Жимолость — невибаглива рослина, яка відзначається зимостійкістю, дуже раннім періодом плодоношення, красивим листям і цілющими плодами. Ця незвичайна ягідна культура ще не отримала всенародного визнання в Україні. Незважаючи на це, попит на ринку на неї щорічно зростає.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Селекціонери доклали чимало зусиль, щоб окультурити жимолость їстівну, вдосконалити її смакові властивості, розмір, форму ягід і прирівняти їх до таких знаних улюблениць, як малина, смородина, порічка.
Здавна жимолость відома як ягода молодості, адже речовини, які містяться в ній, за словами науковців, сповільнюють процес старіння. Плоди дуже корисні для здоров’я, багаті на вітаміни та мінерали. Ягоди цієї культури їдять свіжими, з них готують варення, джеми, компоти, заморожують і сушать. Узимку чай із листя та ягід жимолості має загальнозміцнювальну й протизапальну дію.
Поки ми вагаємося, чи вирощувати нам жимолость удома, селекціонер Ігор Цибенко вже давно експериментує та досліджує цю недооцінену нами ягоду, перші плоди якої достигають наприкінці травня, навіть виготовляє з неї вишукане, ароматне вино.
⌂ Фото: Ігорь Цибенко
— Пане Ігорю, чому жимолость ще не стала всенародною улюбленицею?
— Жимолость — не нова культура на ринку, хоча й перспективна. Давні раніше відомі сорти мали гірчинку, тому ягода не смакувала. За останні десять років плідної праці шкіл, інститутів садівництва та розсадників створено багато нових сортів, які не гірчать: у їхньому складі більше цукру, ягоди великі, дуже смачні, красивої форми.
— Чи можете серед різноманіття вирощеної Вами жимолості виокремити якісь сорти?
— Раніше майже на гектарі нашого поля росли різні сорти жимолості. Тепер на новій ділянці зібрані лише найкращі сорти світової селекції. Вважаю, що будь-який сорт цієї культури заслуговує на увагу. Вони різні за смаком, урожайністю, формою кущів та періодом плодоношення. У цьому вбачаю їхню неповторність. Саджанці підбираємо індивідуально. Рослина невибаглива в догляді.
— Скільки кілограмів ягід збираєте за сезон?
— Маємо нову ділянку із жимолостю площею 20 соток. З неї збираємо майже тонну ягід. Найщедріший урожай був четвертого року після садіння.
— Коли можна поласувати жимолостю?
Збирайте перезрілі ягоди, які набрали якнайбільше цукру. Тоді зможете ласувати ними. Плоди в технічній зрілості мають кислуватий смак. Дочекайтеся, коли жимолость починає обсипатиметься. Тоді й збирайте її.
— Чи продаєте ягоди на ринку?
— Спочатку планували продавати, але жимолость — культура, яку треба збирати трохи перестиглою. Такі ягоди мнуться, втрачають форму й товарний вигляд, стають нетранспортабельними й непридатними для збирання механічним способом. Великі агровиробництва збирають плоди в технічній зрілості механізовано. Багатьом смак цих ягід не до вподоби. Тому винайшли свій спосіб застосування жимолості.
⌂ Фото: З жимолості можна приготувати смачні варення, джеми, соки
— Поясніть, що ж тоді Ви робите з тонною зібраних плодів?
— Ми знайшли чудовий спосіб для її переробки. З ягід жимолості виготовляємо вино. Спробували один рік, другий, третій — і справа пішла. Вино робимо й з інших ягідних, наприклад: смородини, аґрусу, малини, ожини та ірги, але найкраще смакує із жимолості. Напій має дуже насичений колір і яскраво виражений смак, з гірчинкою і певною кількістю цукрів. Вважаємо, що це ще одна перспектива вирощування жимолості.
— Які вина виготовляєте?
— Можна робити сухе, напівсолодке, ігристе вино, як шампанське.
— Поділіться із читачами рецептом вина.
Щоб приготувати вино із жимолості, вам знадобиться: 15 кг ягід, 15 літрів очищеної води (з артезіанської свердловини), цукор, який додаємо трьома етапами. Спочатку відразу висипаємо до ягід три кілограми цукру, щоб розпочався процес бродіння. Коли весь жмих із ягоди знімете, додайте ще 4 кг. На останньому етапі рідину переливаємо в бутлі під водяну кришку, додаємо ще три кілограми цукру з розрахунку на цих 40 літрів. Відбувається тихе бродіння.
Відео: Жимолость: рецепт незвичного вина
— Скільки треба витримувати вино із жимолості, щоб досягти витонченого смаку з кислинкою і неймовірного аромату?
— Ще пів року напій бродить у приміщенні зі сталою температурою, поки в ньому залишиться невелика кількість цукру. Ми отримуємо вино, яке має 11 чи 11,5 відсотка спирту й три або чотири відсотки цукру.
Цей напій — щось середнє між напівсухим і напівсолодким. Тобто саме те, що смакує і подобається його шанувальникам. Вино акуратно переливаємо в пляшки — і напій готовий.
— Можливо, є особливості, без яких не можна отримати якісний напій із ягід жимолості?
— Щоб зробити вино з будь-якої ягоди, обов’язково додавайте певну кількість цукру, без якого напій буде не лише сухим, а й дуже кислим через високий вміст кислоти, що міститься в плодах. На відміну від виноградних вин ягідні неможливо виготовити без додавання води. Тоді кислота не так концентрована у вині, а гармонійно поєднана з його смаком.
— Що робите з осадом, який залишився від вина?
— Фуси, тобто осад, який залишається після зливання вина, використовуємо для виготовлення горілки. Напій виходить із приємним ягідним смаком.
⌂ Фото: Сорт жимолості Медова бджілка канадскої селекції
— Що порадите початківцям, які планують вирощувати жимолость удома?
— Якщо хочете посадити ягідник із жимолості, для кліматичних умов України можна вибирати різні сорти Бакчарської школи селекції або промислові сорти Канадійської селекції. Останні мають кращу урожайність і трохи пізніший термін плодоношення. Сорти кожнї з цих двох шкіл запилюватимуться між собою і втішатимуть щедрими врожаями. Тому потрібно висаджувати або кілька сортів Бакчарської школи або кілька сортів селекції Канади.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Жимолость їстівна в асортименті (ОКН-850(10л))
У наявності
Саджанець Жимолость Бореал Б'юті (Канадська) (ОКН-2093)
У наявності
Саджанець Жимолость їстівна Аврора (Канадська) (ОКН-787)
У наявності
Саджанець Жимолость Дончанка (ОКН-255(40л))
У наявності
Комплект з 3-х трирічних саджанців жимолості (ОКН-499В)
У наявності
Саджанець Жимолость Банана Блю (Канадська) (ОКН-2859)
У наявності
Саджанець Жимолость Індіго Джем (ОКН-1776)
У наявності
Саджанець Жимолость Серце гіганта (ОКН-2758(2-4л))