Десять правил посадки та вирощування груш

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.03.2021

⌂ Фото: Інна Гончаровська, науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботсаду ім. М. Гришка

Аби мати щедрий урожай груші, треба вибрати не тільки суперсорт, а й правильно підготувати «колиску» для маленького саджанця, з якої він ростиме міцним, витривалим і швидко віддячить своєму господарю рясним плодоношенням. Що для цього важливо врахувати?

Інна Гончаровська розповідає про те, як виростити сад груші

⌂ Фото: Інна Гончаровська розповідає про те, як виростити сад груші

 

Як посадити правильно грушу

1. Переваги підщеп на айві. Айва не дає великого приросту груші. Тобто деревце буде низькорослим, не більше трьох метрів заввишки, і щедро плодоноситиме, вже починаючи з третього-четвертого року після висаджування в саду. Якщо ж використовуємо підщепу із сіянця дички звичайної груші, тоді плодоношення після висаджування в саду відбувається сьомого-дев’ятого року, а висота саджанця може досягати десяти метрів.

2. Схему садіння. Груші на підщепі айви висаджують за шаховим порядком: орієнтовно 3 х 5 м, а якщо дозволяє територія саду, то й 5 х 5 м.

3. Готовність кореневої системи саджанця груші. Поява головного кореня, а згодом другорядних та побічних коренів, свідчать про те що коренева система саджанця сформована та готова до пересадки. Невеличкі відростки від 1 до 3 см, які з’являться на коренях під час висаджування бажано не пошкодити, тому що саме вони мають всмоктувальну силу через яку п’ють водичку і тим самим допомагають укоріненню саджанця.

Читайте інші статті

4. Особливості ґрунтів. Груша не любить кам’янистих та заболочених місць, бо потребує ґрунту, через який добре проникають вода й повітря. Також важливо, щоб ґрунтові води залягали не менше ніж на два метри в глибину.

5. Сезонність висаджування. Висаджувати саджанці груш можна як навесні, так і восени. Навесні це краще робити до початку вегетації, тобто до розпускання бруньок. Восени слід висаджувати саджанець, у якого вже опало листя, інакше рослина випаровуватиме вологу, таку необхідну в цей період кореневій системі.

6. Вибір місця. Діаметр посадкового місця для саджанця груші – метр, глибина посадкової ямки – 70–90 см. У неї слід додати перегною, піску, верхнього родючого шару ґрунту, який зняли перед копанням ямки, та компосту (яму заповнюють вщент, лише потім вивільняють простір для розміщення кореневої системи саджанця). Це основні компоненти, які живитимуть кореневу систему й забезпечать швидке приживання саджанця.

7. Важливість опори. Перед садінням саджанця груші по центру ями треба забити кілочок. Потім поставити саджанець у ямку, якнайближче до кілочка. Кілочок бажано встановити з південного боку деревця, щоб трохи затіняв його від сонця і зменшив післяпосадковий стрес. Прив’язуємо деревце до кілочка, який, залежно від його діаметра, може залишатися біля саджанця впродовж двох-чотирьох років, дереву тоді вітер не загрожуватиме.

8. Правильну техніку висаджування. Головне правило: не закопуйте в ґрунт кореневу шийку саджанця груші, бо якщо присиплете її землею, то деревце згодом віддаватиме всю енергію на приріст, а не на плодоношення та утворення плодів. Коренева шийка має виступати над рівнем ґрунту на 5 см.

9. Струс – не стрес, а корисна процедура. Засипаємо кореневу систему саджанця груші до рівня кореневої шийки, ущільнюємо ґрунт ногою, але після цього струшуємо деревце, щоб заповнити ґрунтом простір між корінням, знову ущільнюємо. Таким чином коренева система не підсихатиме. Після першого ущільнення ґрунту поливаємо водою. Коли вона всмокталася, можна далі засипати ґрунтосумішшю і знову її ущільнити.

10. Весняне вкорочення. Навесні, коли температура повітря досягне +5°С, саджанці груш підрізають на 50% однорічного приросту. Тобто, вкоротивши на зовнішню бруньку на 50% кожну гілочку, отримаєте чудове деревце. Таким чином починаємо формувати гарну крону на майбутнє. І повірте: якщо дотримуватиметеся  всіх наших рекомендацій, майбутнє у вашої грушки буде довгим і щасливим. Особливого подальшого догляду дерево не потребуватиме.

 

⌂ Фото: Навесні ці бруньки груші квітуматимуть і плодоноситимуть

Відео: Як посадити грушу та айву

Олена Кіщак показала читачам «СонцеСаду», як правильно посадити саджанці груші

 

ПРИЧИНИ ЗБУДНИКІВ ХВОРОБ ГРУШІ

Нині іржа груші таке поширене захворювання, що садівники вже не знають, що з нею робити. Чи можна здолати цю хворобу та як саме?

 

Профілактика хвороб груш

Якщо неподалік від вашого здорового саду росте хвойний ліс або хвойні рослини, які є носіями спор іржі, груша обов’язково підхопить цю хворобу. Навіть не сумнівайтеся! Тому, починаючи з осені, треба обробляти рослину залізним купоросом, навесні  обов’язково мідним купоросом. Найкращі періоди – коли дерева без листя, як кажуть, «на голий стовбур». Надалі обприскуйте дерева хоча б раз на два-три тижні препаратами Скор (фунгіцид) або Актара (інсектицид). Така комбінація вбиватиме і збудників хвороб, і надокучливих шкідників.

Відео: Про те, як побороти хвороби та шкідників груш розповіла «СонцеСаду» директор Придністровської дослідної станції НААН України Зіна Кожокар

 

Обробка хвойних від хвороб

Доки у вашому саду залишатиметься джерело зараження, то всі ваші зусилля з обробітку груш будуть марними. Тому згадуйте про ялинку (чи інші хвойні культури) не тільки перед Новим роком, а й упродовж року, аби передусім обробити її проти іржі. Для цього використовуйте ті ж фунгіциди. Профілактичні обробітки можна проводити щомісяця. Зрештою, така профілактика корисна й для груш, яблунь, інших садових культур.

⌂ Фото: Коренева шийка саджанця груші має виступати на 5 см над рівнем ґрунту

Відео: Післясадивне обрізання груші та айви

Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

 

Як приготувати розчин мідного купоросу

Важливо правильно приготувати розчин мідного купоросу. Хоча в інструкції до препарату міститься вичерпна інформація щодо цього, однак є важливі нюанси.

⌂ Фото: Не обламуйте односантиметрові корінчики саджанця груші - ними вона питиме воду

Бажано налити в окрему посудину воду, трішки підігріти (щоб не була гарячою!) і потім розчинити в ній препарат, щоб у розчині не містилося крупинок. Потім ще й процідити його (і рослинам буде краще, і ситечко обприскувача не засмічуватиметься). Обприскуйте дерева ретельно й не шкодуючи розчину. Бажано це робити після настання стабільної середньодобової температури повітря + 5°С, тобто коли вже нема приморозків.

Купити саджанці груші тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Від посадки до врожаю: особливості вирощування та правила догляду за грушами
Що потрібно знати, аби правильно доглядати за грушевим садом? Все про це знає Богдан Гулько, кандидат с/г наук, Львівський національний аграрний університет
Як створити дерево-сад
На одному дереві можна прищепити не лише десятки різних сортів однієї культури а й кількох плодових культур!
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
До 150-річчя від Дня народження Лесі Українки
Десять правил посадки та вирощування груш
Правила вирощування груші (СС. №1/2021)
Чим корисна груша
Лікувальні властивості груші
Хвороби груш та методи боротьби з ними
Методи захисту груш від основних хвороб
Органічні груші від сім'ї Лановенків
За органічним садівництвом майбутнє. Як закласти органічний сад, ділиться Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва «Екогарден».
Груша сорту Весільна: центнер з одного дерева
Центнер соковитих солодких груш сорту Весільна з унікальною червоною м'якоттю з одного дерева? Легко. Поради селекціонера
Як посадити та доглядати сад груші
Практичні поради з вирощування груш

Рекомендовані товари!

Саджанець Груша Кюре

У наявності

Саджанець Груша Кюре (ОКН-3151(10-12л))

280грн.
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 200 г
Саджанець Груша Лимонка

У наявності

Саджанець Груша Лимонка (ІГР-84)

189грн.
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання літній (ранній)
Смак кисло-солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 50-100 г
Саджанець Груша Дюшес зимовий

У наявності

Саджанець Груша Дюшес зимовий (ОКН-3389(10-12л))

280грн.
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 350-500 г
Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт

У наявності

Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт (ОКН-1586)

76.5грн.

90грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони подушкоподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Груша Улюблениця Клаппа

У наявності

Саджанець Груша Улюблениця Клаппа (ОКН-2498(2-4л))

320грн.
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання літній (ранній)
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 150-250 г