Груша — одна з найдревніших культур, їй щонайменше три тисячі років. Її зображення збереглися у древніх печерах і на фресках давніх римлян, зображення плодів прикрашали стіни найбільших палаців світу. Це дерево оспіване відомими поетами і письменниками.
Свого часу грецький півострів Пелопоннес навіть називали країною груш. Щоправда, тоді було не так багато сортів цієї культури, тому її історія насичена як періодами слави, так і моментами забуття, коли груші вважали їжею для бідняків через непривабливі смакові властивості «дичок». Але сьогодні існує таке розмаїття сортів груші, що важко знайти людину, яка не вподобає собі ту чи іншу грушку. Різні сорти груші відрізняються не лише ароматом плодів, їх зовнішньою формою, забарвленням, смаковими «нотками», консистенцією плодів, а й термінами їх достигання, зберігання, придатністю до використання у свіжому, сушеному вигляді, для приготування соків, джемів тощо.
До речі, наші бабусі й дідусі, які зналися на лікувальних властивостях груш, завжди варили узвари з них, навіть виготовляли з цих плодів оцет, спирт і борошно, яке замінювало цукор. Але нині часи змінилися — ми можемо насолоджуватися свіжими грушками практично цілий рік.
Якщо сплануємо свій грушевий сад з розумом, він не займе багато місця — врятує досягнення науки, яка подарувала нам унікальний «винахід» — дерево-сад, коли на одному дереві можна щепити кілька сортів (тут тобі і супер рання, і рання, і середньої стиглості, і пізня, і над пізня груші). 2-3 дерева можуть вмістити усі сорти, які вам до вподоби! Уявіть собі чарівну пору, коли ці дерева вкриються різним цвітом, а потім плодами різного забарвлення (червоні, жовті, зелені, лимонні, помаранчеві, з рожевими «щічками»), форми, розмірів. А там, де краса — там чудовий настрій і сприятлива енергетична аура, а, отже, й високі врожаї. Ну справжнісінький грушевий конвеєр!
Надранні сорти груші дадуть перші плоди вже в липні, потім ви ласуватимете грушами впродовж усього літа, згодом достигнуть плоди осінніх сортів і над пізніх, які дочекаються вашого бажання насолодитися медовим ароматом до зими і навіть до весни. Лежкі сорти чудово зберігаються в холодильнику чи в льоху (деякі — до квітня) доки зацвітуть перші провісники нового врожаю. А ще не забувайте насушити груш, приготувати з них соки, якими діти залюбки ласують впродовж року, зварити «бурштинове» варення, джеми, приготувати унікальні ласощі — мармелад чи пастила, соуси до різних страв, що сьогодні входять у моду. Різні на смак плоди груш урізноманітнять ваш стіл і не набриднуть ніколи! А організм скаже вам величезне «спасибі» за грушевий оздоровчий сезон, який триватиме не місяць і не три, а щонайменше — 10!
Користь груш доведена народною і офіційною медициною. Фахівці стверджують: що ароматніша грушка, то вона корисніша. Багата на вітаміни А, В1, В2, Е, Р, РР, С, каротин, мінерали (марганець, залізо, йод, мідь, калій, кальцій). Відвар груш — дієвий сечогінний засіб, а печені плоди чудово лікують кашель. Це справжня знахідка для оздоровлення нирок, зміцнення імунної системи, виведення токсинів з організму, поліпшення травлення і очищення кишечника та печінки.
Не зважаючи на те, що груші зазвичай солодкі на смак, у них міститься переважно фруктоза, яка не спричиняє різкого підвищення рівня цукру крові (що важливо для хворих на цукровий діабет) а також не є надміру калорійними, тож це однозначно дієтичний продукт. Сучасна наука відкрила ще одну цінність плодів груш — вони містять фолієву кислоту (у значно більшій кількості ніж ягоди смородини). Ця кислота надзвичайно важлива для вагітних і особливо для малечі. Втім, дієтологи вважають, що людям після 40 років також варто згадати дитинство і вживати якомога більше цих плодів — мінімум 2-3 груші щодня.
Доцільно щотижня влаштовувати «грушеві» дні — 1,5-2 кг свіжих плодів. Узвари з груш рекомендують людям, які мають пісок та камені в нирках. Але вживати такий напій слід не час від часу, а дуже тривалий період (можна використовувати з цією метою соки).
Спеціально для «СонцеСаду» — Ольга Пилипенко, садівник
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Груша Лісова красуня (ОКН-1317(10-12л))
У наявності
Саджанець Груша Вільямс (ІГР-2)