Слива — найбільш розповсюджена кісточкова культура. ЇЇ виробництво в світі перевищує в чотири рази вишню та черешню разом взятих і складає близько 6 млн. тонн в рік.
Слива найбільш урожайна серед кісточкових культур, досить швидко плідна – починає плодоносити на 3-4 рік та найбільш пристосована до наших кліматичних умов. Найсприятливішими умовами для вирощування культури вважаються Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська, Харківська та Донецька області, ці регіони і є основними виробниками знаменитого українського чорносливу. Найголовніше – плоди сливи цінні, як для споживання в свіжому вигляді, так і для різних видів переробки.
В силу еколого-географічного походження і біологічних особливостей культури, сливі потрібно багато світла і тепла, тому при виборі місця для посадки сливи необхідно акцентувати увагу на середині пагорбів захищених з північно-західної сторони та на самих пагорбах.
Ні в якому разі не можна висаджувати культуру в низинних місцях, ярах, урвищах, вздовж річок та водойм, так, як в період цвітіння та зав’язування плодів тут накопичується велика кількість вологи та найчастіше спостерігаються весняні заморозки, в результаті знищується весь урожай. Слива досить теплолюбна культура. За ступенем морозостійкості надземної частини слива поступається яблуні, вишні, груші, але перевищує черешню, аличу, абрикос та персик.
Відео: Правильна посадка сливи поради експерта
Слива може рости, як деревом так і в формі високого куща. Саджанці сливи можна висаджувати, як осінню так і весною. При посадці потрібно акцентувати увагу на такі аспекти:
Фото: Треба ретельно вибирати місто для посадки саджанця сливи
На 3-й рік після посадки вносять мінеральні та органічні добрива. При стовбуровий шар періодично рихлять та видаляють бур’яни. В ранньовесняний період та після цвітіння вносять азотні добрива. В другій половині вегетаційного періоду вносять азотно-, та фосфорно-калійні добрива. Восени під перекопку ґрунту вносять органічні та фосфорно-калійні добрива. Важливим заходом по догляду за сливою, щепленою на аличі, є регулярне видалення прикореневої порослі, яка може з’являтися в радіусі 3 м від дерева. Через деякий час після початку плодоношення потрібно провести проріджування плодів, вони мають знаходитись на відстані 5-8 см один від одного.
Читати ще:
Не зважаючи на те, що кісточкові культури негативно реагують на інтенсивну укорочуючу обрізку, при посадці потрібно провести закладку крони.
У некронованих однорічок – відміряють від землі висоту крони (50-60 см.), залишають 4-5 бруньок, в свою чергу у кронованих однорічок або дворічок видаляють на кільце найближчі до провідника бокові конкуруючі гілки або переводять на одну із них.
Із бокових залишають більш-менш розріджені і направлені в різні сторони 3-4 гілки. Провідник залишають на 50-60 см довшим від верхньої бокової гілки, яку обрізають на 1/3 або 2/3 довжини, а решта приблизно на висоті, яка залишилась.
В подальші роки закладають розріджено ще 2-3 бокові гілки, пізніше вирізають і провідник.
Далі обрізка сливи, як інших кісточкових, має бути бережною, з видаленням на кільце загущуючих, «вовчкових» та поломаних гілок. Як і всі кісточкові, сливу слід обрізати ранньою весною, або літом.
Відео: Обрізка кісточкових дерев після висаджування
Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.
Слива пошкоджується багатьма шкідниками та хворобами, тому проведення заходів по боротьбі з ними необхідні. Найпоширенішими хворобами для сливи є: кокомікоз, плодова гниль, сіра гниль, сумчаста хвороба сливи, бактеріальний рак. В боротьбі з ними найчастіше застосовують такі фунгіциди: Хорус, Світч та Гарт. В боротьбі з сисними шкідниками, плодожеркою, листокруткою, квіткоїдом, тлі та іншими застосовують такі інсектициди: Актара, Нурел Д, Бі-58, Фас, Конфідор Максі, Денис Профі.
Фото: Плоди сливи дуже корисні
Плоди сливи по калорійності переважають над плодами яблуні, груші, абрикоса, персика, ягідних культур, поступаються лише винограду та вишні. Плоди сливи мають у своєму складі:
Плоди сливи рекомендують при гіпертонії, запаленні легенів, туберкульозі, ревматизмі. Вони виводять з організму багато шкідливих речовин , в тому числі і радіонукліди, мають послаблюючу дію.
В своєму складі плоди мають солі калію, які виводять з організму надлишкові сіль та воду.
Ядрах кісточок мають до 52% масел, які широко використовують в парфумерії та медицині. В їх склад входять вищі жирні кислоти, такі, як олеїнова, лінолева та пальметова. Гарну коричнево-червону деревину сливи використовують в столярній майстерності.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Лисенюк Ю.М., аспірант, Інститут садівництва НААН
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Слива колоновидна Блю Світ (ІСЛ-38)
У наявності
Саджанець Слива колоновидна Анже (ІСЛ-65)
У наявності
Саджанець Сливово-вишневий гібрид Мейнор (ОКН-3154(10-12л))
У наявності
Саджанець Слива диплоїдна Блю Кармен (ОКН-3626(10-12л))
У наявності
Саджанець Шарафуга жовта (ОКН-3620(10-12л))
У наявності
Саджанець Слива Чачакська рання (ОКН-891(2-4л))
У наявності
Саджанець слива Стенлей (ОКН-3376(2-4л))