— Пане Сергію, на Волині зазвичай ставляться до садівництва як до другорядної галузі сільського господарства. Як Ви наважилися і ризикнули вирощувати персики? — Я вважаю, що загалом українське садівництво, зокрема й волинське, має майбутнє. А на персиках можна добре заробляти. Навіть тоді, коли їх до анексії постачали з Криму, цієї продукції бракувало для задоволення попиту. Тому тепер українські садівники мають усі шанси провадити такий бізнес. Ця ніша в Україні поки що не зайнята.
— У кого запозичили досвід? — Мої колеги зі Львова висаджують персики з 2003 року. Я п'ять років поспіль вивчав їхній досвід, спілкувався із садівниками з різних регіонів України та закордону і, зрештою, вирішив, що й на Волині є для цього всі умови: досить сонця, родючі ґрунти.
— Як розпочинали вирощування? — 3 вирощування підщеп-сіянців. Їх отримують шляхом пророщування насінин персика. гіркого мигдалю, аличі, жерделі та персика маньчжурського.
— Які основні критерії застосовують під час вибору підщеп персика для вирощування в різних кліматичних умовах? — Добра сумісність сортів персика із підщепами. Задовільна зимостійкість в умовах різних регіонів України, де зими малосніжні: коренева система має витримувати промерзання ґрунту на глибину 20-30 см та при — 10-14°С. Можливість пристосовуватися до певних умов, зволоженості або сухості ґрунту, його кислотності. Усім перерахованим критеріям найбільше відповідає підщепа маньчжурського персика. На своїй батьківщині ці сіянці-дички витримують морози до мінус 30-40 градусів.
—Де брали насіння? — Я купував кісточки персику в колег із Польщі, оскільки в Україні тоді не було маточних насаджень маньчжурського персика. Ми їх розбивали молотком, аби дістати звідти насіння. Далі замочили його у воді на дві доби, після цього обробили фунгіцидом і знову промили водою. Змішали його з перлітом у пропорції 1:3, зволожили, засипали в ємкість і поклали в холодильник, де температура не перевищувала трьох градусів тепла. Час стратифікації — приблизно від середини січня до кінця березня. У квітні висадили персикові зернята.
— Якою була їхня схожість? — Приблизно на 90-95%. Молоді паростки неймовірно швидко пішли в ріст і за три-чотири місяці виросли на кільканадцять сантиметрів. Влітку ці персики-дички обрізали та провели окулірування, тобто щеплення брунькою окультуреними сортами персика канадської селекції серії Флемінг Ф'юрі. Потім цими саджанцями персиків засадили два гектари площі першого на Волині персикового саду.
— Яким був перший урожай персиків? Ви дали йому достигнути? — Плодоносити молоді дерева персиків почали вже другого року після садіння. Аби не виснажувати дерева, більшість плодів того року довелося зривати недостиглими. Зате цього року сподіваємося з гектара площі зібрати не менше ніж десять тонн персиків. А також збільшити площу для саду ще як мінімум на кілька гектарів. До слова, ця культура — довговічна, за умови правильного догляду вона може плодоносити протягом 15-30 років.
— Більшість читачів нашого журналу — садівники-аматори. Поділіться, будь ласка, досвідом: як вибрати саджанець персику і доглядати за ним, аби за кілька років персикове деревце потішило смачними плодами? — По-перше, купуйте посадковий матеріал у розсадниках або у перевірених продавців. Місце посадки вибирайте захищене від вітрів. Для саджанця персика викопайте яму 40 х 60 сантиметрів і додайте туди перегною. Після садіння полийте деревце й замульчуйте під ним ґрунт, аби не випаровувалася волога. Як мульчу можна використовувати тирсу з торфом, підгнилу солому, скошену траву тощо. Щоб деревце не вражали хвороби наприкінці лютого - на початку березня треба обприскати його бордоською сумішшю або мідьвмісними препаратами. Перші три роки, поки не зміцніють корінці, молодий персик потребує опори.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Вікторія ВИШНЕВА
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Шарафуга жовта (ІПС-89)
У наявності
Саджанець Персик Колінз (ІПС-3)