Сливова родина

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.08.2021

Серед великого розмаїття плодових культур слива та алича відзначаються скороплідністю, урожайністю, високими харчовими, технологічними та лікувальними властивостями плодів. Саме тому в присадибному садівництві вони є досить популярними.

 

Історія з продовженням

В Україну слива потрапила приблизно  у ХVI столітті. Народні селекціонери швидко оцінили східного прибульця. Сьогодні у світі відомо понад 1500 сортів сливи. Алича донедавна  була відома лише як дикоросла рослина, яка широко розповсюджена переважно на півдні: на Кавказі, в Криму, Середній Азії. Вивчення потенціально  нової плодової культури почалося з кінця 20-х років минулого століття, з появою нових крупноплідних сортів. За короткий проміжок часу алича набула великої популярності в аматорському садівництві. Адже за швидкоплідністю вона перевищує вишню, черешню, сливу, перші товарні врожаї дає на 3–4–й рік після садіння. Зумовлено це тим , що у дерева аличі утворюються  2–3 хвилі росту пагонів за сезон, на яких рясно закладаються генеративні бруньки.

 

Врожайний «конвеєр»  

Важливим є і те, що плоди аличі достигають між вишнею та ранніми сортами сливи, тобто створюють конвеєр надходження плодової продукції до споживача, а поява зимостійких сортів дозволяє вирощувати її навіть на півночі країни.

Підбір ґрунту. За біологічними властивостями слива й алича мають багато спільного. Вони добре ростуть на всіх садопридатних ґрунтах, однак для отримання щедрих врожаїв та плодів із високими товарними властивостями  краще підбирати родючі ґрунти з добрими фізичними властивостями  і забезпечені вологою. Найпридатнішими є чорноземи суглинкові, дерново-наносні, а також каштанові ґрунти, тобто з порівняно високою вологоємкістю.

Легкі піщані ґрунти менш придатні для цієї культури, оскільки вони погано утримують вологу. У зв’язку з цим на  Поліссі слива поширена мало.

Дерева сливи та аличі мають низьку водоутримувальну  здатність квіток і зав’язі, тому різко реагують на нестачу вологи. Особливо вона необхідна під час масового цвітіння та в початковий період формування зав’язі, а також під час достигання плодів. У процесі підготовки дерев до зими також треба  регулювати водний і поживний режим ґрунту, що значною мірою сприяє нормальному процесу загартування і підвищує зимостійкість рослин.

 

Зима — не страшна?

Серед кісточкових культур за зимостійкістю слива поступається лише вишні, а алича — сливі. Ці культури мають короткий період зимового спокою, тому квіткові бруньки виходять із нього вже в середині або кінці січня. Тому відлиги серед зими та рано навесні  можуть провокувати розпускання бруньок, а зворотні приморозки — завдати шкоду не тільки плодовим брунькам, а й деревам цих культур .

Алича — чудовий і до того ж дуже ранній медонос (зацвітає зразу за кизилом), тоді як  слива відрізняється більш пізнім цвітінням і більш тіньовитривала , ніж інші кісточкові. Проте, як свідчить досвід, за нестачі світла крони видовжуються, оголюються, а плоди втрачають смакові властивості. Тому дерева сильнорослих сортів обох культур доцільно висаджувати за схемою 6 х 3–4 м (18–24 м2), а середньорослі —  5 х 3 м (15 м2). Як підщепи використовують сіянці аличі. Для отримання слаборослих дерев популярності набувають такі вегетативно розмножувані підщепи, як ВВА-1 (дерева на ній висаджують більш щільно —  4 х 2 м), Еврика 99 та ВСВ-1 (5 х 2–3 м).

На відміну від сливи, дерева аличі мають більш високу регенераційну здатність, навіть після сильного підмерзання швидко відновлюють ріст. Більшість сортів аличі відзначається високим ступенем вкорінення зеленими живцями в умовах штучного туману. Перевага таких кореневласних дерев — можливість швидкого відновлення надземної частини за рахунок кореневої порослі. Тобто після сильного підмерзання дерева знову відновлюються і вже на 2–3–й рік можна збирати щедрий урожай плодів.

 

Нотатки для садівника 

Формувальне  обрізування. На нього потрібно звернути особливу увагу. Як правило, формують округлу крону  на низькому штамбі (40–60 см) з компактним нижнім ярусом, у якому закладають 4–5 основних скелетних гілок, у другому — 2–3, у третьому — 2, вчасним  обмеженням висоти дерев до 3,5–4 м і товщини крони до 3–4 м. Відстань між І та  ІІ ярусами має становити  60–70, а між  ІІ та  ІІІ — 50–60 см відповідно. В плодоносному віці треба уникати видалення товстих скелетних гілок (крім сухих), оскільки дерево ослаблюється і засихає. Рекомендується проводити лише санітарне обрізування і видалення напівскелетних гілок, які загущують крону.

⌂ Дерево після обрізки

У більшості сортів аличі крупноплідної центральний провідник відхиляється, тому в перші роки після садіння не вдається сформувати чітко вираженого лідера  у кроні. Тому такі сорти можна формувати за типом чаші, закладаючи перший ярус із 3–4 гілок,  не залишаючи провідника. Можна формувати і поліпшену чашу, коли на провіднику залишають у ІІ ярусі ще одну-дві гілки, вище за які  провідник видаляють.

Обрізування дерев проводять рано навесні, а також на початку липня і зразу після збирання плодів. Обрізування в літній період покращує освітлення крони, знижує ростові процеси, сприяє формуванню добре забарвлених плодів. Крім того, завдяки активному камбію  рани краще загоюються, а видалення сильних ростових пагонів сприяє перерозподілу поживних речовин, які спрямовуються на урожай наступного року. Гілки з гострими кутами відходження від провідника видаляють або відгинають до більш горизонтального положення, що сприяє кращому закладанню квіткових бруньок і уникненню розчахування гілок.

 

Шкідники і хвороби

Слива й алича уражуються багатьма шкідниками і хворобами. Особливо небезпечними є сливова плодожерка, чорний сливовий пильщик, сливова попелиця. Серед хвороб — червона плямистість (полістігмоз ), клястероспоріоз (дірчаста  плямистість), а також вірусні хвороби — шарка сливи та карликовість сливи. Відносно стійкі до шарки нові сорти західної селекції — Чачакська найболіа, Чачакська лепотиця, Єлєна , Ганіта та ін.

Обприскування крони від вірусних хвороб неефективне, тому основний метод боротьби — це вирощування безвірусного садивного матеріалу, а уражені рослини спалюють.

Захист сливи й аличі від хвороб та шкідників

№ п/п

Терміни  проведення

Хвороби, шкідники

Препарати

Норми витрат із розрахунку

на 10 л води

1.

Перед розпусканням бруньок за середньодобової температури повітря не менше ніж +4ºС

Попелиці, кліщі, щитівка,

інші шкідники

30 В

0,2 л

2.

На початку розпускання бруньок

Моніліоз, довгоносики, листокрутки, попелиці, пильщики, клястероспоріоз

Хорус + Варант 

2,5–3,0 г +

2,5 мл

3.

Перед цвітінням

Ті ж і пильщики

Світч + Конфідор 

7,5–10 г +2,5 мл

4.

Через 6–8 днів після цвітіння

Ті ж

і сливова товстоніжка

Світч + Конфідор 

7,5–10 г +2,5 мл

5.

На початку відродження гусениць 1-го покоління

Ті ж

і сливова плодожерка

Хорус + Біотрін 

2,5–3,0 г +

2,5 мл

6.

На початку відродження гусениць 2-го покоління

Ті ж

і сливова плодожерка

Світч + Конфідор 

2,5–3,0 г +

2,5 мл

 

Автор: Олена Кіщак, доктор с / г наук, Інститут садівництва НААН України

 

Купити саджанці сливи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Південні гості
Щоб правильно доглядати за абрикосами і персиками, треба знати чимало таємниць. Вам їх розкриє фахівець Олена Кіщак
Слива — цінність кожного саду
Слива надзвичайно корисна і невибаглива культура. Секрети щедрого врожаю читайте тут
Піклуємося про молодий сад
Консультує Валентина Лановенко, засновниця Академії органічного садівництва «Ekogarden».

Рекомендовані товари!

Світч за 10 г

У наявності

Світч за 10 г (УЗЗ-265)

122грн.
Хорус за 3 г

У наявності

Хорус за 3 г (УЗЗ-95)

79грн.
Саджанець Слива Венгерка (Угорка) Ювілейна

У наявності

Саджанець Слива Венгерка (Угорка) Ювілейна (ІСЛ-68)

179грн.
Маса плоду/грона 30-60 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий, легка кислинка
Упаковка голий корінь
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Саджанець Слива Голівуд

У наявності

Саджанець Слива Голівуд (ІСЛ-30)

169грн.
Маса плоду/грона 30-60 г
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання середній
Смак кисло-солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Саджанець Слива Суперіор Диплоїдна

У наявності

Саджанець Слива Суперіор Диплоїдна (ІСЛ-56)

179грн.
Маса плоду/грона від 80 г
Колір плоду оранжево-пурпурний
Смак солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові