біологічні особливості

Жимолость їстівна належить до родини жимолостевих, яка налічує близько 200 видів. Але лише деякі з них мають їстівні плоди. Донедавна у нас в основному розмножували і продавали декоративні жимолості з несмачними, Неїстівними плодами. Тому, купуючи саджанці, потрібно обов’язково наголошувати, що ви бажаєте придбати саме їстівну жимолость.

Жимолость їстівна — це прямостоячий кущ висотою 1,5–1,8 м. Вступає в період плодоношення на 3–4-й рік після садіння. У мене в розсаднику на багатьох кущиках ягідки з’являються уже на другий рік.

Великим плюсом є те, що ця фантастична рослина практично не вражається хворобами і мало пошкоджується шкідниками.

Відео «Жимолость – молодильна ягода». Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»:


Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

В умовах Лісостепу вона починає вегетацію раніше від інших ягід — десь із середини березня, коли середня добова температура сягає 3–4 °С. Спочатку розкриваються верхівкові бруньки, бутони і листочки, через 4–7 днів — розміщені нижче. Зацвітає рослина 10–15 квітня, через 1–2 тижні після появи листків. Квітки досить великі, довжиною 1–2 см, жовтуваті, зібрані у двоквіткові суцвіття. Плодоносить жимолость на однорічних пагонах, тому весь врожай розміщується переважно ззовні куща. Плоди різної форми: округлі, овальні, грушовидні, яйцеподібні, схожі на веретено, на соску (є навіть такий сорт – Соска), часто з нерівною горбкуватою поверхнею, довжиною 12–15 мм, масою від 0,5 до 1,5 г. Ароматні, солодкі або кисло-солодкі, іноді трохи гіркуваті на смак.

Жимолость Соска

 

Умови для вирощування

Жимолость — сонцелюбна рослина, в тіні росте повільно і дає поганий урожай. Вологолюбна, але не переносить тривалого затоплення. У роки з високою вологістю дає великі врожаї та великі ягоди. Росте на різних ґрунтах, але краще вирощувати її на чорноземах, дерново-підзолистих та сірих опідзолених ґрунтах із кислотністю pH 5,5–6,5. Кислі ґрунти, де pH менше 4,5, потрібно вапнувати.

Вибираючи місце для посадки, необхідно враховувати біологічні особливості цієї рослини. Це — забезпечення гарної освітленості та вологості ґрунту. Найкращим періодом посадки є кінець вересня – початок жовтня. Якщо ви придбали жимолость у контейнерах, її можна висаджувати протягом усього періоду вегетації. Вона добре приживеться за умови акуратної пересадки з грудкою землі (не порушуючи коріння).

Висаджувати краще 2-3 літні саджанці висотою 30-40 см з добре розвиненою кореневою системою — в ямки 40x40см, між кущами залишати 1,5 м, між рядами — 3 м. У перші роки жимолость зростає повільно, тому в міжряддях можна вирощувати інші культури.

Посадочні ями заправляють органічними тамінеральними добривами з розрахунку 8–10 кг на кущ перегною та 200–300 г суперфосфату та калійної солі.Після посадки рослини добре поливають. Догляд за кущами зводиться до розпушування ґрунту та знищення бур'янів. Органічні добрива вносять раз на 3-4 роки при осінньому копанні.

Відео: Жимолость. Три найкращі канадські сорти!

Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»

Жимолость дуже добре реагує на полив та підживлення, які проводять у період масового розпускання бруньок азотним або комплексним добривами з розрахунку 20–30г (сірникова коробка) на 1 кв.м аміачної селітри, яку розводять у 10 л води. Поливають рослину під корінь.

Другий раз удобрюють у середині червня — у період закладання квіткових бруньок (25-35 г на 1 кв. м комплексного добрива). Восени під час розпушування ґрунту, яке проводять неглибоко — на 5-10 см, щоб не пошкодити коріння, вносять 15 г на 1 кв. м суперфосфату та калійної солі.

Після поливу, особливо першого, навесні не забувайте мульчувати ґрунт під кущами для кращого збереження вологості. Перші 6-8 років, поки відбувається формування куща, жимолость не вимагає жодного обрізання, крім санітарного вирізування сухих поламаних гілок. Купуючи саджанці жимолості, обов'язково запитуйте, яких вона сортів чи гібридів. Річ у тому, що жимолость самобезплідна, тому для гарного плодоношення необхідно висаджувати 2-3 різні сорти.

Щоб не розчаруватись у цій ягоді, не рекомендую висаджувати сіянці. Тому що при насіннєвому розмноженні рослина не зберігає своїх материнських властивостей і її ягоди бувають часто гіркими та несмачними. Варто знати, що жимолость дуже морозостійка. Вона витримує морози до -50 °C, а її квіти переносять весняні заморозки до -8 °C.

Однією з особливостей цієї ягоди є неодночасне дозрівання. А деякі сорти, крім того, під час дозрівання можуть обсипатися. За бажання цей недолік можна перетворити на гідність, підстеливши під кущами чисту поліетиленову плівку. І тоді збирати її можна жменями, особливо якщо потрясти кущик. Вже з 6-7 років і далі з одного куща можна мати від 0,8 до 3 кг смачних ягід (від 17 до 67 центнерів з гектара).

Знаю, що ця делікатесна ягода принесе задоволення вашій родині, вашим близьким, а при старанні добре наповнить і ваш гаманець, оскільки є новинкою на нашому ринку.

Любов Михаць, м.Київ («Сільське життя в Україні». 5 червня 2009 р.)

 

Купити саджанці найкращих сортів жимолості

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Жимолость — ягода майбутнього
Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком
Жимолость. Неймовірна користь від ягідного піонера
Жимолость дозріває найпершою — у травні-червні. Саме ця ягода швидкого наповнюе наш організм вітамінами після весняного безвітамінного голодування
Жимолость — перша ягода весни
Уже в середині травня жимолость дає свої плоди, які збагачують організм корисними речовинами
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України
Жимолость — максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость вирощування та догляд
Ягода жимолость — скарб саду!
Тадеуш Кусібаб — один із найбільших експертів і популяризаторів жимолості в Європі та за її межами. До вашої уваги інтерв'ю з ним.
Суперранні ягоди достигають уже в травні
Висадивши влітку жимолость, наступного півроку можна отримати перший урожай.
Жимолость — чудо-ягода з небаченою врожайністю!
Нові сорти особливо подобаються дітям, адже за вмістом цукрів усі три сорти перевищують малину, манго чи кавуни!
Жимолость — перша ягода сезону
Це відносно нова культура в садах України. Однак популярність її і потреба плодів на ринку росте з кожним роком.

Рекомендовані товари!