Органічні груші від сім'ї Лановенків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.07.2020

Чимало сказано про карликові яблуні, та чомусь несправедливо мало — про груші на карликових підщепах. Традиційно в Україні продають плоди, які обробляють та удобрюють хімічними засобами по 15–20 разів на сезон. На противагу їм органічні сади досі сприймають як щось нове.

З огляду на це, розсадник родини Лановенків є двічі незвичним, бо саджанцями з нього можна закласти карликовий органічний грушевий сад — корисний і швидкоплідний одночасно. Такі дерева починають тішити урожаєм другого року після садіння, а четвертого-п’ятого — дають 40–45 тонн із гектара.

Мабуть, кожен садівник мріє стати справжнім фермером та збирати чималі урожаї. А чи можна спочатку потренуватися на кількох сотках біля будинку? — запитую Валентину Лановенко, одну з власниць приватного родинного розсадника, президента Академії органічного садівництва «Екогарден».

– Зазвичай промислові сади розділяють на площі від кількох гектарів до 15–30. Якщо садівник налаштований на справу серйозно, але ще не впевнений у власних силах, звісно, можна спробувати посадити десять соток. Для цього треба взяти близько 350 саджанців на карликових підщепах (3500 шт. на гектар). Згідно з технологією, ділянку обов’язково має бути облаштовано крапельним зрошенням і опорами, бо всі карликові підщепи мають не дуже велике коріння. Якщо цього не дотримуватися, то бажаного результату не буде. До того ж поливати слід прогрітою на сонці водою, насиченою киснем.
Передусім оберіть гарну ділянку. Найпридатнішою вважають землю, яку не обробляли протягом 10–15 років. Якщо ж земля була у використанні, то спочатку висійте сидерати та закультивуйте їх, таким чином оздоровлюючи й удобрюючи ґрунт. Якщо сусіди застосовують хімічні засоби захисту, доведеться створити шести-десятиметрову буферну зону із захисними насадженнями.
Саджанці мають бути органічними. Але таких, на жаль, в Україні мало. І це причина, через яку чотири роки тому наша родина сертифікувала свій розсадник як органічний. Для нас такий крок не був складним, бо принципи органічного вирощування нам дуже близькі — від хімії мій батько Микола Лановенко відмовився понад десять років тому.
Велике значення має відстань між деревами на карликових підщепах у ряду. Вона коливається від 50 см до метра, залежно від сорту й підщепи. Садівник мусить навчитися знаходити баланс щодо відстані між деревами, живлення, поливання, формування та прорідження зав’язі. Якщо, наприклад, посадити грушу на карликових підщепах на відстані півтора метра між деревами — отримаємо добрі прирости, але небагато плодів. Тому такий сад не матиме щедрого урожаю, а садівник — прибутку. Дерево має перебувати в стані невеликого стресу, тоді й плодоноситиме.
Перехідний період для садів триває два-три роки. Впродовж цього часу господарство застосовує принципи органічного землеробства, а на продукцію йому видають перехідний документ. Потім, якщо дотримано всіх вимог, садівник отримує кінцевий органічний сертифікат, який треба підтверджувати щороку.

– Розкажіть, як ви вирощуєте органічні саджанці?

– У маточнику підщепа (для груші це айва S1) росте рік. Потім її відділяють та висаджують на полі. Через рік восени відбувається щеплення вибраними сортами. Тому наступного року вже буде готовий однорічний саджанець. Для нас це три роки праці. Такий саджанець в Україні не дешевий. Груша на карликовій підщепі починає плодоносити другого-третього року після садіння. Реалізуємо також дво- та трирічні саджанці.

⌂ Для груш найчастіше використовують айву як підщепу

Чим відрізняється органічний саджанець від неорганічного?

– Тим, що в розсаднику для захисту та підживлення використовуємо біопрепарати, з бур’янами боремося вручну. Завжди дотримуємося правила «свіжої землі», тобто одну ділянку можна використовувати для вирощування саджанців раз на три-чотири роки, що позитивно впливає на продуктивність дерев у майбутньому. Профілактично та після дощів проводимо просапування. Це й боротьба з бур’янами, й можливість закрити вологу та надати доступ кисню до коренів.

Чому дотримання цих правил таке важливе для органічного саду?

– Якщо рослину одразу ж вирощувати в умовах органічного землеробства, то після пересаджування на постійне місце вона не переживатиме стресу. І уявіть: як почуватимуться саджанці, якщо в розсаднику їх підживлювали та захищали хімією, а тепер змушують пристосовуватися до зовсім інших умов?

– Скільки років такий сад плодоноситиме?

– Грушевий сад на карликовій підщепі — довготривалий проект, інтенсивне плодоношення – до 30 років. Головне — чітко дотримуватися технологій догляду.

⌂ Огранічні груші смачніші і корисніші

– Чи догляд за органічними садами дорожчий?

Ні. Порівняйте самі: біопрепарати для захисту саду коштують близько 30 тис. грн на гектар, хімічні засоби захисту — від 2 тис. євро. Щодо прикореневої зони, то там можна відразу постелити агроволокно, яке окупиться за рік. Застосування гербіцидів на один гектар точно не буде дешевшим.

– Яким сортам груші ваша родина віддає перевагу?

– Ці сорти ми якраз і вирощуємо в розсаднику: літні — Улюблена Клаппа, Молдавська літня; зимові — Конференція, Ноябрська, Платонівська, Краснокутська зимова, Яблунівська, Ерікс, Еріка, Ніколай Крюгер тощо.

Розсадники мають орієнтуватися на потреби ринку та покупців. Найпопулярнішими для промислових насаджень і досі є Ноябрська та сорт української селекції – Яблунівська.

Розмовляла Олена Сухорукова

Купити саджанцці груш можна тут

Читати ще:

Центнер унікальних груш з одного дерева
Сад груші: закладаймо та доглядаймо дбайливо!
Груші — від посадки до врожаю

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram