Однією з найавторитетніших експертів-практиків у вирощуванні груш в Україні є Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва «Ekogarden», власник сімейного органічного розсадника плодових культур. Вона погодилася поділитися нюансами вирощування груш в Україні.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Валентина Лановенко
⌂ Фото: Валентина Лановенко
– Пані Валентино, з чого слід почати тому, хто прагне зайнятися «грушевим» бізнесом?
– Важливо правильно посадити дерева та дбайливо за ними доглядати. Для закладання саду не слід купувати саджанці з листям, яке забирає всю енергію, внаслідок чого рослина зазвичай не приживається. Перед висадженням рекомендую підрізати пошкоджені корінці та на дві-три години замочити коріння саджанця груші у воді з додаванням біопрепаратів на основі бактерій Pseudomonas Aurefaciens, які є доброю профілактикою для дерев проти певних захворювань та стимулятором росту їхньої кореневої системи.
– Де найкраще вибрати місце для грушевого саду і як підготувати його для садіння?
– Кожна порода має свої біологічні властивості, які впливають на визначення сприятливих ґрунтових умов. Я завжди рекомендую природним шляхом удобрити ґрунт під майбутні насадження, засіявши сидератами, наприклад, гірчицею. Ця культура, завдяки своїм фітосанітарним особливостям і великій масі, якнайкраще бореться з бур’янами та, як наслідок, сприяє утворенню гумусу. Власники промислових насаджень мають зробити аналізи ґрунту та води, щоб отримані результати використати для розробки системи удобрення.
– Якою має бути глибина садіння груш?
– Вона залежить від того, якою є відстань між місцем щеплення та поверхнею ґрунту. Так, наприклад, під час висадження дерев груші на карликових підщепах (Айва S-1) місце щеплення має бути на два-три сантиметри вище рівня ґрунту. Для саджанців на карликових підщепах оптимальною є ямка розміром 0,064 куб. м (0,4 м х 0,4 м х 0,4 м).
Загалом усі плодові дерева, насамперед груша, потребують родючих ґрунтів. Якщо ж природні показники родючості замалі, я рекомендую викопати глибшу посадкову яму, для прикладу, розміром 0,125 куб. м (0,5 м х 0,5 м х 0,5 м) і засипати спеціально заготовленим наперед чорноземом із біогумусом.
– Існують різні схеми садіння груш. Які є ефективними?
– Схема садіння залежить від особливостей сорту та віку дерев. Наприклад, між саджанцями груші на карликових підщепах треба забезпечити відстань 0,6–1 м. Дистанція міжрядь у садах має становити від 2,8 до 3,5 м, враховуючи габарити техніки для догляду за деревами.
– Які джерела, на вашу думку, варто використовувати для забезпечення саджанців груші вологою?
– Відкриті водойми — ось найкращий варіант! Якщо ж їх чи доступу до них нема, але є свердловинна вода, то раджу наповнити нею заздалегідь установлені басейни чи посудину для прогрівання. Це важливо, бо рослини якнайкраще засвоюють воду, насичену киснем, що в результаті суттєво покращує їхнє плодоношення.
⌂ Фото: Сорт груші Улюблениця Клаппа
– Порекомендуйте, будь ласка, як доглядати за саджанцями груші навесні та під час вегетації?
– Основні процедури, які має проводити садівник: захист від шкідників і хвороб; прорідження зав’язі; система живлення; формування крони, тобто її обрізування.
– Чи варто застосовувати обприскування для отримання щедрого і якісного врожаю груш?
– Так, звісно! Без цього не обійтися, адже рослинам завжди загрожують хвороби. Водночас важливо усвідомити, що найліпше запобігти цим недугам, проводячи профілактику, бо, наприклад, якщо сад уже вразила парша, то врятувати від неї дерева вкрай складно.
Рекомендовано промислові насадження обприскувати кожні сім-десять днів, тобто 15–20 разів за сезон. До того часу, як розпустяться бруньки, доки температура повітря не перевищує десяти градусів, слід використовувати мідьвмісні препарати. Вони є потужною зброєю проти всіх грибкових захворювань рослин. Зверніть увагу на те, що дерева найбільш вразливі під час цвітіння, коли через квітку можуть проникнути різноманітні бактерії та збудники хвороб. Сад у цей період потребує особливого дбайливого профілактичного догляду.
– Серед садівників постійно точаться дискусії: чим захищати насадження – природними чи хімічними засобами? Що ви порадили б?
– Для обробітку саду рекомендую використовувати біопрепарати, асортимент яких на вітчизняному ринку різноманітний, а їхня вартість удвічі нижча, ніж «хімії» (наприклад, вартість біопрепаратів — 30 тис. грн/сезон/1 га). Чимало компаній комбінують системи захисту, аби зменшити собівартість вирощування плодів, закладають нові органічні насадження. Крім того, для захисту дерев від сонячних опіків і розтріскування кори навесні ще восени варто побілити їхні стовбури вапном.
– Відомо, що догляд за деревами груші передбачає регулярне обрізування. Порекомендуйте, будь ласка, з якою періодичністю це варто робити?
– За потреби обрізування проводять щонайменше кожні 12 місяців, починаючи з три-чотирирічного віку дерев, зокрема для саджанців груші на карликових і напівкарликових підщепах. Ці роботи починають, як правило, вже в лютому. Для тих дерев, які ростуть вельми інтенсивно, я раджу проводити зелені операції влітку, аби позбутися небажаних приростів. На завершення процедур важливо обробити зрізи чи використати садовий вар.
– А яке співвідношення має забезпечити садівник між вегетаційними та продуктивними процесами?
– В усьому має бути рівновага. Це особливо стосується садів груші інтенсивного типу. Вносити, наприклад, нітроамофоску (NPK), добриво, до складу якого входять азот (N), фосфор (P), калій (K), найліпше тоді, коли ґрунт у саду ще вкритий снігом, який через танення сприятиме якнайкращому засвоєнню рослиною потрібних речовин. Упродовж вегетації живлення раджу проводити водночас із поливанням або по листю, послуговуючись рекомендаціями, спеціально розробленими для кожної культури, залежно від характеру росту та планованого плодоношення. Щоби забезпечити оптимальні врожаї та запобігти перевантаженню дерев, зав’язі слід проріджувати.
⌂ Фото: Сорт груші Ерікс
– Серед садівників популярним є використання гербіцидів у грушевому саду, але ж відомо, що існують і альтернативні способи боротьби з бур’янами. Що підкажете колегам?
– Міжряддя можна утримувати під паром, але це доцільно тільки у рік закладання, тобто тоді, коли господар готує землю до залуження. Тому рекомендую висаджувати спеціальні низькорослі суміші трав. На прикореневій зоні треба виполювати бур’яни чи всяку траву. Ось чому садівники або висапують бур’яни вручну, або застосовують гербіциди. На противагу цій важкій роботі можна використовувати агроволокно в міжрядді.
– Цікаво, скільки коштуватиме така альтернатива?
– Витрати на те, щоби вистелити агроволокно один раз після закладання саду, становитимуть близько 10 тис. грн на гектар, але слугуватиме воно не менше чотирьох-п’яти років. У цьому випадку нема потреби в мульчуванні.
– Відомо, що від якісного запилення саду залежить майбутній урожай. Як його найкраще забезпечити?
– У саду мають бути груші сортів-запилювачів. Джмелі здатні запилювати ці дерева навіть в умовах низької температури. Для цієї мети можуть слугувати і осмії (дикі бджоли). Вони, за сприятливих умов, самостійно поселяються в садах. Достатньо мати три-чотири бджолосім’ї на гектар плодового саду, аби покращити показники врожайності на 10–15 відсотків.
– Принагідно вітаю з тим, що цього року ваш розсадник отримав сертифікат «Органік Стандарт», і, з огляду на новий статус, прошу розповісти про особливості, які можуть бути корисними виробникам груші.
– Дякую! Процес сертифікації тривав роки, і ось маємо відповідний документ. Згідно з ним, заборонено використовувати гербіциди, а також хімічні засоби захисту проти шкідників і хвороб. Для боротьби з бур’янами використовуємо тільки ручну працю. Таке господарювання допомагає утримати більше вологи після дощів і сприяє якнайкращій продуктивності садивного матеріалу. Ми обрали закритий цикл вирощування — від підщепи до дво-трирічного саджанця, що гарантує отримання високої якості садивного матеріалу та відповідність сортів.
Радіємо, що з кожним новим сезоном дедалі більше фермерів цікавляться органічним садівництвом. Це певним чином мобілізує розсадники підвищувати власну спроможність надавати клієнтам комплексні рішення: від планування та садіння до консалтингового супроводу всього процесу вирощування.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олександр Кривенко
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Ялівець звичайний Gold cone (ОКН-199)
280грн.
У наявності
Саджанець Груша Кюре (ОКН-3151(10-12л))
280грн.
У наявності
Саджанець Груша Лимонка (ІГР-84)
У наявності
Саджанець Груша Дюшес зимовий (ОКН-3389(10-12л))
280грн.
У наявності
Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт (ОКН-1586)
90грн.
У наявності
Саджанець Ялівець середній Mordigan Gold (ОКН-2964(5-7,5л))
320грн.
У наявності
Саджанець Груша Улюблениця Клаппа (ОКН-2498(2-4л))
320грн.