З лікувальною метою в народній медицині використовують плоди та листя шовковиці, кору і навіть коріння дерева.
Кору та гілки заготовляють навесні, а коріння — восени. Листя шовковиці містить альдегіди, флавоноїди, дубильні речовини, вітаміни С, В1, В2, РР, каротин, ефірну олію, органічні кислоти — яблучну, лимонну, солі заліза. У корі гілок накопичуються флавоноїди, дубильні речовини. Сухі плоди шовковиці посилюють процеси кровотворення, відновлюють порушений обмін речовин в організмі, тому їх використовують при анемії, гіпоацидних гастритах, дискінезії жовчних шляхів, ентероколіті, дизентерії, дисбактеріозі, міокардитах, пороках серця, як відхаркувальний, сечогінний і легкий проносний засоби.
Лікувальні народні засоби з шовковиці
- Настій із листя білої шовковиці або кори в народній медицині відомий як протизапальний, седативний, гіпоглікемічний засіб (зменшує рівень цукру в крові). При легких формах діабету радять посипати страви спорошкованим листям шовковиці. Настій із листя — 20 г молодого листя та стебел залити 300 мл окропу, кип’ятити 5 хв., настояти 2 години, процідити, вживати по 1/3 склянки 3 рази на день до їди. Настій із кори — 20 г залити 300 мл окропу, кип’ятити 20 хв., настояти 3 години, процідити, вживати по 2 ст. л. З рази на день.
- При виразкових ураженнях ротової порожнини рекомендують настій зі свіжих плодів — 2 ст. л. подрібненої сировини настоюють 4 години у склянці окропу, проціджують. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день до їди. Цим відваром, а також соком із ягід шовковиці, розведеним водою (півсклянки о соку і стільки ж води), рекомендують полоскати рот.
- У сезон шовковиці споживати ягоди рекомендовано і тим, хто страждає на серцеві недуги, особливо міокардіодистрофію, навіть при пороках серця. Рекомендовано вживати 200–300 г ягід шовковиці 4–5 разів на день до їди. Курс лікування — 3–4 тижні.
- Відвар із коріння шовковиці. 1 ч. л. сировини на 500 мл окропу, доводять до кипіння, варять 10 хв., вживають по півсклянки 4 рази до їжі. Допомагає при болях у серці, гіпертонії.
- Чорні ягоди шовковиці корисні для крові, білі — для нервової системи. Достиглі ягоди — м’який послаблювапьний засіб, недостиглі — навпаки, в’яжучий.
- «Сонні» ягоди. Ягоди шовковиці корисні тим, хто страждає на безсоння. 1 кг свіжих або 0,5 кг сушених ягід закип’ятити у 0,5 л води на дуже слабкому вогні впродовж 30 хв. Воду вилити в іншу посудину, а в ягоди додати ще 0,5 л води і варити 30 хв. Змішати масу з попереднім відваром, перетерти її, додати 300 г меду. Охолодити. Вживати по 1 ч. л. 2–3 рази на день у другій половині дня.
- Диво-мазь. Мазь із листя білої шовковиці (на основі вершкового масла — 1:1) лікує екзему, псоріаз. А суміш із спорошкованої кори гілок і рослинної олії (кукурудзяної або соняшникової) у пропорції 1:30 загоює рани, виразки, порізи.
- Ягоди шовковиці замість цукру. Мешканці Кавказу додають сушені ягоди шовковиці до чаю – вони чудово замінюють цукор. Ягоди і листя шовковиці можна сушити і лікуватися ними впродовж року.
- Ліки для чоловіків. Чоловікам після 45 років здавна радили шовковицю як засіб від чоловічих проблем «кризового віку». 1 кг ягід білої шовковиці розтерти з 200 г світлого меду. Зберігати у холодному місці (найкраще — у холодильнику) і вживати по 1 ч. л. 2–3 рази у другій половині дня. Якщо хлопчик у дитинстві хворів на паротит (у народі — «свинка»), йому також рекомендовано такий засіб і взагалі їсти побільше ягід шовковиці.
Десерти з шовковиці
- Десерт як ліки. Ягоди шовковиці змішати з нарізаними соломкою абрикосами, посипати тертими горіхами та шоколадом. Шовковиці білої — 50 г, абрикосів — 60 г, горіхів грецьких — 10г, шоколаду — 3–5 г. Такий салат корисний для тих, хто не «перетравлює» молока. Лікувальну дію такого салату довели британські дослідники.
- Варення з шовковиці. 1 кг ягід, 1 кг цукру, сік 1 лимона. Ягоди пересипати цукром, поставити у прохолодне місце на кілька годин, щоб вони пустили сік, варити на слабкому вогні 10–15 хв., зняти з вогню. Наступного дня варити до готовності, додати сік лимона, закип’ятити, розлити в банки.
- Молочний напій із шовковиці. Ягоди шовковиці (1 склянку) перетерти через решето, попередньо відділивши плодоніжки, розмішати з перекип’яченим молоком (3 склянки), цукром (1/2 склянки), суміш збити й охолодити. Коктейль готовий!
- Желе з шовковиці. 1 склянку ягід так само перетерти через решето, розчинити у воді желатин — 2 чайні ложки на З склянки солодкої води (1/2 склянки цукру), все перемішати, довести до кипіння, зняти з вогню, додати сік 1 лимона, знову перемішати, охолодити і подавати до столу.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Любов Дудченко, кандидат, біологічних наук