Яблуні та груші – найпопулярніші плодові дерева в садах України. Поради експертів «СонцеСаду» для тих, хто хоче створити фруктовий сад, який би радував своїми врожаями щороку
ЯБЛУНЯ є основною плодовою породою в Україні. Плоди цінуються за високі смакові, дієтичні та лікувальні властивості. Нині середня врожайність яблуні в Україні досить невелика, але це – результат того, що в нас переважають зношені застарілі насадження на насінневих підщепах. Натомість досвід передових господарств і науково-дослідних установ свідчить, що урожайність яблуні може сягати 60-100 т/га.
Останнім часом технологія вирощування плодів яблуні дуже змінилася – відбувається заміна сильнорослих насінневих підщеп на вегетативнорозмножувані слаборослі. Високостійкі або імунні до парші сорти витісняють звичайні. Дедалі популярнішими стають скороплідні сорти.
ГРУША впевнено посіла друге місце в структyрі зерняткових насаджень України (після яблуні). Існує багато сортів різних термінів дозрівання (літні, осінні та зимові ), що дає змогy споживати свіжі плоди протягом 5-6 місяців в умовах звичайного зберігання, а при наявності холодильників – до 8-10 місяців і більше. (грушевий конвеєр).
Плоди груші також цінні своїми високими смаковими та дієтичними властивостями. Особливо це стосується десертних сортів з маслянистою соковитою м'якоттю та витонченим неповторним ароматом.
Зернятковий сад закладається на тривалий термін, тому слід ретельно підбирати садивний матеріал, місця його висаджування, методи догляду. Від правильного вибору ділянки під сад залежить продуктивність і довговічність насаджень. Помилки, допущені при закладанні саду надалі виправити дуже важко, а іноді практично неможливо.
⌂ Фото: Вибір ділянки для саду — важлива умова для отримання гарного врожаю
Краще, щоб ділянка була рівною, добре освітленою.
Обов'язково огляньте її на заселеність личинками травневого хруща. Якщо знайшли – оголосіть йому війну – протруюйте ґрунт препаратами Базудин, Актара ґрунтова, Антихрущ та ін.
Відео: Агроном Володимир Бардик поділився секретами вирощування яблук у формі серця
Груша та яблуня належать до світлолюбних культур. Проте потрібно зважати ще й на походження того чи іншого copтy. Переважна більшість європейських сортів «народилися» в умовах достатнього освітлення, тому їх вирощування у більш північних районах має деякі мінуси – прирости гілок тонкі, гілочки в середині крони поступово відмирають, квіткові бруньки майже не закладаються. Від кількості та інтенсивності освітлення значною мірою залежать забарвлення та розмір плодів, вміст вуглеводів, сухих речовин і смакові якості.
Такі культyри краще ростyть і плодоносять в умовах помірно, теплого клімату при середньорічній температурі повітря 7-8°С.
⌂ Фото: Щоб плодові дерева не замерзли під час їхнього цвітіння, потрібно правильно вибирати сорти
Критичними температурами для генеративних органів під час весняних заморозків у фазу забарвлення бутону є мінус 2,7-3,5°С; в період квітування – мінус 1,6-2,2°С формування зав'язі – мінус 1,1-1 ,6°С.
Ступінь зимостійкості плодових дерев також залежить від походження copтy, віку, загального стану, врожайності дерев, їх підготовки до зими, а також метеорологічних умов попереднього року. В період спокою наземні частини дерев більшості сортів яблуні витримують температуру -30°С, груші -25°С. Кореневі системи яблуні пошкоджуються при зниженні температури в зоні залягання до -9 -1 0°С (М.9),-12 -13°С (ММ.106, 54-118, 62-396) та-15 -16°С (насіннєві). Коренева система дерев груші, щеплених на айві, поверхнева, тому вони чутливіші до низьких температур (витримують до -8 -10°С), ніж дерева, щеплені на груші лісовій або сіянцях культурних сортів, коренева система яких розміщена глибше.
Чи знаете ви?
Що 1 га плодоносного саду зерняткових порід споживає 4000-5000 м води за весь період вегетації.
Груша дуже вибаглива до вологи, особливо в перші 2-3 роки після садіння, коли її коренева система ще слабка і не може забезпечувати надземну частину потрібною кількістю води. Особливо несприятлива нестача вологи на початку вегетаційного періоду та в першій його половині.
⌂ Фото: Груша дуже вибаглива до вологи, особливо в перші 2-3 роки після садіння
Тому потрібно обов'язково зрошувати насадження. У перший рік після висаджування яблуні та груші слід поливати 3-4 рази впродовж вегетаційного періоду (по 3-4 відра на 1 дерево), обов'язково – до розпускання бруньок, через 20 днів після цвітіння, у період формування плодів, на початку їх дозрівання. Після кожного поливу ґрунт навколо рослин мульчують. При цьому важливо, щоб рівень ґрунтових вод не був ближче 2,5-3 м до поверхні ґpyнтy.
Дерева яблуні та груші краще ростуть і плодоносять при рН від 5,7 до 7, тобто на слабокислих або нейтральних ґрунтах. Кислі ґрунти (рН менше 5,0) необхідно вапнувати, слабосолонцюваті — гіпсувати.
Гранично допустима кількість карбонатів кальцію в ґрунті для груші — до 15%. Дерева зерняткових добре ростуть і плодоносять на структурних, родючих ґрунтах, зокрема на чорноземах середньо- і важкосуглинистих, каштанових, темно-сірих, сірих і світло-сірих лісових ґрунтах. Дерново-підзолисті, лугово-чорноземні, дерново-глеєві, солонцюваті ґрунти непридатні під насадження. Вже за наявності 8 % карбонатів у метровому шарі дерева слабо розвиваються.
Відео «Хвороби та шкідники яблунь. Засоби захисту»
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Ряди саду розташовують з півночі на південь, а на ерозійно-небезпечних територіях — впоперек схилів. Не місце саду на низинних ділянках, у долинах біля водойм — там скупчуються холодні маси повітря.
3 урахуванням ґрунтово-кліматичних зон ретельно підбирають сорти і підщепи, при цьому перевагy надають імунним або високостійким до грибкових захворювань сортам та більш посухостійким, а також високозимостійким підщепам з високою якірністю, щоб дерева на них не потребували опори та інтенсивного догляду.
⌂ Фото: Треба правильно розташовувати насадження плодових дерев
Ряди саду розташовують з півночі на південь, а на ерозійно-небезпечних територіях – впоперек схилів.
Для закладання саду використовують 1-2-річні стандартні саджанці першого товарного сорту. Вони повинні бути здоровими, мати три і більше скелетних гілок довжиною не менше 40-50 см, добре розгалужену мичкувату кореневу систему. Якщо висаджуватиме саджанці восени, робіть це не пізніше, ніжза місяць до замерзання ґрунту.
!!! Особливу увагy зверніть на підбір оптимальних запилювачів, щоб врожаї були щедрішими.
Схема садіння залежить від сорту, типу крони, підщепи.
► На середньорослих підщепах дерева яблуні на присадибній ділянці висаджують за схемою 3х3 м, карликови – 3х1-1,5 м.
► Для слаборослих підщеп готують ями розміром 30х40 см, для сильнорослих – 60х60 см, глибина – приблизно така сама. Верхній шар ґpyнry акуратно знімають і складають окремо, нижній – також.
► На легких піщаних ґрунтах з низькою водоутримувальною здатністю на дно ями бажано вкласти шар глини завтовшки 7-10 см.
Відео: «Як посадити яблуню»
Розповідає Інна Гончаровська, науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка, к.б.н.
✔ В кожну яму вносять 8-10 кг перегною, який перемішують з верхнім шаром ґрунту. Корені акуратно розправляють в різні боки, присипають ціею ж сумішшю, а зверху остаточно засипають землею, що залишилась із нижньої частини ями. Безпосередньо перед садінням корені ретельно оглядають, за допомогою секатора вирізають пошкоджені чи гнилі, надміру довгі (понад 30 - 40 см) можна трохи вкоротити або спрямувати по колу.
✔ Землю довкола саджанців злегка ущільнюють, формують поливну лунку. Глибину садіння визначають за положенням кореневої шийки і місця щеплення відносно поверхні ґрунту.
✔ Під час садiння кореневу шийку дерев, щеплених на насінневих підщепах, розташовують на рівні ґрунту після ущільнення, у дерев на вегетативно-розмножуваних підщепах місце щеплення залишають на 2-3 см вище рівня ґрунту.
✔ Після садіння кожне дерево поливають 30-40 л води. Після того як вода вбереться, поверхню лунки мульчують гноєм чи сухим ґрунтом. Через декілька днів дерево підв'язують до кілочка.
У перший місяць після садіння дерева поливають 2-3 рази. Якщо сад закладений некронованими однорічками, їх зрізають одразу після садіння на висоті 90-100 см – для формування крони.
⌂ Фото: Як правильно садити саджанець
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Юлія Гончарук, канд. с/г наук, Інститут садівництва НААН
Рекомендовані товари!