Який сорт яблуні обрати

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.07.2021

«Мамо, насип мені повну сумку яблук, навіть із черв’яками», — щоразу просить мене дочка. Вона давно живе і працює в Києві, там і продукти купує. Але яблука любить тільки наші, домашні. Імпортні, як каже вона, привозять здалеку, де їх невідомо як вирощували і чим обробляли, щоб виглядали так, як на картинці. Дуже хімічні, а на смак — трава травою. Я залюбки пригостила б доню та онука, але яблуня вже стара, погано родить. А який сорт посадити, не знаю. Сумніваюся: чи можуть змагатися наші яблука із заморськими велетнями?» Раїса Іванівна ЧОКОЛО, м. Kyпянськ, Харківська обл.

⌂ Фото: Любов Болдижева, кандидат сільськогосподарських наук, Інститут садівництва НААНУ

Наші, українські сорти яблук не лише можуть змагатися із заморськими велетнями, а й, я впевнена, переможуть їх за своїми властивостями. Так сталося, що за останні роки українцям більше розповідають про нові досягнення закордонних селекціонерів, а про своє, рідне ми часто-густо забуваємо. Дуже прикро, що так є. Насправді ж ми маємо чим пишатися! Наприклад, новими сортами українських яблук, придатних для вирощування саме в нашій місцевості.

В Україні, мабуть, нема такого саду, в якому не було 6 яблуні. Є багато вже відомих популярних сортів, але існує чимало таких, про які загал ще не знає. Отже, на них я й спинюся, а ще дам кілька порад щодо вирощування. Нині існує величезна кількість сортів, але не всі вони мають право називатися новинками. Чому так сталося? Тому, що тільки-но виникає незначна зміна в ознаках відомих сортів, як вона дає поштовх до відбору їхніх клонів і реєстрації так званого нового сорту.

Для прикладу, сорт Джонаголд має аж близько десяти зареєстрованих клонів! Годі вже й казати про багато інших. Але, на жаль, майже всі біологічні та господарські ознаки клонів не змінюються. Тому можна впевнено сказати, що сорти з кращими біологічними властивостями отримаємо тільки селекційним шляхом.

⌂ Фото: Наші яблука не лише можуть змагатися із заморськими велетнями, а й, я впевнена, переможуть їх за своїми властивостями

 

Тому можна впевнено сказати, що сорти з кращими біологічними властивостями отримаємо тільки селекційним шляхом. Головне досягнення українських вчених — виведення сортів саме для наших кліматичних умов.

 

5 переваг нових сортів українських яблук:

1. Імунні до парші, що дає можливість суттєво знизити використання фунгіцидів.

2. Вирізняються поєднанням гармонійних смаків.

3. Чудово пахнуть.

4. Мають тривалий термін зберігання.

5. Дуже красиві: майже всі зовні виглядають привабливо.

Завдяки своїм властивостям нові українські яблука можуть успішно змагатися з популярними вітчизняними та іноземними сортами яблук. Дам декілька порад, які допоможуть виростити гарну яблуньку нових сортів.

⇓⇓⇓

Щоб яблуня гарно росла, довго та рясно плодоносила, була стійка проти морозів, слід правильно обрати підщепу, на якій маєте вирощувати саджанець.

Найкращий час для садіння зерняткових і ягідних культур — осінь. Висаджені восени саджанці яблуні добре використовують зимову вологу, земля в лунках протягом зими ущільняється, і навесні вони починають раніше розпускатися. Садіння навесні передбачає обов'язкове ущільнення і поливання ґрунту.

 У жодному разі не висаджуйте саджанці яблуні занадто близько одну від одної. У густих насадженнях деревам бракує світла, вони будуть занадто рости у висоту, мало цвісти і плодоносити, частіше піддаватися хворобам і нападу шкідників.

Тому дерева на сильнорослій підщепі рекомендують садити на відстані 5-7 м, на слаборослій — 3-4 м. Дерево треба садити таким чином, щоб коренева шийка саджанця яблуні височіла над поверхнею.

Перед садінням саджанця яблуні ретельно підготуйте ґрунт. Основні — органічні добрива, які значно поліпшують властивості ґрунту і його провітрювання. Восени внесіть фосфорні та калійні добрива, щоб ці речовини в період вегетації вже були засвоєні. Навесні можете використовувати комбіновані добрива, що дасть відчутний ефект. Наприкінці весни додатково внесіть азотні добрива. 

Увага! 

Раджу робити це перед поливанням або після дощу!

Відео «Хвороби та шкідники яблунь. Засоби захисту»

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»


Обороняючи яблуні від хвороб і шкідників, дотримуйтеся правила: найкращий захист — це профілактика. Але щоб мати яблука протягом усього року, треба правильно підібрати сорти.

Є декілька параметрів, за якими їх обирають, і Ви, шановна Раїсо Іванівно, маєте визначитися, який із них для вас найважливіший:
• термін дозрівання,
• тривалість зберігання,
• зимостійкість,
• товарність,
• стійкість проти хвороб,
• смак,
• зовнішній вигляд.

Якщо правильно підібрали сорт яблуні, створили рослинам сприятливі умови і належно доглядали за ними, плоди вам смакуватимуть і будуть корисними. А ще отримаєте неймовірне задоволення від таких диво-яблук, які смачніші, корисніші та значно дешевші, ніж турецькі, польські чи грецькі.

Купити найкращі саджанці яблунь ТУТ

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Лікувальні властивості помідорів, огірків та інших...
«СонцеСад» підготував добірку рецептів з описом лікувальних властивостей огірків, помідорів та інших найбільш популярних у народній медицині рослин
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Хвороби плодових культур
В Україні на плодових культу­рах зафіксовано грибкові, вірусні, фітоплазмові та неінфекційні хвороби. Захисні заходи. Поради фахівця
Користь від вживання «кольорових» фруктів
«Різнобарвні» плоди різняться між собою вмістом каротину, хлорофілу й антоціанів. Про користь цих компонентів
Лікувальні властивості яблука
Поради фітотерапевта Тетяни Гарник
Яблуня та груша: як створити плодовий сад
Яблуні та груші – найпопулярніші плодові дерева в садах України. Поради експертів «СонцеСаду» для тих, хто хоче створити фруктовий сад, який би радував своїми врожаями щороку
Актинідія — суперплід і джерело вітаміну С
Смачна. Незвична. Надзвичайно корисна. Про користь актинідії розповідає експерт.
Чому так корисні яблука
Про користь яблук та пектина від експертки «СонцеСаду»

Рекомендовані товари!