Жимолость синя (їстівна) — відносно нова культура в садах садівників- аматорів
України. Однак популярність її і потреба плодів на ринку росте з кожним роком.
В умова культури жимолость — це пряморослий кущ з густими гілками, переважно середньо- та сильнорослий. Висота рослини в 7-9-річному віці, тобто в період повного плодоношення, досягає 1,2-1,8 м, а діаметр крони – 1,5-2,5 м.
В умовах лісостепу України жимолость починає вегетацію при середньодобовій температурі повітря 2,8- 4,8°С. Цвітіння як правило наступає у третій декаді квітня. Повернення холодів, яке можливе для нашої зони в цей період, не призводить до загибелі квіток і суттєвого зниження врожаю, так як квітки і зав’язь витримують заморозки до -5-8°С. Вражає і зимостійкість жимолості, вона здатна витримати без суттєвих пошкоджень мороз до -45°С.
Відео «Жимолость – молодильна ягода». Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!
Але одним із основних переваг жимолості є здатність збагачувати організм вітамінами у надранні строки — в середині травня. ЇЇ плоди володіють приємним своєрідним смаком, у них відмічено високий вміст аскорбінової кислоти (вітаміну С), недостача якої викликає втомлюваність організму, сонливість, посилення хрупкості кровоносних судин. В умовах лісостепу України вміст вітаміну С може сягати до 85 мг на 100 ягід.
В плодах жимолості одночасно з аскорбіновою кислотою присутній вітамін Р, в склад якого входять антоціани і флаволони. Ці два вітаміни — С і Р — є синергентами, тобто посилюють дію один одного. Споживати в їжу плоди з високим вмістом вітаміну Р рекомендовано гіпертонікам для укріплення стінок кровоносних судин.
Також плоди жимолості багаті вітамінами групи В — тиамін (В1), рибофлавін (В2), фолієва кислота (В9), а також залізом, вміст якого в півтора рази більший, ніж в яблуках. Тому жимолость є ефективним засобом при малокрів’ї.
Відео: Про посадку та вирощування жимолості розповідає досвідчена фахівчиня Анна Домбровська
Смак плодів обумовлений вмістом цукрі, котрий варіює в залежності від погодних умов. Так, при сухій спекотній погоді в плодах накопичується більша кількість цукрі, що призводить до покращення смаку, а в прохолодні дощові роки підвищується загальна кислотність і вміст аскорбінової кислоти, що призводить до зниження смакових якостей.
Каротину (провітамін А), що міститься у плодах жимолості сприяє зміцненню імунної системи людини. Також ці ягоди багаті макро- і мікроелементами.
В лікувальних цілях жимолость використовують здавна. Відмічено, що споживання плодів жимолості сприяє лікуванню гіпертонії, захворювань печінки.
Купити саджанці жимолості можна тут.
Читати ще:
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Суперранні ягоди достигають уже в травні
Жимолость — чудо-ягода з небаченою врожайністю!
Вирощування ягід: сім правил успіху