Кукурудза: золота допомога вашому здоров’ю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.12.2021

Ця рослина була за хліб у племен інків, ацтеків і мая. Вони зображували своїх богів з кукурудзою в руках. Дослідники помітили, що у країнах, де страви з кукурудзи є традиційним і основним продуктом харчування (каші, мамалига тощо), набагато менше хворіють на серцево-судинні недуги.

Вчені пояснюють це наявністю у зернах кукурудзи великої кількості мінеральних речовин, зокрема, солей калію, магнію тощо. А в кукурудзяній олії у 10 разів більше вітаміну Е ніж у вершковому маслі.

В ній багато поліненасичених жирних кислот (60%), які нормалізують жировий обмін, знижують рівень холестерину в крові, затримують його проникнення в стінки судин, перешкоджаючи утворенню атеросклеротичних бляшок в артеріях.

Глютамінова кислота, що міститься в кукурудзі, цілюще діє на нервову систему. Також її зерна містять багатий спектр вітамінів. Кукурудза — незамінний продукт для профілактики атеросклерозу та гіпертонії.

Якщо кукурудзу додати до раціону, можна попередити появу великої кількості захворювань, зокрема серцево-судинних. Кукурудзу радять хворим ентероколітом — речовини, які є в зернах кукурудзи, можуть гальмувати у кишківнику більшість процесів гниття та бродіння. Кукурудза не тільки покращує травлення, вона може нейтралізувати згубний вплив алкоголю.

Дієтологи вже давно помітили корисні властивості кукурудзи. Її постійно рекомендують людям з зайвою вагою. Цікаво, що людям з недостатньою масою також рекомендують якомога частіше споживати саме кукурудзу.

Кукурудза гарно впливає на нервову систему. Вона допомагає подолати депресії та стреси. Навіть при епілепсії рекомендують вживати саме кукурудзу.

Відвар із зерен кукурудзи допомагає відновити сили, впоратись з головними болями, зокрема мігренню. Також кукурудза — гарний помічник при перевтомі.

 

Рецепти з використанням кукурудзи:

Настій. 1 ст. л. кукурудзяного борошна залити склянкою гарячої води, настояти ніч, випити ранком натще. Курс лікування — 1 місяць. При серцевих набряках, які часто супроводжують гіпертонічну хворобу, корисно пити відвар чи настій кукурудзяних рилець.

Відвар. 3 ст. л. подрібнених рилець замочити у половині склянки холодної води, кип’ятити 6–8 хв у емальованому посуді із закритою кришкою. Випити впродовж дня.

Настій. 3 ст. л. рилець заварюють 1 склянкою окропу, охолоджують, вживають третину склянки 3–4 рази на день до їжі.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Картопля — табу чи ліки?
Як вживати картоплю при ЦД
Овочі для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)
Косметика з городу
Якщо весна "грає" на судинах
Весною ми часто замість бадьорості відчуваємо слабкість, замість швидкості реакцій — сонливість, перепади тиску й напади запаморочення. Що робити, аби ритми весни не вибивали нас із колії?
Якщо холод викручує суглоби
Дбати про здоров’я суглобів треба заздалегідь за допомогою правильного харчування і пам’ятати про народні методи лікування у разі виникнення загострень хронічних хвороб.

Рекомендовані товари!