Слива: як посадити та доглядати, щоб отримати рясний врожай

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.09.2020

Слива — найбільш розповсюджена кісточкова культура. ЇЇ виробництво в світі перевищує в чотири рази вишню та черешню разом взятих і складає близько 6 млн. тонн в рік.

Де садити сливу 

Слива найбільш урожайна серед кісточкових культур, досить швидко плідна – починає плодоносити на 3-4 рік та найбільш пристосована до наших кліматичних умов. Найсприятливішими умовами для вирощування культури вважаються Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська, Харківська та Донецька області, ці регіони і є основними виробниками знаменитого українського чорносливу. Найголовніше – плоди сливи цінні, як для споживання в свіжому вигляді, так і для різних видів переробки.

В силу еколого-географічного походження і біологічних особливостей культури, сливі потрібно багато світла і тепла, тому при виборі місця для посадки сливи необхідно акцентувати увагу на середині пагорбів захищених з північно-західної сторони та на самих пагорбах.

Ні в якому разі не можна висаджувати культуру в низинних місцях, ярах, урвищах, вздовж річок та водойм, так, як в період цвітіння та зав’язування плодів тут накопичується велика кількість вологи та найчастіше спостерігаються весняні заморозки, в результаті знищується весь урожай. Слива досить теплолюбна культура. За ступенем морозостійкості надземної частини слива поступається яблуні, вишні, груші, але перевищує черешню, аличу, абрикос та персик.

Відео: Правильна посадка сливи поради експерта

 

Підживлення сливи

Слива може рости, як деревом так і в формі високого куща. Саджанці сливи можна висаджувати, як осінню так і весною. При посадці потрібно акцентувати увагу на такі аспекти:

Фото: Треба ретельно вибирати місто для посадки саджанця сливи 

На 3-й рік після посадки вносять мінеральні та органічні добрива. При стовбуровий шар періодично рихлять та видаляють бур’яни. В ранньовесняний період та після цвітіння вносять азотні добрива. В другій половині вегетаційного періоду вносять азотно-, та фосфорно-калійні добрива. Восени під перекопку ґрунту вносять органічні та фосфорно-калійні добрива. Важливим заходом по догляду за сливою, щепленою на аличі, є регулярне видалення прикореневої порослі, яка може з’являтися в радіусі 3 м від дерева. Через деякий час після початку плодоношення потрібно провести проріджування плодів, вони мають знаходитись на відстані 5-8 см один від одного.

Читати ще:

 

Як обрізати сливу

Не зважаючи на те, що кісточкові культури негативно реагують на інтенсивну укорочуючу обрізку, при посадці потрібно провести закладку крони.

У некронованих однорічок – відміряють від землі висоту крони (50-60 см.), залишають 4-5 бруньок, в свою чергу у кронованих однорічок або дворічок видаляють на кільце найближчі до провідника бокові конкуруючі гілки або переводять на одну із них.

Із бокових залишають більш-менш розріджені і направлені в різні сторони 3-4 гілки. Провідник залишають на 50-60 см довшим від верхньої бокової гілки, яку обрізають на 1/3 або 2/3 довжини, а решта приблизно на висоті, яка залишилась.

В подальші роки закладають розріджено ще 2-3 бокові гілки, пізніше вирізають і провідник.

Далі обрізка сливи, як інших кісточкових, має бути бережною, з видаленням на кільце загущуючих, «вовчкових» та поломаних гілок. Як і всі кісточкові, сливу слід обрізати ранньою весною, або літом.

Відео: Обрізка кісточкових дерев після висаджування

Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

 

Як боротися зі шкідниками та хворобами сливи

Слива пошкоджується багатьма шкідниками та хворобами, тому проведення заходів по боротьбі з ними необхідні. Найпоширенішими хворобами для сливи є: кокомікоз, плодова гниль, сіра гниль, сумчаста хвороба сливи, бактеріальний рак. В боротьбі з ними найчастіше застосовують такі фунгіциди: Хорус, Світч та Гарт. В боротьбі з сисними шкідниками, плодожеркою, листокруткою, квіткоїдом, тлі та іншими застосовують такі інсектициди: Актара, Нурел Д, Бі-58, Фас, Конфідор Максі, Денис Профі.

Фото: Плоди сливи дуже корисні

 

Лікувальні властивості сливи

Плоди сливи по калорійності переважають над плодами яблуні, груші, абрикоса, персика, ягідних культур, поступаються лише винограду та вишні. Плоди сливи мають у своєму складі:

Плоди сливи рекомендують при гіпертонії, запаленні легенів, туберкульозі, ревматизмі. Вони виводять з організму багато шкідливих речовин , в тому числі і радіонукліди, мають послаблюючу дію.

В своєму складі плоди мають солі калію, які виводять з організму надлишкові сіль та воду.

Ядрах кісточок мають до 52% масел, які широко використовують в парфумерії та медицині. В їх склад входять вищі жирні кислоти, такі, як олеїнова, лінолева та пальметова. Гарну коричнево-червону деревину сливи використовують в столярній майстерності.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Лисенюк Ю.М., аспірант, Інститут садівництва НААН

Купити саджанці слив

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Запас біди не чинить: як правильно сушити фрукти в домашніх умовах
Експерт «СонцеСаду» Оксана Завадська розповість, як правильно сушити фрукти та за яких умов зберігати, щоб вони не втратили корисних властивостей
«Хімія» з розумом: як правильно обробляти фруктовий сад
Вічна суперечка садівників: чим і скільки разів обробляти плодові дерева? Експерт «СонцеСаду» шляхом випробувань і помилок винайшов власну технологію обробок
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Підживлюємо кісточкові культури
Лише при збалансованому живленні рослина може максимально реалізувати свій генетичний потенціал в різних ґрунтово-кліматичних зонах
Агротехніка вирощування сливи
Щоб зібрати гідний врожай, по­трібно дотримуватися агротехні­ки у вирощуванні цієї культури. Поради від експерта щодо правильного вирощування сливи
З шовковиці навіть десерт як ліки
З лікувальною метою в народній медицині використовують плоди та листя шовковиці, кору і навіть коріння дерева
Правила догляду за персиками та абрикосами
Щоб правильно доглядати за абрикосами і персиками, треба знати чимало таємниць. Вам їх розкриє фахівець Олена Кіщак
Як доглядати за молодим плодовим садом
Поради щодо пілкування про молодий сад від Валентини Лановенко, засновниці Академії органічного садівництва «Ekogarden»

Рекомендовані товари!

Саджанець Слива колоновидна Анже

У наявності

Саджанець Слива колоновидна Анже (ІСЛ-65)

269грн.
Маса плоду/грона 30-60 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середній
Смак легка кислинка, солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Саджанець Слива Чачакська рання

У наявності

Саджанець Слива Чачакська рання (ОКН-891(2-4л))

280грн.
Маса плоду/грона від 40 г
Колір плоду бузково-рожевий
Терміни дозрівання середній
Смак ароматний, соковитий, десертний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Саджанець слива Стенлей

У наявності

Саджанець слива Стенлей (ОКН-3376(2-4л))

280грн.
Маса плоду/грона 45 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізній
Смак солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Саджанець Слива колоновидна Командор

У наявності

Саджанець Слива колоновидна Командор (ІСЛ-64)

189грн.
Маса плоду/грона 50-80 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранній
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка голий корінь