Якщо холод викручує суглоби

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.02.2020

Зима — неприємна пора для суглобів. Хоча, здавалося б, вони в цю пору відпочивають від надмірних навантажень, зокрема від тупцювання по городу, однак такий затяжний спокій їм теж не на користь. Пам’ятаєте вислів: рух – це життя? А якщо суглоби ще й «компрометовані», тобто ви маєте ознаки артриту, артрозу, подагри, вони стають вразливими до зміни погоди й особливо вередують із настанням холодів. Що робити, аби зима не прикувала вас до теплої лежанки? Дбати про здоров’я суглобів заздалегідь за допомогою правильного харчування і пам’ятати про народні методи лікування у разі виникнення загострень хронічних хвороб.

Наш експерт — професор, фітотерапевт Тетяна ГАРНИК

 Сільничка в коліні

Дуже неприємною, хоча й не загрозливою для життя проблемою є так зване відкладення солей у суглобах. Не варто сприймати цей вислів буквально, але й звинувачувати у всьому вік чи не надавати цьому значення не треба. Адже відкладення сечової кислоти й сечокислих солей у суглобах є однією з основних причин виникнення подагри, яка згодом призводить до потовщення в суглобі та обмеження його рухливості.

Що їсти?

Корисно вживати овочі та фрукти, кисломолочні вироби, зелень, волоські та лісові горіхи. Безцінними продуктами при подагрі є огірки й особливо виноград. Протягом сезону за день з’їдайте до 1,5 кг цих ягід. Яблука також не дають сечовій кислоті накопичуватися в організмі. Вживайте їх сирими або як відвар: 3–5 неочищених плодів кип’ятити протягом десяти хвилин, настоювати впродовж чотирьох годин й пити теплим упродовж дня. Рекомендують їсти картоплю, капусту, чорну смородину, аґрус, суниці, червоний перець, баклажани й особливо моркву — не менше 100 г щодня (з 1 ст. л. олії чи сметани). Корисні салат, абрикоси, сливи, мигдаль.

Що пити?

Цілющими є соки, зокрема морквяний, селеровий, буряковий. Тож варто влаштувати й курс сокотерапії – випивати за день до трьох склянок соку чи їх суміші. Наприклад, корисний березовий сік або мікс морквяного та селерового — по 200 мл кожного, чи суміш морквяного: 150 мл, бурякового — 150 мл і огіркового — 140 мл. Рецепти бажано чергувати. Також корисний свіжий вишневий сік — по 1/3 склянки двічі на день. Лужні води — курорт для суглобів удома.

Лікувальну дію має такий настій: 1 ст. л. подрібнених листків чорної смородини залити 0,5 л окропу в термосі, настоювати протягом трьох годин, пити по 0,5 склянки чотири рази на день.

Чудодійною є така суміш: подрібнити 300 г цибулі, 200 г часнику з 0,5 кг журавлини, перемішати й настоювати в темному місці протягом доби, додати 250 г меду, вживати тричі на день по 1 ч. л. за 15–20 хвилин до їди.

Настій із сухих листків брусниці також допоможе. 100 г залити 2,5 л окропу, настоювати протягом двох годин, пити по 1/3 склянки тричі на день за півгодини до їди. Сприяє виведенню солей і чай із молодих листочків берези: 2 ст. л. на 0,5 л окропу, настоювати впродовж 15 хвилин, пити по склянці двічі на день протягом місяця.

Чим угамувати біль?

Зовнішні засоби

* При гострому нападі подагри на уражені суглоби накладають шматочки мочених яблук (накрити компресним папером). Курс лікування — два-три тижні.

Хрустить, але не сніг

 Якщо почули тріск у суглобах, будьте певні — їм бракує суглобової змазки. Цю проблему також можна вирішити за допомогою дієти та фітотерапії. Важливо вживати продукти, багаті на вітамін Е, передусім, це різні рослинні олії, корисні спаржа й картопля. Можете приготувати оздоровчий салат із спаржі, пекінської капусти, грибів, помідорів, приправити його соком лимона чи яблука, додати зелені петрушки, олії.

Скрип у суглобах — наслідок втрати колагену, компенсувати яку бодай частково допоможе регулярне споживання желатину. Можна навіть вживати його як ліки — усю ніч настоювати 150 г желатину у воді, вранці випити натще, додавши трохи соку чи меду. Корисний пектин, якого дуже багато в печених яблуках та буряках. Також їжте свіжі ягоди чорниці. Вони корисні в необмеженій кількості. Деякі фітотерапевти радять уживати ягоди ялівцю звичайного: перший день — чотири ягоди, щодня додаючи по одній, до 15. Потім так само дозу зменшують до чотирьох ягід.

Хрускіт у суглобах може свідчити про розвиток артриту, запального захворювання суглобів, яке треба лікувати, зокрема й народними методами. Ось кілька рецептів.

Бальнеотерапія

Не чекайте біди

Якщо хронічне захворювання суглобів не лікувати, воно прогресує і призводить до руйнації суглобового хряща, виникає остеоартроз. Це грізне захворювання, але полегшити його перебіг можливо.

Фітотерапевти рекомендують такі засоби для полегшення симптомів:

* Листки брусниці, трава портулаку городнього (по 40 г), листки берези бородавчастої (50 г). Дві столові ложки суміші залити 500 мл окропу, настоювати впродовж двох годин, процідити. Пити по 50 мл чотири рази на день до їди.

* Подрібнені листочки лавра (30 г) залити 200 г олії, настоювати протягом десяти днів, періодично помішуючи. Втирати в болючі місця.

* Редьку натерти й злегка відтиснути. Шкіру змастити олією і накрити марлею, викласти на суглоб терту редьку, зверху прикрити тканиною. Тримати, доки не почне пекти. Зняти аплікацію, шкіру витерти насухо, обгорнути суглоб теплою тканиною.

* З листків алое вичавити 50 мл соку, додати 100 г меду і 150 г горілки. Зберігати в темному місці й робити компрес на ніч.

* 200 г солі, 100 г сухої гірчиці, додати стільки гасу, щоб вийшла суміш консистенції сметани. Отриману мазь втирати на ніч.

* Прикладати до хворих суглобів мішечки із сухим піском, нагрітим у духовці.

* Допоможуть і компреси з меду та дрібної солі (по 1 ст. л.), змішати, нанести на тканину, покласти на суглоб, накрити компресним папером. Робити щодня на ніч.

* Квітки кульбаби настоювати на горілці упродовж 12 днів у темному місці: скільки квіток буде в банці, стільки залити горілки. Суглоби змастити цією рідиною, протягом п’яти хвилин розтирати, щоб стало гаряче, й на ніч обгорнути лляною тканиною.

* Дуже корисно вживати відвар із цілих неочищених зерен вівса (увага: вони мають бути не протруєними!). Три-чотири склянки зерен на 3 л води, закип’ятити й поставити в духовку, тримати протягом години на слабкому вогні, періодично помішуючи, процідити, пити теплим по півсклянки три рази на день натще (можна з медом). Жмих не викидайте, можете прикласти його теплим до суглобів. Курс лікування вівсом — три тижні.

Остеохондроз — великий хамелеон

Ще одна проблема, яка не дає нам ні працювати, ні відпочивати, — усім відомий остеохондроз. Отож, доки взимку маєте більше вільного часу й менше навантаження на хребет, подбайте про його здоров’я.

Для цього влітку зберіть листки вишні, сливи, обліпихи, шипшини, яблуні, висушіть їх і змішайте в рівних пропорціях. Узимку якомога частіше пийте чай із такої суміші, це відомий лікувальний засіб від остеохондрозу.

Дуже корисно вранці випивати по 1/2 склянки відвару картоплі, а вечеряти кукурудзяною кашею. Ще один смачний лікувальний засіб: натріть три-чотири корені петрушки кучерявої і три-чотири морквини, змішайте, вживайте по 1–1,5 ст. л. упродовж дня. Дуже дієвим засобом від остеохондрозу є сунична дієта. Можна вживати як свіжі чи морожені ягоди, так і сік із них. Листки суниці також корисні: 2 ст. л. сировини залийте 1,5 склянки окропу, настоюйте протягом 20–25 хвилин і пийте впродовж дня по два-три ковтки за один прийом. Жмих можна використати для компресів на болючі місця. Приготуйте суничний напій: склянку ягід залийте літром холодного молока, додайте дві столові ложки меду. Випийте за день. Також цінними є ягоди брусниці, можна пити відвар із сухих ягід чи морс зі свіжих та заморожених.

Всім, хто не хоче дружити з остеохондрозом, фітотерапевти радять їсти якнайбільше гарбузової каші, печену картоплю, вівсяний кисіль, пастернак, чорну редьку, продукти, багаті на кальцій та мікроелементи, аби уникнути порушення кальцієвого обміну в організмі. А систематичне споживання гарбузів – це унікальне оздоровлення і профілактика розвитку остеопорозу та остеохондрозу. Вони корисні й малечі, й молоді, й людям похилого віку.

Серце в п’ятці

Принаймні так здається, коли дошкуляє п’яткова шпора. Чим її «розм’якшити»? Народна медицина пропонує декілька засобів: прикладати на п’яту терту чорну редьку чи корінь хрону (заздалегідь змастивши шкіру олією), але не більше ніж на годину, щоденно протягом двох-трьох тижнів. Дехто радить прив’язувати до п’яти товсту шкірку старого сала.

Квіти бузку настояти на 40% спирті у пропорції 1:10, настоювати протягом семи-десяти діб, натирати хворе місце та робити компреси.

Також народна медицина рекомендує сік дуже кислих яблук для парення ніг. Після цієї процедури шкіру треба змастити на ніч смальцем. Можна використати інший рецепт для натирання п’яток: розчин меду та оцту (1:1), потім прикласти на ніч листок капусти й закріпити тканиною чи бинтом. Курс лікування — десять днів.

Читати ще:

Як начхати на віруси?
Якщо весна "грає" на судинах

Чаї з травами — максимум користі й задоволення

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram