Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.03.2021

⌂ Інна Гончаровська, науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботсаду ім. М. Гришка

Аби мати щедрий урожай груші, треба вибрати не тільки суперсорт, а й правильно підготувати «колиску» для маленького саджанця, з якої він ростиме міцним, витривалим і швидко віддячить своєму господарю рясним плодоношенням. Що для цього важливо врахувати?

⌂ Груші можна компонувати за висотою штамбу: вищі середні, нижчі

  1. Переваги підщеп на айві. Айва не дає великого приросту груші. Тобто деревце буде низькорослим, не більше трьох метрів заввишки, і щедро плодоноситиме, вже починаючи з третього-четвертого року після висаджування в саду. Якщо ж використовуємо підщепу із сіянця дички, звичайної груші, тоді плодоношення після висаджування в саду відбувається сьомого-дев’ятого року, а висота саджанця може досягати десяти метрів.
  2. Схему садіння. Груші на підщепі айви висаджують за шаховим порядком: орієнтовно 3 х 5 м, а якщо дозволяє територія саду, то й 5 х 5 м.
  3. Готовність кореневої системи. Поява головного кореня, а згодом другорядних та побічних коренів, свідчать про те що коренева система саджанця сформована та готова до пересадки. Невеличкі відростки від 1 до 3 см, які з’являться на коренях під час висаджування бажано не пошкодити, тому що саме вони мають всмоктувальну силу через яку п’ють водичку і тим самим допомагають укоріненню саджанця.
  4. Особливості ґрунтів. Груша не любить кам’янистих та заболочених місць, бо потребує ґрунту, через який добре проникають вода й повітря. Також важливо, щоб ґрунтові води залягали не менше ніж на два метри в глибину.
  5. Сезонність висаджування. Висаджувати грушу можна як навесні, так і восени. Навесні це краще робити до початку вегетації, тобто до розпускання бруньок. Восени слід висаджувати саджанець, у якого вже опало листя, інакше рослина випаровуватиме вологу, таку необхідну в цей період кореневій системі.
  6. Вибір місця. Діаметр посадкового місця для груші – метр, глибина посадкової ямки – 70–90 см. У неї слід додати перегною, піску, верхнього родючого шару ґрунту, який зняли перед копанням ямки, та компосту (яму заповнюють вщент, лише потім вивільняють простір для розміщення кореневої системи саджанця). Це основні компоненти, які живитимуть кореневу систему й забезпечать швидке приживання саджанця.
  7. Важливість опори. Перед садінням деревця по центру ями треба забити кілочок. Потім поставити саджанець у ямку, якнайближче до кілочка. Кілочок бажано встановити з південного боку деревця, щоб трохи затіняв його від сонця і зменшив післяпосадковий стрес. Прив’язуємо деревце до кілочка, який, залежно від його діаметра, може залишатися біля саджанця впродовж двох-чотирьох років, дереву тоді вітер не загрожуватиме.
  8. Правильну техніку висаджування. Головне правило: не закопуйте в ґрунт кореневу шийку саджанця, бо якщо присиплете її землею, то деревце згодом віддаватиме всю енергію на приріст, а не на плодоношення та утворення плодів. Коренева шийка має виступати над рівнем ґрунту на 5 см.
  9. Струс – не стрес, а корисна процедура. Засипаємо кореневу систему до рівня кореневої шийки, ущільнюємо ґрунт ногою, але після цього струшуємо деревце, щоб заповнити ґрунтом простір між корінням, знову ущільнюємо. Таким чином коренева система не підсихатиме. Після першого ущільнення ґрунту поливаємо водою. Коли вона всмокталася, можна далі засипати ґрунтосумішшю і знову її ущільнити.
  10. Весняне вкорочення. Навесні, коли температура повітря досягне +5°С, саджанець підрізають на 50% однорічного приросту. Тобто, вкоротивши на зовнішню бруньку на 50% кожну гілочку, отримаєте чудове деревце. Таким чином починаємо формувати гарну крону на майбутнє. І повірте: якщо дотримуватиметеся  всіх наших рекомендацій, майбутнє у вашої грушки буде довгим і щасливим. Особливого подальшого догляду дерево не потребуватиме.

 

⌂ Навесні ці бруньки груші квітуматимуть і плодоноситимуть

ЧОМУ ЛІС ГРУШАМ КЛОПІТ ПРИНІС?

Нині іржа груші таке поширене захворювання, що садівники вже не знають, що з нею робити. Чи можна здолати цю хворобу та як саме?

Найкраще – профілактика

Якщо неподалік від вашого здорового саду росте хвойний ліс або хвойні рослини, які є носіями спор іржі, груша обов’язково підхопить цю хворобу. Навіть не сумнівайтеся! Тому, починаючи з осені, треба обробляти рослину залізним купоросом, навесні  обов’язково мідним купоросом. Найкращі періоди – коли дерева без листя, як кажуть, «на голий стовбур». Надалі обприскуйте дерева хоча б раз на два-три тижні препаратами Скор (фунгіцид) або Актара (інсектицид). Така комбінація вбиватиме і збудників хвороб, і надокучливих шкідників.

Про ялинку не забудь!

Доки у вашому саду залишатиметься джерело зараження, то всі ваші зусилля з обробітку груш будуть марними. Тому згадуйте про ялинку (чи інші хвойні культури) не тільки перед Новим роком, а й упродовж року, аби передусім обробити її проти іржі. Для цього використовуйте ті ж фунгіциди. Профілактичні обробітки можна проводити щомісяця. Зрештою, така профілактика корисна й для груш, яблунь, інших садових культур.

⌂ Коренева шийка  груші має виступати на 5 см над рівнем ґрунту

«Мідне» обприскування – за правилами

Важливо правильно приготувати розчин мідного купоросу. Хоча в інструкції до препарату міститься вичерпна інформація щодо цього, однак є важливі нюанси.

⌂ Не обламуйте односантиметрові корінчики - ними груша питиме воду

Бажано налити в окрему посудину воду, трішки підігріти (щоб не була гарячою!) і потім розчинити в ній препарат, щоб у розчині не містилося крупинок. Потім ще й процідити його (і рослинам буде краще, і ситечко обприскувача не засмічуватиметься). Обприскуйте дерева ретельно й не шкодуючи розчину. Бажано це робити після настання стабільної середньодобової температури повітря + 5°С, тобто коли вже нема приморозків.

Купити саджанці груші тут

Акція! Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021

Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Червонощокі яблука - діти сонця (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram