Весна дарує нам позитивні емоції, оптимізм та віру в успішне здійснення нових планів. Однак організм часто підводить: замість бадьорості відчуває слабкість, замість швидкості реакцій — сонливість, а перепад тиску й напади запаморочення аж ніяк не нагадують ефект від кохання. Що робити, аби ритми весни не вибивали нас із колії?
Наш експерт: Тетяна Гарник, професор
Коли людина скаржиться на неритмічне серцебиття, коливання артеріального тиску, серцевий чи головний біль, а іноді й запаморочення, шум у вухах, надмірну пітливість чи озноб, хитку ходу, і всі ці симптоми хаотично змінюють один одного, не маючи чітких причин, що свідчать про конкретні патологічні стани, лікарі зазвичай радять не перейматися, бо це звичайна вегето-судинна дистонія. Однак неприємні відчуття не дають спокою, згодом виникають ще й емоційні порушення, невротичні розлади, панічні атаки, може розвинутися хронічний стрес. А якщо у весняні місяці додасться і гормональна какофонія — проблеми не забаряться.
Що робити? Офіційна медицина безсила допомогти таким людям — нині в міжнародному класифікаторі хвороб навіть не зареєстровано такої недуги, як вегето-судинна дистонія, тож нема хвороби — нема й лікування. Однак існують інші дієві методи, наприклад, фіто- та дієтотерапія, які допоможуть впоратися із неприємними симптомами, які суттєво погіршують якість життя і можуть призвести до більш серйозних проявів.
У всьому винні судини?
Не тільки, але вони є тими струнами, на яких «грають» вегетативні розлади, раптова зміна погоди, гормональні сплески та фізична перевтома, яка раптово звалюється на нас, коли починаються весняні роботи. Тому очищувати треба не тільки грядки та парники, а й судини — зимове харчування сприяє утворенню в них речовин, які пришвидшують розвиток атеросклерозу.
Що для судин корисно?
- Склянку насіння кропу та дві столові ложки подрібненого коріння валеріани залийте літром окропу та тримайте в термосі протягом доби. Потім додайте до настою дві склянки меду та зберігайте в холодильнику. Вживайте по столовій ложці тричі на день за 30 хв. перед їжею.
- Змішайте по 100 г трави ромашки, звіробою, цмину, бруньок берези. Столову ложку суміші залийте 0,5 л окропу, настоюйте в термосі протягом трьох-чотирьох годин. Випийте перед сном склянку з чайною ложкою меду. Уранці — решту (за 30 хвилин до сніданку).
- Добре очищує судини сосновий чай, який навесні ще й забезпечить вас необхідною дозою вітаміну С: п’ять столових ложок подрібнених голок молодої сосни та дві-три столові ложки цибулиння залити 0,7 л окропу та настоювати в термосі протягом 12 годин. Пити протягом дня.
- Візьміть по склянці меду і свіжого соку цибулі, додайте меленої шкірки одного лимона, тримайте суміш у холодильнику, вживайте по десертній ложці тричі на день за годину перед їжею. Цей засіб зміцнює не тільки судини, а й увесь організм.
- Корисна для здоров’я судин і настоянка із сухих листків гінкго білоба та голівок червоної конюшини (1:1). Засипте банку сировиною наполовину, долийте до повного об’єму горілкою і тримайте упродовж 30 днів у темному прохолодному місці. Процідіть настоянку та вживайте по чайній ложці перед їжею тричі на день, розвівши в 50 мл води. Курс лікування — два місяці.
- Та чи не найпотужнішим захисником судин є городній шпинат. Вживайте його свіжим та тушкованим, а також вичавлюйте з рослини сік — його корисно пити перед їжею по столовій ложці.
- Судини потребують кремнію, який робить їх еластичними. Кремнієва дієта – це постійне вживання кукурудзи, буряків, усіх видів капусти, сочевиці, гороху, квасолі, редьки, селери, моркви, родзинок, яблук, слив.
Коли «стрибає» тиск
Якщо ви не є гіпертоніком у класичному розумінні цього слова, а тиск підвищується тільки інколи, наприклад, за вегетативного кризу, тоді корисно пити цілющі чаї, які нормалізують стан здоров’я. Ось кілька рецептів:
- В однакових пропорціях візьміть сухі плоди чорниць, чорноплідної горобини, чорної смородини, барбарису. Заварюйте так, як звичайний чай.
- Подрібнені корені валеріани, листки м’яти перцевої, квітки календули (по 30г) на літр окропу, настоювати до охолодження. Додавати до чаю по столовій ложці тричі на день.
- Окремо відварити столовий буряк та третину склянки квасолі, приготувати з них салат, додавши по 1/4 склянки подрібнених волоських горіхів і потертих ягід журавлини. Чудовий сніданок і легка вечеря, які запобігають «стрибкам» артеріального тиску.
-
Гіпертонія навиворіт
Підвищення артеріального тиску вважають дуже загрозливим станом. Однак його занижені показники — не менший клопіт. Бо слабкість, сонливість і стомлюваність — це лише «квіточки» гіпотонії, «ягідками» може бути запаморочення чи навіть непритомність. Є засоби, які допоможуть цього уникнути:
- Квітки ехінацеї, подрібнений сухий корінь родіоли рожевої, шишки хмелю (2:2:1). Столову ложку суміші залити склянкою окропу, настоювати протягом 15 хв., додати дві чайні ложки меду. Випити за три рази впродовж дня. Курс лікування — не більше місяця і лише раз на рік.
- У блендері змішайте по 200 г волоських горіхів та ягід журавлини, додайте 200 г меду і 20 мл настоянки з елеутерококу. Вживайте в першій половині дня по дві-три столові ложки, запиваючи зеленим чаєм. Курс — 14 днів.
- Плоди лимоннику настоювати на 70% спирті в пропорції 1:5 протягом двох тижнів. Пити в першій половині дня перед їжею по 20–30 крапель зі столовою ложкою води.
- Втім є засоби, які можна вживати не курсом лікування, а як їжу. Вони діють набагато м’якше, але також ефективні. Наприклад, змолоти 50 г підсмажених кавових зерен, змішати їх з 0,5 кг меду й додати соку із двох лимонів, вживати по чайній ложці через дві години після їжі.
- Якщо тиск не знижений і не підвищений, а вегетативні розлади все-таки турбують, корисно тричі на день пити по склянці суміші свіжого соку моркви та відвару із плодів шипшини (5:3).
- Дуже корисний і настій із плодів глоду: столову ложку залити склянкою окропу, настоювати протягом двох годин, пити по столовій ложці тричі на день.
Під прицілом — серце
Це — одна з головних мішеней дистонії. Тому його треба «прикривати» від її атак природними засобами. Як саме?
- Передусім стежте за тим, щоб в організм надходила достатня кількість калію. Його багато в картоплі, баклажанах, капусті, абрикосах, чорносливі, бананах (їх бажано вживати з горіхами).
- Чудово зміцнює серцевий м’яз липовий мед.
- Дуже корисно вживати суміш меленої кураги, родзинок та в’яленого інжиру (все по 200 г) з додаванням 25 подрібнених ядер волоських горіхів. Засіб зберігайте в холодильнику і вживайте по столовій ложці раз на день, запиваючи склянкою кефіру.
- Якщо відчуваєте, що часто тисне в грудях чи поколює в серці, скористайтеся таким засобом. Вісім-десять рослин коренів петрушки (можна разом із зеленню) залити літром натурального виноградного вина, тримати на слабкому вогні протягом п’яти хвилин. Потім додати дві столові ложки винного оцту, 80–150 г меду та тримати на вогні ще п’ять хвилин, знімаючи піну. Процідити й розлити в скляні пляшки. Зберігати в холодильнику. Пити по 100 мл тричі на день, доки не закінчиться.
- Аби серце працювало легше, має бути нормальна густота крові. Якщо ж вона загуста (і це буде підтверджено лабораторними дослідженнями), подбайте про те, аби не дійшло до інфаркту чи інсульту. Тому влітку вживайте якнайбільше огірків, виноградного соку, помідорів, а навесні можна пошукати й інші ліки:
- журавлинний чай (дві ложки ягід на склянку окропу);
- заморожені ягоди малини, черешні, вишні;
- мигдаль (по столовій ложці щодня);
- апельсиновий сік (120 мл на день), грейпфрути;
- часник, цибуля, червоний болгарський перець, буряк;
- суміш: 3 см свіжого кореня імбиру, щіпка кориці, чайна ложка зеленого чаю. Все залити 0,5 л окропу, настоювати до охолодження, додати лимона та меду, пити впродовж дня.
Не панікуйте!
Недобрими ознаками весняного розбалансування також є нервовість, плаксивість, депресія. Вони швидко минуть, якщо будете:
- Приймати ванни з материнки (100–200 г трави на два-три літри окропу, настоюйте звичайним способом).
- Вживати заспокійливі чаї за такими рецептами:
- по чайній ложці липового цвіту й меліси залити склянкою окропу, настоювати протягом п’яти хвилин, пити після їжі (щонайменше три тижні);
- дві чайні ложки подрібнених листків м’яти залити 250 мл окропу, настоювати протягом 10 хв., пити двічі або тричі на день по 70–100 мл.
- Щодня влаштовувати контрастний душ із розтираннями.
- Мати повноцінний сон і прогулянки на свіжому повітрі.
- Приділяти особливу увагу харчуванню. Корисними є страви з гарбуза, гречана каша з додаванням ягід калини, якнайбільше цибулі й соків. Можна приготувати суміш: буряковий сік (якщо не страждаєте на гіпотонію), морквяний, журавлинний, додати меду, пити по 1/3 склянки тричі на день.
Читати ще:
Бар'єри для вірусів
Якщо холод викручує суглоби
Як начхати на віруси?