Лікувальні властивості яблука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.10.2020

Ні для кого не є секретом, наскільки корисні яблука. Наш експерт не лише нагадає про лікувальні властивості яблук, а й поділиться цікавими рецептами здорового харчування.

Чому так корисні яблука

Яблукавороги сечової кислоти, якими б ви їх не вживали. Хочете — свіжими, хочете — печеними, а можна приготувати відвар із яблук (три-п'ять неочищених плодів порізати і варити протягом десяти хвилин, настоювати упродовж чотирьох годин і пити теплим кілька разів на день). Яблучні кислоти у поєднанні з пектинами та дубильними речовинами протидіють процесам гниття і бродіння в кишечнику, тож сприяють його оздоровленню.

Яблука — ефективний засіб у профілактиці та лікуванні недокрів'я у дітей і вагітних жінок, потужний відновлювальний засіб після травм та інфекційних хвороб. Люди, схильні до закрепів, мають з'їдати одне-два яблука на ніч (через півтори-дві години після вечері), адже вони містять клітковину, яка сприяє нормальній роботі кишечнику. Також можна залити два середні яблука 0,5 склянки води та 0,5 склянки молока й варити протягом п'яти-семи хвилин і випити такий відвар уранці до сніданку.

Достиглі яблука багатьох сортів містять багато йоду, тому їх споживають для профілактики зобу. Цікаво, що п'ять-шість яблучних зерняток задовольняють добову потребу в йоді.


 ⌂Фото: В насінні яблук багато йоду

Яблука сприяють виведенню з організму щавлевої кислоти. Пектини, що містяться в цих плодах, покращують обмін речовин, сприяють виведенню з організму шлаків та позбавляють надлишку холестерину. Теплий яблучний відвар допомагає при гострих респіраторних захворюваннях, що супроводжуються кашлем і набряком голосових зв'язок, при хрипоті.

Учені дослідили, що регулярне вживання яблук сповільнює розвиток вірусу грипу, тому їх доцільно вживати напередодні та під час епідемії цієї недуги, а також для запобігання її ускладнень. Два-три яблука щодня, і ви втричі менше ризикуєте застудитися, як стверджують учені. У народній медицині свіжі яблука і яблучний чай вживали для поліпшення травлення, пом'якшення кашлю, при ревматизмі, сечокам'яній хворобі, анемії, авітамінозах, мігрені; зовнішньо м'якоть свіжих яблук прикладали при опіках, обмороженнях і для лікування виразок.

У давнину сік, який витікає з яблук під час смаження, вживали при сильних подагричних болях. Вдале поєднання калію та натрію в яблуках сприяє їхній ефективній діуретичній дії, тож їх корисно вживати при набряках. Для боротьби з ожирінням насамперед рекомендують розвантажувальні яблучні дні через низьку калорійність більшості сортів яблук (достатньо вживати кілограм-півтора на день).

⌂Фото: Яблука дуже корисні

 

Рецепти з яблук для лікування та для здорового харчування

Яблучна кашка, змішана з вершковим маслом, добре загоює тріщини на губах та руках: натерти 100 г яблук й змішати з маслом чи свинячим або гусячим жиром (1:1), накладати на уражені місця на ніч. Недарма саме яблука в давнину охрестили молодильними плодами. Нині вчені підтвердили мудрість наших предків: у яблуках виявлено величезну кількість антиоксидантів і вітамінів, зокрема А та Е, які прийнято вважати вітамінами краси та молодості.

Печені яблука, хоча й втрачають частину вітамінів, однак набагато ліпше засвоюються організмом, що сприяє більш ефективному відновленню складу крові й лімфи. Також ці ласощі сприяють зниженню зайвої маси тіла, допомагають поліпшити колір обличчя та повернути шкірі молодість. Недарма здоровий рум'янець здавна порівнюють саме з наливним яблучком.

Приготуйте дієвий відхаркувальний засіб: одне велике зелене яблуко й велику нечищену цибулину розрізати на вісім частин, опустити в літр окропу й варити на слабкому вогні, доки цибуля не стане м'якою. Відтисніть цибулю та яблуко через марлю, відвар злийте в термос і вживайте маленькими порціями протягом дня. Якщо кашель не минає, повторіть процедуру наступного дня, приготувавши свіжий відвар. Для поліпшення сольового обміну вживають порошок із сушеної шкірки яблук (столова ложка на склянку окропу, випити впродовж дня, курс лікування — два-три тижні). 

⌂Фото: Печені яблука дуже смачні і корисні

УВАГА!

Свіжі й особливо кислі яблука не можна вживати в разі загострень гастриту, виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки та ентериту. Краще вживати перчені або солодкі й перетерті на пюре.

Яблуко — чудова зубна щітка. Тільки для цього треба не просто жувати, а терти зубами по м'якоті яблука, тоді зубна емаль природним чином очиститься від нальоту та мікробів, що зумовлюють карієс. До того ж відбувається масаж ясен, що поліпшує їх кровопостачання.

Настій із кислих яблук корисний при тромбофлебіті. Три яблука залити літром окропу, накрити посуд кришкою і замотати в ковдру. Через чотири години, не виймаючи із води, яблука розім'яти. Утворений настій процідити. Вживати вранці натще і перед сном по 50 мл, додавши чайну ложку меду. У разі анемії рекомендують їсти щодня протягом місяця по 400 г яблук. Але, перш ніж з'їсти, яблуко треба розрізати на кілька часточок і почекати, доки вони покриються темним нальотом. Також можна пити свіжий яблучно-буряковий сік (8:2) по столовій ложці двічі на день протягом двох тижнів.

Приготуйте мармелад — корисний десерт. Завдяки пектину, який міститься в ньому, мармелад рекомендують вживати у разі порушень ліпідного та вуглеводного обміну, бактеріальних інфекційних захворювань травного тракту, хвороб печінки та підшлункової залози, ожиріння. Кілограм яблук запікати в духовці протягом 20-25 хв. (до повного розм'якшення). Гарячу масу перетерти через сито у посуд із потовщеним дном, додати цукру, перемішати й варити масу, постійно помішуючи, протягом 60-90 хв. Якщо мармелад готовий, то його крапля не має розтікатися на холодній тарілці. Гарячий мармелад розкласти по гарячих стерилізованих банках та закрутити.

Яблука, запечені в попелі, корисно вживати хворим на плеврит. Дієвий засіб для жирної шкіри — натерте на дрібній тертці яблуко, до якого треба додати три чайні ложки меду й нанести на обличчя. Через десять хвилин маску змити теплою водою.

Яблука з низькою цукристістю і високим вмістом вітаміну С корисні при цукровому діабеті. Південні сорти яблук містять менше вітаміну С, ніж яблука середньої та північних широт. Найбільш багаті на вітамін С яблука північної зони садівництва. 3'їли одне яблуко (можна печене) перед сном — гарантія міцного сну. А можна замінити його чаєм із додаванням свіжих яблук.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Тетяна Гарник, nрофесор, фітотерапевт

Відео «Як посадити яблуню?»


Розповідає Інна Гончаровська, науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка, к.б.н.

Купити саджанці яблунь можна тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Лікувальні властивості помідорів, огірків та інших...
«СонцеСад» підготував добірку рецептів з описом лікувальних властивостей огірків, помідорів та інших найбільш популярних у народній медицині рослин
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Хвороби плодових культур
В Україні на плодових культу­рах зафіксовано грибкові, вірусні, фітоплазмові та неінфекційні хвороби. Захисні заходи. Поради фахівця
Користь від вживання «кольорових» фруктів
«Різнобарвні» плоди різняться між собою вмістом каротину, хлорофілу й антоціанів. Про користь цих компонентів
Який сорт яблуні обрати
Переваги українських сортів яблунь
Лікувальні властивості яблука
Поради фітотерапевта Тетяни Гарник
Актинідія — суперплід і джерело вітаміну С
Смачна. Незвична. Надзвичайно корисна. Про користь актинідії розповідає експерт.
Чому так корисні яблука
Про користь яблук та пектина від експертки «СонцеСаду»

Рекомендовані товари!

Саджанець Яблуня Боровінка

У наявності

Саджанець Яблуня Боровінка (ОКН-3634(10-12л))

300грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 180-200 г
Колір плоду світло-зелений з рожевими розводами
Терміни дозрівання осінній (середній)
Смак кисло-солодкий
Саджанець Яблуня Руж Розе

У наявності

Саджанець Яблуня Руж Розе (ОКН-3645(10-12л))

270грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 250-350 г
Колір плоду темно-червоний
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак кисло-солодкий
Саджанець Яблуня Вірджинія Креб (райське яблуко)

У наявності

Саджанець Яблуня Вірджинія Креб (райське яблуко) (ОКН-3146(10-12л))

300грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 40-50 г
Колір плоду червоно-жовтий
Терміни дозрівання осінній (зимовий)
Смак солодкий, соковитий
Саджанець Яблуня Дельбар Жюбіле

У наявності

Саджанець Яблуня Дельбар Жюбіле (ІЯБ-98)

149грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 160-220 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання пізній (зимовий)
Смак кисло-солодкий, соковитий