Жимолость — ягода майбутнього

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.08.2021

⌂ Жимолость їстівна Бореал Біст

У Японії жимолость дуже шанують. Її називають не інакше як ягодою здоров’я. Натомість в Україні для багатьох це ще майже екзотика. Хоча жимолость потрапила на нашу територію з Далекого Сходу ще 20 років тому, завоювати серця дачників-городників і фермерів їй одразу не вдало­ся. Однак поступово вони переконалися в її унікальності, тому сьогодні ця ягода завойовує і український, і євро­пейський ринок. Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком.

— Сьогодні ягідний асортимент на рин­ку дуже різноманітний і конкурувати на ньому важко. Чим випередила конкуренток жимолость?

— По-перше, жимолость достигає в максимально ранні терміни. Зокрема, у нашій кліматичній зоні — наприкінці трав­ня, тобто раніше суниці садової або ж од­ночасно з нею, якщо останню вирощувати в плівкових теплицях. Це вигідно і спожи­вачу (вітаміни на столі з’являються рано), і з погляду бізнесу — рання ягода завжди дорога. Наразі в сезон її ціна оптом з поля становила 90–100 гривень за кілограм. (У роздріб ягоду продавали за ціною 150–200 грн за кг. Примітка редакції).

По-друге, жимолость має не лише чу­дові смакові властивості (особливо зав­дяки новим сортам, які значно солодші за попередні), а й надзвичайно корисна.

Читайте ще:

У ягодах дуже багато вітамінів групи Р та В, вітамінів А і С (останнього не менше ніж у цитрусових!), є корисні цукри (глюкоза, фруктоза), органічні кислоти. А за кількістю мінералів жимолость — чемпіон, багатий на калій, фосфор, магній, кальцій, йод, мідь і марганець.

По-третє, вона невибаглива в догляді (майже як смородина), не любить хворіти й не дуже вражається шкідниками, тому може обійтися без особливої обробки хі­мічними засобами, добре реагує на під­живлення органічними добривами, тому статус «органічний продукт» їй підходить ідеально. До речі, саме ця «фішка» чи не найбільше приваблює європейців.

Відео: Жимолость — молодильна ягода

Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»

— У яких країнах найбільше люблять цю ягоду?

— Найрозвиненіша і найдавніша культура споживання жимолості — у Японії. В інших країнах світу це відносно новий продукт. Проте Канада та Польща також виходять на рівень лідерів у закладанні її насаджень. Лідером із вирощування жимолості завжди вважали Китай, де площі під цією ягодою становлять дві тисячі гектарів (для порівняння: у Японії — лише 160 гектарів, тож там продукт переважно імпортують). Другими з вирощування жимолості були поляки. Хоча за останні п'ять-шість років вони збільшили виробничі площі під цю культуру майже три тисячі гектарів, перейнявши пальму світового лідерства. На третьому місці - Канада з площами для жимолості приблизно 1000 га. Там цю ягоду вирощують переважно дрібні фермери — плантацію площею 10–12 га вже вважають за велику. Фермери об'єднуються у кооперативи, спільно купують комбайни для збирання врожаю. Також у Канаді створено галузеву асоціацію з вирощування жимолості, діють програми просування ягоди, функціонує потужний центр селекції жимолості (у Саскачеванському університеті). До речі, у Канаді цей продукт дуже активно популяризують – щороку там влаштовують Дні жимолості. Останнім часом значні обсяги вирощування цієї ягоди збільшує і КНДР, промислові плантації культури з'явилися в США (штат Орегон). — Думаю, що досягнення України у цій сфері більш ніж скромні...

Відео: Жимолость. Три найкращі канадські сорти!
Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»
 

— За оцінками фахівців нашого інституту, в Україні за останні три-чотири роки висаджено близько 150 га жимолості. Досі ця культура у нашій країні залишається нішевою. Хоча жимолость добре інтегрується у вже існуючу схему ягідного господарства. Наприклад, у Польщі її почали вирощувати замість смородини, адже технології догляду та збирання врожаю цих двох культур дуже схожі, наприклад, підходять ті ж таки комбайни для збирання врожаю. Тому поляки почали викорчовувати насадження смородини, яка ставала все менш прибутковою, і засаджували ці площі жимолостю. Вірячи, що однозначно виграють. До того ж кущі жимолості можна успішно експлуатувати понад 20 років, чого не скажеш про інші ягідні культури.

Вигідними є сучасні сорти жимолості, майже не хворіють, добре пристосовані для механічного збирання врожаю, напрочуд морозостійкі (взимку витримують до мінус 45 ° С, а навесні, під час цвітіння — до мінус 8 ° С)! Також вони не дають вегетації куща в зимові відлиги або восени, на них не обсипаються ягоди, до того ж вони дуже смачні.

— Тобто клімат України є цілком придатним для вирощування цієї ягоди?

 

 
⌂ Клімат України цілком придатний для вирощування жимолості. Певні застереження є лише для південних регіонів

— Так, певні перестороги існують лише для південних регіонів. Адже ця культура страждає від сонячних опіків (якщо немає притінення), не любить посухи (хоча витримує її краще, ніж смородина, проте вимагає зрошення), а особливо від дуже теплих зим з частими відлигами, тому що це провокує її передчасне цвітіння, оскільки, як і всі північні культури, має короткий період спокою. Перший урожай жимолості очікується вже наступного року після висадки (але це приблизно 20–30 ягід з куща), проте повне плодоношення починається з п'ятого-шостого сезону. Тобто, якщо наступного року після висадки отримаєте врожай приблизно 0,1 тонни з гектара, то з шостого-сьомого року експлуатації досягнете високої врожайності — восьми тонн з гектара (80 кг із сотки). Тому знову ж таки раджу купувати сучасні сорти жимолості, які швидше ростуть і нарощують свою продуктивність. Найкраще купувати дворічні саджанці у контейнерах.

Відео: Про посадку та вирощування жимолості розповідає досвідчена фахівчиня Анна Домбровська

 

— Які основні рекомендації щодо висадження жимолості та догляду за нею?

— Найкраще висаджувати її восени, оскільки період вегетації цієї культури настає дуже рано. Якщо висадити рослину пізніше, на початку березня, вона не встигає зміцнитися (особливо якщо рання весна). Це великий стрес для рослини, і вона дуже сповільнює приріст. Наступне правило: треба обов'язково забезпечити перехресне запилення. Для цього висадіть поряд щонайменше три або більше перевірених сортів-запилювачів жимолості, що забезпечить щедрий урожай.

 

 
 
 
⌂ Важливий елемент догляду — обов'язкове обрізання (прорідження старих гілок)

Ще один важливий елемент догляду — обов'язкове обрізання (проріджування старих гілок). Вона має бути поетапною, тобто видаляють дуже розгалужені скелетні гілки, які вже не можуть сформувати врожай потрібної якості. Такі обрізки проводять, починаючи з четвертого-п'ятого або навіть шостого-восьмого року життя рослини — чим менше її висадили, тим пізніше починають обрізки. Хоча останні дослідження вказують на те, що можливо є сенс повністю або майже повністю видаляти скелетні гілки вже після першого року повного плодоношення жимолості. Таким чином стимулюється зростання молодих пагонів, які дадуть урожай набагато кращої якості, ніж старі.

— Щоб тривалий період мати свіжу ягоду, добре забезпечити ягідний конвеєр жимолості. Це можливо? Або сезон ягоди здоров'я дуже короткий?

— Це цілком можливо. Такий конвеєр можна продовжити до середини липня. Адже зараз вибір сортів жимолості величезний, він постійно поповнюється. Ранні сорти — Ассоль, Фіалка, Німфа — дають урожай приблизно від 25 травня до 10 червня, середні — Спокуса, Уссульга  — у першій-другій декаді червня; середньопізні — Алісія, Каріна, Дочка Велікана, Захоплення, Югана, Синя Утьос — від 10 до 15 червня; пізні — Аврора, Бореаль Бліззард, та Бореаль Бьюті — від 15 до 25 червня.

Розмовляла Наталка Польовик

Купити саджанці найкращих сортів жимолості

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Жимолость. Неймовірна користь від ягідного піонера
Жимолость дозріває найпершою — у травні-червні. Саме ця ягода швидкого наповнюе наш організм вітамінами після весняного безвітамінного голодування
Ягода жимолость — скарб саду!
Тадеуш Кусібаб — один із найбільших експертів і популяризаторів жимолості в Європі та за її межами. До вашої уваги інтерв'ю з ним.
Жимолость — перша ягода сезону
Це відносно нова культура в садах України. Однак популярність її і потреба плодів на ринку росте з кожним роком.

Рекомендовані товари!