Дуже довго помідор вважали отруйною рослиною. Відомий історичний факт — Джорджа Вашингтона намагалися отруїти саме стравою, заправленою смаженими помідорами. Вашингтону страва дуже сподобалася, хоча він не знав, як її готували. А от кухар так і не дізнався, що створив замість отрути смакоту — він покінчив життя самогубством, щоб уникнути страти за вбивство такої відомої особи. Нині пристрасті навколо помідорів вщухли. Це — улюблений продукт мільйонів людей, його широко рекомендують сучасні дієтологи.
Солі, що містяться у помідорах, мають здатність підтримувати кислотно-лужну рівновагу в організмі, тому помідори рекомендовані хворим з порушенням обміну речовин.
Сучасна наука виявила у помідорах унікальну речовину з протипухлинною дією — лікопен. Вчені стверджують, що вживання помідорів знижує ризик виникнення раку.
В лікувальному харчуванні цей продукт є додатковим джерелом мінеральних солей, а за вмістом заліза помідори у кілька разів перевищують куряче м'ясо, рибні продукти, молоко.
Завдяки вмісту яблучної та лимонної кислот помідори збуджують апетит, активізують процес травлення, пригнічують хвороботворну мікрофлору кишечнику, підвищують кислотність шлункового соку.
У помідорах мало пуринів, і це робить їх важливим дієтичним продуктом для профілактики атеросклерозу. Приміром, щавлевої кислоти в помідорах менше у 8 разів ніж у буряках, і в 10 разів ніж у картоплі, в 6 разів — ніж у салаті, в 64 рази менше, ніж у шпинаті! А пектинові речовини знижують вміст холестерину в крові, тож помідор — надзвичайно важливий продукт у харчуванні людей середнього та старшого віку. Помідор також корисний тим, хто відчуває дефіцит калію — для лікування і профілактики серцевих недуг.
Доведено, що томатний сік має гіпотензивні властивості. Потрібно вживати по 1 склянці соку три рази на день за 10 хв до їди — так само як і при ожирінні, атеросклерозі,недокрів'ї, цукровому діабеті, після опромінення
Помідор — малокалорійний, тож корисний людям із зайвою вагою. Тим, хто хоче схуднути, варто пити суміш томатного, яблучного, гарбузового та лимонного соків (2: 4: 4 :2).
Хворим на глаукому рекомендовано щоденно пити томатний сік — по 1/4 склянки 3–4 рази на день. Краще проводити лікування з листопада до квітня. Сік не підсолювати. Два тижні пити, три тижні перерва.
Тим, хто не має хвороб, дієтологи також радять вживати по 200— 300 г помідорів щоденно (у салатах краще поєднувати їх з кропом, петрушкою, олією) або пити томатний сік. Пам'ятайте, що сік з томатів — один з найкорисніших овочевих соків, що має лужну реакцію (лише за умови, що в ньому немає цукру і крохмалю!). Тож краще не купувати томатний сік, де ці складові присутній готувати його самому, та ще з власного врожаю — без перевищення нітратів. У деяких випадках утворення каменів у нирках пов'язане саме з вживанням томатного консервованого соку з додаванням цукру і крохмалю.
Увага! Обережність з вживанням помідорів не завадить хворим на жовчнокам'яну хворобу, оскільки велика кількість органічних кислот може спричинити спазм мускулатури жовчного міхура, а отже, і біль.
Помідор — чудовий косметичний засіб. Він допомагає шкірі відновити пружність, свіжість і лікує її. Тому корисно занотувати кілька рецептів для догляду за шкірою.
1. Маска з м'якуша помідорів із вершками.
Два помідори очистити від шкірки та пропустити через м'ясорубку, додати 1 чайну ложку вівсяних пластівців, змолотих у кавомолці, додати 1 чайну ложку вершків, все перемішати. Нанести тонким шаром на обличчя. Через 15–20 хвилин вмитися теплою водою. Курс — 10–12 днів.
2. Маска з томатного соку та крохмалю.
1 ст. л. свіжого соку змішують з 1 ч. л. картопляного крохмалю та 1 ч. л. рослинної олії. Наносять суміш на обличчя, витримують 15–20 хв, змивають теплою водою. Курс лікування — 12–14 масок.
1. Томатні кубики.
Три столові ложки томатного соку змішайте з 1 чайною ложкою соку петрушки, розлийте у формочки та поставте в морозилку. Такими кубиками льоду щодня протирайте шкіру.
2. Яєчна маска.
Збиваємо 1 білок свіжого курячого яйця, додаємо 1 чайну ложку свіжого томатного соку, знову збиваємо, наносимо на попередньо очищену шкіру на 20 хвилин, змиваємо теплою, потім холодною водою.
Змішати 2 столові ложки свіжого сиру, 1 столову ложку молока, 1 чайну ложку соняшникової олії, потертий помідор. Масу нанести на обличчя на 15— 20 хвилин, змити теплою водою, а потім — холодною.
Віджати сік з 1 помідора, додати 1 яєчний жовток і м'якоть полуниці, перемішати, нанести на обличчя. Через 15 хвилин змити прохолодною водою.
Помідор досить ефективно лікує вугрові висипи. Для цього слід наносити помідорну масу (пропущену через м'ясорубку) на уражену ділянку шкіри, а потім змити її водою кімнатної температури. Процедуру проводити щоденно — до усунення проблеми.
Дарма, що томат сам червоний, він добре знімає почервоніння шкіри, спричинене термічними опіками. Якщо ви звикли намащувати місця сонячних опіків кефіром чи сметаною — це добре. Але якщо додасте туди ще й пюре з помідора — ефект буде набагато помітнішим.
Якщо у вас не дуже вразлива і ніжна шкіра, можна нанести пюре помідора на обличчя на 15 хвилин, змити маску спочатку теплою, а потім холодною водою і змастити шкіру зволожувальним кремом. Якщо боїтеся отримати подразнення шкіри, просто протріть обличчя соковитим шматочком помідора і так само вмийтеся.
Щоб їх позбутися, можна використати те, що ми вирощуємо в себе вдома: у рідке пюре вареної картоплі додаємо томатний сік (на кожні 2 картоплини 2 ложки соку) і робимо «ванночку» для ніг впродовж 20 хвилин, після цього споліскуємо ноги теплою водою, витираємо, наносимо крем для ніг. Або ж можна накласти на п'ятки компреси із потовчених свіжих помідорів — на 20–30 хвилин.
Увага! Використання цих рецептів протипоказано людям, які мають алергію на томати.
На дно салатниці кладуть варені яйця, порізані кільцями, зверху — так само порізані помідори, заливають часниковою підливою, посипають цибулею, зеленню, петрушкою. Підливу готують за таким рецептом: товчуть у ступці часник із сіллю, додають трохи духмяного перцю, вливають пів склянки води з кількома краплями лимонного соку. На 120 г помідорів потрібно 10 г часнику, 10 г ріпчастої цибулі, зелені петрушки, кропу, 1 яйце, лимонна кислота, сіль, перець за смаком.
У прохолодний кефір кладуть подрібнену зелень петрушки або кропу. Швидко помішуючи вливають томатний сік, додають сіль, цукор. Можна до готового напою додати часник. Для приготування порції напою потрібно 70 г помідорів, 250 мл кефіру, зелені — 10 г, сіль, цукор — за смаком.
У сік помідорів додають дрібно нарізані огірки та цибулю, зелень кропу та петрушки, нарізане кубиками м'ясо або варену ковбасу. Заправляють сметаною. Томатний сік — 300 мл, огірки свіжі — 40 г, цибуля ріпчаста — 15 г, кріп — 5 г, петрушка — 7 г, м'ясо або ковбаса — 30 г, сметана — 20 г, сіль, спеції за смаком.
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Банан оранжевий за 0,1 г (ЕТМ-30)
10грн.
У наявності
Томат Надія Тарасенко за 0,1 г (ЕТМ-241)
9грн.
У наявності
Томат Королівський пінгвін за 0,1 г (ЕТМ-499)
9грн.
У наявності
Томат Супермодель за 0,1 г (ЕТМ-584)
9грн.
У наявності
Томат Французький гроновий за 0,1 г (ЕТМ-290)
10грн.