Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.09.2020

 ⌂ Сергій Шевчук: «Персик на морозостійкій підщепі добре росте і в північних та західних регіонах України»

 Якщо ще десять-п'ятнадцять років тому персики росли лише на півдні України, то нині ця культура впевнено завойовує нові регіони. І це попри кліматичні умови, які, на перший погляд, не сприятливі для її росту та плодоношення. Про особливості адаптації персикових дерев до природних умов Північної та Західної України розмовляємо з волинянином Сергієм Шевчуком, який разом з однодумцями-садівниками Іваном Грушковським та Володимиром Мельником кілька років тому заклали перший в області персиковий сад.

— Пане Сергію, на Волині зазвичай ставляться до садівництва як до другорядної галузі сільського господарства. Як Ви наважилися і ризикнули вирощувати персики? — Я вважаю, що загалом українське садівництво, зокрема й волинське, має майбутнє. А на персиках можна добре заробляти. Навіть тоді, коли їх до анексії постачали з Криму, цієї продукції бракувало для задоволення попиту. Тому тепер українські садівники мають усі шанси провадити такий бізнес. Ця ніша в Україні поки що не зайнята.
— У кого запозичили досвід? — Мої колеги зі Львова висаджують персики з 2003 року. Я п'ять років поспіль  вивчав їхній досвід, спілкувався із садівниками з різних регіонів України та закордону і, зрештою, вирішив, що й на Волині є для цього всі умови: досить сонця, родючі ґрунти.
— Як розпочинали вирощування? — 3 вирощування підщеп-сіянців. Їх отримують шляхом пророщування насінин персика. гіркого мигдалю, аличі, жерделі та персика маньчжурського.
—  Які основні критерії застосовують під час вибору підщеп персика для вирощування в різних кліматичних умовах? — Добра сумісність сортів персика із підщепами. Задовільна зимостійкість в умовах різних регіонів України, де зими малосніжні: коренева система має витримувати промерзання ґрунту на глибину 20-30 см та при -10-14°С. Можливість пристосовуватися до певних умов, зволоженості або сухості ґрунту, його кислотності. Усім перерахованим критеріям найбільше відповідає підщепа маньчжурського персика. На своїй батьківщині ці сіянці-дички витримують морози до мінус 30-40 градусів.
—Де брали насіння? — Я купував кісточки персику в колег із Польщі, оскільки в Україні тоді не було маточних насаджень маньчжурського персика. Ми їх розбивали молотком, аби дістати звідти насіння. Далі замочили його у воді на дві доби, після цього обробили фунгіцидом і знову промили водою. Змішали його з перлітом у пропорції 1:3, зволожили, засипали в ємкість і поклали в холодильник, де температура не перевищувала трьох градусів тепла. Час стратифікації — приблизно від середини січня до кінця березня. У квітні висадили персикові зернята.

⌂ Кісточка персика


 — Якою була їхня схожість? — Приблизно на 90-95%. Молоді паростки неймовірно швидко пішли в ріст і за три-чотири місяці виросли на кільканадцять сантиметрів. Влітку ці персики-дички обрізали та провели окулірування, тобто щеплення брунькою окультуреними сортами персика канадської селекції серії Флемінг Ф'юрі. Потім цими саджанцями засадили два гектари площі першого на Волині персикового саду.

⌂ Персиковий сад

— Яким був перший урожай персиків? Ви дали йому достигнути? - Плодоносити молоді дерева персиків почали вже другого року після садіння. Аби не виснажувати дерева, більшість плодів того року довелося зривати недостиглими. Зате цього року сподіваємося з гектара площі зібрати не менше ніж десять тонн персиків. А також збільшити площу для саду ще як мінімум на кілька гектарів. До слова, ця культура - довговічна, за умови правильного догляду вона може плодоносити протягом 15-30 років.
— Більшість читачів нашого журналу — садівники-аматори. Поділіться, будь ласка, досвідом: як вибрати саджанець персику і доглядати за ним, аби за кілька років персикове деревце потішило смачними плодами? — По-перше, купуйте посадковий матеріал у розсадниках або у перевірених продавців. Місце посадки вибирайте захищене від вітрів. Для саджанця персика викопайте яму 40 х 60 сантиметрів і додайте туди перегною. Після садіння полийте деревце й замульчуйте під ним ґрунт, аби не випаровувалася волога. Як мульчу можна використовувати тирсу з торфом, підгнилу солому, скошену траву тощо. Щоб деревце не вражали хвороби наприкінці лютого - на початку березня треба обприскати його бордоською сумішшю або мідьвмісними препаратами. Перші три роки, поки не зміцніють корінці, молодий персик потребує опори.

Розмовляла Вікторія ВИШНЕВА

Придбати саджанці персику можна тут

Читати ще:
Поласуйте соковитими абрикосами
Супер персики для КОЖНОГО саду
Вирощуйте гарні персики і нектарини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram