⌂ Фото: Персик інжирний Сатурн
Персик — дуже цінний продукт в раціоні харчування людини. М’якоть плодів персика дуже соковита, ароматна, освіжаюча, поживна, легко засвоюється. Він вважається делікатесним фруктом.
Персик рекомендують дітям, а також ослабленим після хвороби особам для поліпшення апетиту. Персик зберігає красу і молодість, оскільки в ньому міститься безліч омолоджуючих речовин. Лікувальні властивості персика пояснюються також великим вмістом калію та заліза.
⌂ Фото: Персик Канадіан Хармоні
Персики — чудовий дієтичний засіб, вони низькокалорійні (усього 40 ккал в 100 г), тому їх дуже корисно їсти для бажаючих скинути зайві кілограми. Так, споживаючи влітку кожного дня хоча б 3-4 персики можна втратити вагу і одночасно збагатити організм корисними вітамінами та мінералами.
Персик — культура витривала. Місце для посадки саджанця персика слід вибирати сонячне, захищене від вітрів і бажано таке, де ніколи не застоюється холодне повітря. Оскільки квітне персик дуже рано, то краще вирощувати його у вигляді віяла біля стіни або огорожі, зверненої на південь, де він може бути укритий від заморозків у період цвітіння, а також отримує додаткове тепло від нагрітої стіни. У ґрунт потрібно вносити комплексне мінеральне добриво.
Персики можна вирощувати на ділянці, на якій за 3-5 років не росли такі культури, як пасльонові, баштанні, суниця. Ці культури є переносниками збудника вертицильозу. Пригнічувати ріст молодих саджанців персика можуть і залишки коренів конюшини.
На садовій ділянці саджанці персика краще розташовувати за схемою 5x3 м, посадку краще проводити в весняний період, в березні.
⌂ Фото: Персик Мостиський надранній
При зрошенні персиків потрібно пам’ятати, що перезволоження ґрунту зменшує аерацію, що шкодить кореневій системі.
Урожайність персика залежить від величини дерева та агротехнічних умов.
Для персика та нектарина в якості підщеп використовують сіянці персика, аличі, абрикоса звичайного.
⌂ Фото: Нектарин інжирний Концетіна
Нектарин — один з найсмачніших різновидів персика. Існує версія, що нектарин є гібридом персика і сливи, а можливо, й абрикоса. Але, на думку фахівців, це лише міф, хоч і дуже поширений, а сам нектарин отриманий методом селекції або простої мутації персиків. Назва цього плоду походить від слова «нектар», оскільки нектарин характеризується підвищеним вмістом цукру — нектару.
Нектарини бувають білими, жовтими. М’якоть їх може легко відділятися від кісточки, а може бути і майже невіддільна. Нектарин містить менше цукрів, але більше калію, заліза, фосфору, аскорбінової кислоти і в 2 рази більше провітаміну А, ніж персики.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Шарафуга червона (ІПС-79)
У наявності
Саджанець Персик Топ Світ (ОКН-3159(2-4л))
У наявності
Саджанець Нектарин Харблейз (ІНК-7)