Овочі та пряно-ароматичні трави часто є не тільки інгредієнтами салатів й інших страв, їх також лікарі рекомендують як оздоровчі засоби при різних захворюваннях. «СонцеСад» підготував добірку рецептів із описом лікувальних властивостей огірків, помідорів та інших найбільш популярних у народній медицині рослин.
Хворим на цукровий діабет не рекомендують пізню вечерю, але «заморити черв'ячка» склянкою кефіру потрібно. Однак щоденна кефірна процедура може набриднути. Є альтернатива — томатний сік. Він смачний, корисний і не підвищить цукор крові. Більше того — томати містять мікроелемент нікель, З який стабілізує функцію клітин, що виробляють інсулін. А ще — вітаміни С, К, РР, каротин, вітаміни групи В, фолієву кислоту, мінеральні солі калію, кальцію, заліза, фосфору, міді, цинку, йоду, фтору.
Із цукрі у томатах переважає безпечна для діабетиків фруктоза. Натуральний томатний сік у дієтичному харчуванні рекомендовано хворим на ЦД, при ожирінні, гіпертонії, атеросклерозі, шлунково— кишкових захворюваннях. Цікаво, що заліза в помідорах більше ніж у курячому м'ясі та рибних продуктах, це важливо для хворих на ЦД. Окрім соку дуже корисні салати з помідорів — з додаванням яблук, чи волоських горіхів, зелені, горошку. Спробуйте для розмаїття на столі приготувати суп-пюре з помідорами та часником, холодний томатний суп.
⌂ Фото: Спробуйте приготувати суп-пюре
✔ Помідори із часниковою підливкою
Томати нарізають кружальцями, на них кладуть кружальця варених яєць, заливають часниковою підливкою, посипають кропом та зеленою петрушкою. Для приготування підливки у ступці товчуть часник із сіллю, додають трохи духмяного перцю, заливають водою (0, 5 л) з кількома краплями лимонного соку.
На 200 г помідорів — по 10 г часнику, зелені та петрушки, 1 яйце, сіль, лимонний сік — за смаком.
Материнка — дуже популярна трава у народній медицині. Свідченням тому є численні назви рослини, серед яких — «ладанка». Нині доведено, що препарати материнки підсилюють секрецію бронхіальних залоз, діють протизапально (тому корисні при при ангіні, тонзиліті). У народній медицині її використовують при бронхіті, як протикашльовий і проти застудний засіб. Подрібнене сухе спорошковане листя нюхають при нежитю і головному болю.
✔ Настій трави — 4 ст. л. сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настояти 30 хв, процідити, вживати по 100 млл 6 разів на день до їди. Засіб сприяє видаленню мокротиння.
✔ 1 ст. л. трави материнки залити 200 /лл окропу, настояти 1 годину. Використовувати для полоскань.
✔ Сушені верхівки квітучих пагонів і листків розтерти на порошок, нахилитися над ним і глибоко вдихати носом.
⌂ Фото: Материнка — дуже популярна трава у народній медицині
Увага!
Цей засіб не можна використовувати під час вагітності, при гастритах з підвищеною кислотністю.
Огірок — добре знайомий нам овоч. І хоча часом ми кажемо, що огірок — це сама вода ( в ньому й справді її до 97 %), проте чомусь не замислюємося: а що містить ота трипроцентна решта? А в ній справжня комора вітамінів, зокрема А, В1, В2, В6, РР, С, і низка мінеральних солей — калію, натрію, кальцію, магнію, заліза, кремнію,фосфору, сірки, йоду, до того ж ще й пантотенова і тартронова кислоти, азотисті та без азотисті речовини, а також клітковина.
✔ ЗАНОТУЙТЕ:
Огірок має цінні лікувальні властивості. Земські лікарі рекомендували пити при лихоманці сік огірків (по півсклянки тричі на день). Також можна подрібнити на кавомолці насіння огірків і залити їх окропом (щоб вода покрила насіння), настояти до охолодження. Пити по 1 столовій ложці 2-3 рази на день.
Як відхаркувальний засіб у разі кашлю, хронічного бронхіту рекомендовано приймати огірковий сік із медом — по 2-3 ст. л. тричі на день.
⌂ Фото: Сік огірків — дуже корисний
За вмістом аскорбінової кислота та вітаміну групи В бруква випереджає всі коренеплоди. А вітамін С — надійна опора й підтримка нашого організму у його протистоянні вірусам.
✔ ЗАНОТУЙТЕ:
Народна медицина використовувала відвар насіння брукви (1 ст. л. на 1 склянку води, кип'ятити 7— 10 хв, профільтрувати) для полоскань горла при застуді.
А от сік коренеплодів брукви — відмінний відхаркувальний засіб ( пити по Уг склянки тричі на день до їди).
⌂ Фото: Бруква багата на вміст аскорбінової кислота та вітаміну групи В
✔ Увага!
Бруква протипоказана при гострих захворюваннях шлунково— кишкового тракту.
Один із найдавніших овочів, відомий людству. Кріп дуже цінний, використання 50 г кропу можна прирівняти до 150 г помідорів. Препарати кропу мають відхаркувальну і загально зміцнювальну дію, тому корисні при застудах.
✔ ЗАПИШІТЬ РЕЦЕПТ:
2 ч л подрібненого насіння залити 500 мл окропу, довести до кипіння. Настояти 30 хв, вживати по 100 мл 3 рази на день до їди. Також настій можна використовувати місцево для інгаляцій.
Насіння кропу спорошкувати, вживати по 1 г 3 рази на день.
При таких захворюваннях як ангіна чи тонзиліт корисно пити замість чаю теплий настій молодих пагонів кропу. Заварювати як чай.
⌂ Фото: У народній медицині широко використовують насіння кропу
При бронхіті корисні препарати коріандру посівного, які мають відхаркувальну дію.
✔ ЗАНОТУЙТЕ:
Настій насіння. 2 ч. л. сировини залити 500 мл окропу, кип'ятити 2 хвилини, настоювати годину, вживати по 50 мл 3 рази на день, за 20 хв. до їди.
Настоянка насіння. Сировину залити 70% розчином етилового спирту у співвідношенні 1:5, настояти 10 днів, вживати по 20 крапель тричі на день за 20 хв. до їди.
Порошок з насіння. 7-10 плодів насіння розтерти до порошку, вживати за 20 хв. до їди, запиваючи холодною кип’яченою водою.
⌂ Фото: У народній медицині широко використовують насіння коріандру
Це найвідоміша здавна лікарська рослина, якою лікували різні недуги в Давній Греції, Римі, Персії, Месопотамії. Настої і відвари з нього виявляють багатосторонню терапевтичну дію: протизапальну, знеболюючу, протиалергічну тощо. Тому рослину широко використовують у терапії запальних процесів органів дихання.
⌂ Фото: Подорожник — найвідоміша здавна лікарська рослина
✔ Настій листків — 1 ст. л. сухої сировини настояти 2 години в 1 склянці окропу, процідити та приймати по 1 ст. л. за 20 хв до їди 4 рази на день. Цей засіб розріджує мокротиння при різних захворюваннях дихальних шляхів (при бронхітах, коклюші і навіть туберкульозі легень.). Тривалість лікування у період загострення — 3-4 тижні.
✔ Відвар листків. 4 ст. л сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настояти 30 хв, процідити, пити по 50-100 мл 4-6 разів на день.
При болю в горлі. 10 листків подорожника залити 0, 5 л окропу, настояти 30 хв, процідити, полоскати горло щогодини.
Рекомендовані товари!
У наявності
Салат Рукола (ЕРР-1)
12грн.
У наявності
Салат Одеський Кучерявець (ЕСЛ-5)
12грн.
У наявності
Салат Айсберг (ЕСЛ-7)
12грн.
У наявності
Орегано (материнка) за 0,1 г (ЕЛП-24)
14грн.
У наявності
Салат Лолло Росса (ЕСЛ-13)
10грн.
У наявності
Амарант Лєра (ЕНК-567)
12грн.
У наявності
Борщовий набір (АЦ-8-Б)
У наявності
Кріп Зелена долина (ЕКР-11)
18грн.