Яблука із червоною серединкою — новий тренд у садівництві! Їх також називають молодильними яблучками. Зовнішня привабливість далеко не єдина перевага цих фруктів. Культура стійка до хвороб та шкідників. Плоди мають цілющі властивості. Завдяки відповідному рівню кислотності та біохімічному складу червоном’якушні яблука стали для людей і аптекою, і косметичним салоном.
Про корисні властивості, особливості вирощування, сорти та родовід червоном’якушних яблук розповідає для «СонцеСаду» селекціонер з Поділля В’ячеслав Францішко. Слухайте у нашому подкасті.
Родом ця культура з України, але протягом десятиліть її селекція розвивалася на Заході. В українському садівництві надовго забули про молодильні яблучка, але нарешті вони повернулися додому. Про перспективи та переваги їх вирощування в Україні розповів селекціонер із Поділля В’ячеслав Францішко.
⌂ Фото: Селекціонер із Поділля В’ячеслав Францішко. Яблуня Сирена
Варто знати!
В Україні росте 100-річна червоном’якушна яблуня!
Уперше детально описав цю культуру Іван Мічурін. Саме з України йому надіслали зразки двох сортів для селекційних робіт. Комсомолець і Бельчер — так назвав їх. У часи Другої світової війни зразки червоном’якушних яблук німці вивезли з України. Через декілька років уже з Німеччини живці було вивезено до США. Так про червоном’якушні яблука дізнався світ.
Новий етап зацікавлення культурою розпочався у 2010 році з роботи швейцарського селекціонера Маркуса Корболта. Виявилося, що одним із сортів, використаних у швейцарській селекції, був німецький Вейроге — саме той сорт, який вивезли першим з України.
— Давні українські сорти надзвичайно стійкі, імунні проти різних захворювань. У 2016 році я знайшов на Хмельниччині яблуню віком понад 100 років, заввишки 15 м, — ділиться В’ячеслав Францішко. — Яблучка мали підвищену кислотність. Як кажуть, на любителя. Падаючи з такої висоти в траву, навіть надбиті яблука добре зберігалися до весни. Вони не гнили, не окислювалися!
Це підтверджено таблицею хімічних сполук, що містяться у фруктах, та вердиктом Новозеландського університету, який надав розгорнутий аналіз червоном’якушних яблук. Сьогодні деякі країни експортують їх для продажу на провідних ринках за ціною, що в декілька разів перевищує вартість звичайних яблук.
— Червоном’якушні сорти дуже популярні не тільки через корисність, а й тому, що вони не потребують хімічного захисту від хвороб. Але проти шкідників обробляти їх треба. Хоча висококонцентрована кислота в молодих плодах убиває навіть яйця плодожерки. Тому є дуже мало червивих яблук, — розповідає селекціонер.
Порівняймо зі звичайним червоним яблуком. Величезна кількість антоціанів та антиоксидантів є саме в тоненькій шкірці. Тепер помножте це на високий вміст цінних речовин у всій м’якоті червоном’якушних яблук. Саме в стільки разів це яблуко має більше користі, тобто в сотні!
⌂ Фото: Червоном’якушні яблука — джерело вітамінів з чудовими смаковими якостями
Яблука стійкі до хвороб та деяких шкідників, тому майже не потребують обробки. Це екологічно, економить час, витрати на агрохімію і людську працю. Також червоном’якушні яблуні стійкі до бактерій, від нашестя яких сьогодні страждають сади США та всього західного світу.
Ефективний варіант догляду за таким садом — чорний пар, регулярне розпушування та мульчування землі, що зберігає вологу й надає поживні речовини. Живлення мікро- та макроелементами — також важливий нюанс, але для розрахунку треба робити розгорнутий аналіз ґрунту.
Сади мають дивовижний вигляд протягом усього року. Цвітіння — неперевершене, сакура може позаздрити. Квітки від рожевого до насичено-бордового кольору, бувають до 6 см заввишки, (наприклад, сорти Венум, Скарлет Сюрприз). Навіть на однорічному прирості закладається не ростова брунька, а плодова. Дерево вибухає цвітом. Водночас це й мінус: все, що цвіте, зав’язується, тому є потреба в проріджуванні.
Важливий аспект: насиченість кольору м’якуша залежить від перепаду нічної і денної температури. У холодніших регіонах України м’якуш буде темнішим, у тепліших — світлішим.
Бутони та квіти мають поріг морозостійкості набагато вищий за звичайні сорти яблук. У зонах ризикованого садівництва, з весняними приморозками, дерево чудово росте й щедро родить.
Водночас культуру можна вирощувати й у посушливих районах, якщо вибрати правильну підщепу. Оптимальні — сіянці місцевих форм. Дерева будуть високорослими, але за допомогою технології обрізування надасте їм потрібних розмірів Найкращою підщепою для яблунь В’ячеслав Францішко вважає ММ-106, напівкарликову. Дерево має високу якірність, оптимальна висота — від 3 до 6 метрів.
Червоном’якушні яблуні здебільшого напівколоноподібної форми, мають сильне загущення, їх завжди обрізують на бокову зовнішню бруньку. Рекомендована форма дерев — чаша.
Колір насичений і не втрачається після термічної обробки.
Сорти для переробки добре зарекомендували себе у виготовленні соку чи концентрату. Також можна використовувати в заготівлі сухофруктів.
⌂ Фото: Напій з червоном’якушними яблуками має дуже гарний колір
Вибираючи сорти, садівник має визначитися, для чого використовуватиме фрукти, підкреслює селекціонер:
— Наприклад, французькі червоном’якушні сорти — Ред Сан, Ред Мун, Джеруміні — спеціально виводили для переробки. Зі зміною клімату Франція стрімко втрачає прибуток у виноробстві через те, що виноград не має певної кислотності. Тепер винороби міксують виноградний сік із соком яблук цих сортів. Неперевершений напій! Я переконався в цьому, бо сам куштував. Напій має дуже гарний колір!
Для свіжого ринку підходить, наприклад, Ера — перший із зимових сортів, солодший за Сирену, але програє їй у розмірі. Має надзвичайно насичений темний м’якуш, добре зберігається.
Інший зимовий сорт — Бая Маріса. Його плоди мають високі товарні властивості. Яблука: великі, добре зберігаються. Дерево періодично плодоносить.
Потім винайшли сорт Лоллі Поп із великими та солодкими яблуками. Стійкіші до парші та борошнистої роси два унікальні американські сорти — Пінк Перл і Хіден Роуз. Мають білі квіти, зелене листя, зелені яблука, а всередині — насичений рожевий м’якуш.
Сьогодні червоном’якушні яблука вирощують садівники в різних регіонах України й отримують високий результат!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Дарина Дубинка
Рекомендовані товари!