Різновиди сливи (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
02.02.2023
 
Слива — одна з найважливіших плодових порід. За обсягом виробництва плодів у світі серед кісточкових культур вона поступається лише персику. Ареал її поширення займає значну частину території Євразії та Північної Америки й охоплює країни з помірним кліматом, де персик не може рости через низьку зимостійкість.

Ю. Автор статті П. КІЩАК, кандидат сільськогосподарських наук

⌂ Фото: Автор статті — О. А. КІЩАК, доктор сільськогосподарських наук, завідувачка селекційно-технологічного відділу Інституту садівництва НААН 

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Слива належить до родини розанних (Rosaceae Juss.), роду Prunus L., який об’єднує понад 40 видів, зокрема й міжвидові гібриди. З-поміж них найбільше значення в плодівництві мають:

У дикорослому стані сливу домашню не знайдено, і вона виникла завдяки діяльності людини та є культигенним видом.

Слива домашня (Prunus domestica L.) — провідний у культурі вид сливи, до якого належить абсолютна кількість сортів, які вирощують у промислових насадженнях і займають основні площі під садами цієї культури в Україні.

Сорти цього виду сливи суттєво різняться за характерними ознаками, за якими їх розділяють на головні підвиди — угорки та ренклоди, які найпоширеніші в садах України. Рідше трапляються сорти таких сортотипів, як жовта яєчна, мірабелі, терносливи.

Плоди угорок різні за величиною, овальні, переважно стиснуті в поздовжньому напрямі, синього, фіолетового, пурпурового забарвлення, із сильним нальотом та порівняно щільним м’якушем. Використовують для виготовлення чорносливу. До цієї групи сортів належать:

Ренклоди відзначаються округлими плодами з ніжним м’якушем. Забарвлення шкірочки переважно зелене або жовте, рідше рожеве (Ренклод зелений, Ренклод Альтана, Рання біла, Ренклод жовтий, Персикова, Джефферсон).

Плоди групи сортів жовтої яєчної здебільшого великі, поздовжньо-овальні, з жовтою шкірочкою та жовтим щільним м’якушем. Яскравими представниками цієї групи сортів є Жовта яєчна, Золота крапля, Монро, Очаківська жовта.

Слива Жовта яєчна

⌂ Фото: Плоди сливи Жовта яєчна 

Серед сортів мірабелей, які відзначаються дрібними жовтими, рідше рожевими плодами з порівняно щільним м’якушем, найвідомішими є сорти Мірабель Нансі та Мірабель Мецька (Мірабель маленька). За своїми біологічними особливостями мірабелі ближчі до тернослив, але в їхніх плодах нема терпкості, властивої останнім. З огляду на це, зазначені сортотипи слив не набули поширення в промислових та присадибних садах.

Серед видового різноманіття сливи за останні два десятиріччя дуже популярними в присадибних садах та деяких сільськогосподарських підприємствах стали сорти нового культигенного виду аличі гібридної (сливово-аличеві гібриди), який виник у результаті цілеспрямованої гібридизації аличі (Prunus cerasifera Ehrh.) з різними видами сливи: китайською, американською, Мансона, а також Бессеєю та абрикосом звичайним.

Ця культура не дуже вибаглива до умов вирощування, менше уражується хворобами і шкідниками, а плоди за їхніми десертними й технологічними властивостями не поступаються сливі домашній. За неповторний аромат та смак плодів багато садівників-аматорів називають її гібридом сливи з абрикосом або персиком. Найвідомішими сортами цього виду є: Обільна, Десертна, Кубанська комета, Путєшественниця, Гек, Тетяна, Генерал, Глобус, Колоноподібна.

Тернослива

⌂ Фото: Тернослива

Останнім часом в аматорських садах і деяких фермерських господарствах почали з’являтися завезені з країн ЄС сорти китайської сливи (Prunus salicina Lindl.). Найвідоміший сорт цієї сливи — Формоза, який вивів ще в ХІХ столітті відомий американський селекціонер Лютер Бербанк. Серед сучасних сортів є досить великоплідні (до 100 г), зокрема Анжеліна, Блек Голд, Бербанк Гігант, Блю Кармен, Кримсон Гло, То Че Сан і Фріар, які відзначаються посередніми смаковими властивостями, хоча за показниками товарної якості й транспортабельності задовольняють вимоги глобальних торговельних мереж. До речі, сорт Анжеліна — єдиний у світі сорт сливи, плоди якого понад місяць можуть зберігатися без холодильника.

Окрім того, садівники мусять зважати на те, що цей різновид диплоїдних слив характеризується коротким періодом вимушеного зимового спокою та невисокою зимостійкістю квіткових бруньок.

За рівнем зимостійкості сорти китайської сливи перебувають на рівні сортів персика, тому доцільність їхнього подальшого використання в промислових насадженнях буде встановлено лише за наслідками всебічної перевірки в різноманітних ґрунтово-кліматичних умовах у спеціалізованих науково-дослідних установах України.

О. А. КІЩАК, доктор сільськогосподарських наук, завідувачка селекційно-технологічного відділу Інституту садівництва НААН 

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2023

Купити саджанці сливи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Запас біди не чинить: як правильно сушити фрукти в домашніх умовах
Експерт «СонцеСаду» Оксана Завадська розповість, як правильно сушити фрукти та за яких умов зберігати, щоб вони не втратили корисних властивостей
«Хімія» з розумом: як правильно обробляти фруктовий сад
Вічна суперечка садівників: чим і скільки разів обробляти плодові дерева? Експерт «СонцеСаду» шляхом випробувань і помилок винайшов власну технологію обробок
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Підживлюємо кісточкові культури
Лише при збалансованому живленні рослина може максимально реалізувати свій генетичний потенціал в різних ґрунтово-кліматичних зонах
Агротехніка вирощування сливи
Щоб зібрати гідний врожай, по­трібно дотримуватися агротехні­ки у вирощуванні цієї культури. Поради від експерта щодо правильного вирощування сливи
Правила догляду за персиками та абрикосами
Щоб правильно доглядати за абрикосами і персиками, треба знати чимало таємниць. Вам їх розкриє фахівець Олена Кіщак
Слива: як посадити та доглядати, щоб отримати рясний врожай
Посадка та догляд за сливою: обрізка, підживлення, захист від шкідників та хвороб. Лікувальні властивості сливи
Як доглядати за молодим плодовим садом
Поради щодо пілкування про молодий сад від Валентини Лановенко, засновниці Академії органічного садівництва «Ekogarden»

Рекомендовані товари!

Саджанець Шарафуга жовта

У наявності

Саджанець Шарафуга жовта (ІПС-89)

319грн.
Маса плоду/грона 100-140 г
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання універсальний
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Слива колоновидна Анже

У наявності

Саджанець Слива колоновидна Анже (ІСЛ-65)

242.1грн.

269грн.

Маса плоду/грона 30-60 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середній
Смак легка кислинка, солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Саджанець Сливово-вишневий гібрид Мейнор

У наявності

Саджанець Сливово-вишневий гібрид Мейнор (ІСЛ-77)

269.1грн.

299грн.

Маса плоду/грона 15-30 г
Колір плоду темно-бордовий
Терміни дозрівання середньоранній
Смак соковитий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Саджанець Слива Любіміца Султана (тип венгерка)

У наявності

Саджанець Слива Любіміца Султана (тип венгерка) (ІСЛ-44)

170.1грн.

189грн.

Маса плоду/грона 70-120 г
Колір плоду фіолетовий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь