У країнах Сходу шовковицю вважають священним деревом — його обов'язково висаджують на подвір’ї і збираються під кроною всією родиною. Це – покровитель і цілитель усієї сім'ї, адже у шовковиці все корисне — ягоди, гілочки, листки, кора і навіть корені.
Листки усувають гарячку і біль, з пагонів готyють засіб для лікування гнійних ран, кора гілок знадобиться для лікування нирок, а корені — для зцілення від серцевих і легеневих недуг, зокрема від гіпертонії. Про ягоди шовковиці ходять справжні легенди — вони очищають кров, підвищують гемоглобін, лікують печінку, усувають явища дисбактеріозу, мають сечогінну дію, позбавляють від безсоння, допомагають від кашлю, стимулюють імунітет, корисні для статевої системи (особливо чоловікам).
На жаль, у нас вважають шовковицю сезонною ягодою — що на землю впало, те пропало. Це неправильно. Потрібно заготовляти сік шовковиці на зиму — кращого очищення організму від зимових шлаків вам не знайти. Якщо хочете чогось смачнішого — приготуйте варення, джем чи желе і не пошкодуєте, воно стане для вас улюбленим.
Сучасна медицина також визнає «плюси» шовковиці – з листків та стебел готyють цукрознижуючі засоби, які допомагають хворим на цукровий діабет другого типу. Хворим рекомендують додавати спорошковані листки шовковицідо різних страв, а сушені ягоди – до чаю (вони можуть замінити цукор). Лікувальну дію має відвар: 20 г молодих листків та стебел залити 300 мл окропу, кип'ятити 5 хв., настояти 2 години, процідити, вживати по 1/3 склянки 3 рази на день до їди.
Сучасна медицина також визнає «плюси» шовковиці — з листків та стебел готyють цукрознижуючі засоби, які допомагають хворим на цукровий діабет другого типу. Хворим рекомендують додавати спорошковані листки шовковиці до різних страв, а сушені ягоди — до чаю (вони можуть замінити цукор). Лікувальну дію має відвар: 20 г молодих листків та стебел залити 300 мл окропу, кип'ятити 5 хв., настояти 2 години, процідити, вживати по 1/3 склянки 3 рази на день до їди.
Секрети вирощування
Більше світла і тепла. Саджанці шовковиці висаджують на добре освітлених, захищених від північних вітрів місцях, бажано на південних схилах. Відстань між деревами мае бути 5-6 м. Для висаджування саджанців шовковиці викопують ями розміром 80х80х60 см. На дно насипають ґрунт з верхнього родючого шару, перемішуючи його 2-3 відрами компосту або перегною, 60-80 г суперфосфату і 40-50 г калійної солі (або ж 150 г комплексного добрива).
⌂ Шовковиця не вибаглива у догляді. Проте надзвичайно ефективно відгукується на підживлення, полив та обрізку.
Шовковиця — рослина невибаглива, однак це не означає, що про неї можна забути до появи ягід. Протягом вегетативного періоду варто підгодувати деревце (у період розпускання бруньок) нітрофоскою — 30-50 г на 1 метр кв. У разі необхідності можна повторити підгодівлю у 1-ій половині червня: полити дерево, додавши пташиний послід у воду (1:12). І не забувайте нищити бур'яни біля дерева і підрихлювати ґрунт біля нього. Щоб ягідки були доступні не тільки шпакам, а й вам. Оптимальна висота дерева — до 3 м. Основний вид обрізки плодоносних деревах — проріджування. Видаляють перехрещені гілки, які перехрещуються, створюють загyщення, або ж дуже слабкі, уражені хворобами. Але не перестарайтеся — крона дерева має бути гyстою.
Любов Дудченко, кандидат біологічних наук
Купити саджанці шовковиці можна тут
Читати ще:
Айва японська – яскрава красуня у наших садах
Найбільший у світі сад кизилу
Черешня має рости у кожному дворі!
Домашня чи куплена? Яка черешня корисніша?