Персики, нектарини та інжирні персики — наслідки гібридизації чи один вид? (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
02.02.2023

Персики взимку лишають по собі лише солодку згадку, яскравий згусток кольору та неймовірного аромату, що зберігся в мозку на згадку від наших сенсорних клітин. Бліду тінь величі цього фрукту можна зберегти в консервованому, замороженому чи сушеному вигляді, але всі ми знаємо, що головна зустріч з цим неймовірним фруктом попереду — наступного сезону.

Олексій Коваленко

⌂ Фото: Олексій Коваленко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Національного науково-природничого музею НАН України

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Нектарини — це ті ж персики, але які не мають фірмового пушку десятикласника на поверхні свого плоду.

Хоч персики та нектарини і маркують, як різні фрукти, але належать вони до одного виду. Коли я вперше побачив цей плід у сиву давнину на базарі, то чув неймовірні історії про те, що нектарин — це гібрид персика та сливи, але ці магічні уявлення давно перестали бути актуальними навіть у таких місцях.

Голий різновид персика позначають як Prunus persica var. nucipersica (або var. nectarina).

Яка в них генетична різниця? За опушення відповідає домінантний стан одного гена, а за «поголений» рецесивний. Тому якщо схрестити "чистий" персик та нектарин, то їхні нащадки всі будуть персиками. Якщо ці гібриди уже перезапилити між собою, то будуть утворюватися персики та нектарини в концентрації 3 : 1. Все для вивчення законів пана Менделя.

У нектаринах більше вітаміну C

⌂ Фото: У нектаринах більше вітаміну C, калію, фосфору і вітаміну А, ніж звичайних персиках

Нектарини справді не мають на поверхні волосків або ж трихом. І, можливо, саме через це такі плоди відіграють важливу роль на нинішньому ринку. В Італії їхня частка становить близько 30 % з-поміж усіх персиків. Як вважають науковці, одна з можливих причин їхньої популярності полягає в тому, що вони не так часто спричиняють алергію, як їхні опушені колеги.

Два основних алергени персика — Pru p 1 і Pru p 3. Вони можуть запускати чарівне явище — синдром оральної алергії з свербінням рота та горла, опуханням губ та язика.

Для деяких сортів нектаринів точна відома відсутність протеїна Pru p (наприклад, це точно підтверджено для «Rita Star»).

Цікаві факти про персики
 
1. Батьківщиною персиків є Південна Америка. Європейців з цими фруктами вперше познайомив Христофор Колумб, який привіз ці рослини зі своєї знаменитої експедиції.
 
2.Вперше в Україні персики стали вирощувати в XVI столітті
 
3. У Китаї гілочкою персикового дерева прикрашають багато будинків в період китайського Нового року. Там рослину вважають символом безсмертя і довголіття.
 
4. Угорці називають персики «фруктами спокою», оскільки в цій країні вважається, що вони допомагають позбутися відчуття тривоги і занепокоєння.
5. У Європі персики вирощуються дуже активно. Вони посідають третє місце за площею насаджень серед всіх плодових, поступаючись тільки яблукам і грушам.
6. Під час однієї з висадок американських астронавтів на Місяць на поверхні супутника Землі був з'їдений персик. Таким чином, він став першим фруктом, з'їденим на Місяці.
7. Фахівці з ароматерапії стверджують, що аромат персиків здатний діяти як антидепресант. Вони сприяють покращенню діяльності мозку, пам’яті, підвищують концентрацію уваги.
8. Персики багаті на вітаміни:  A, C і B. Тому фрукти рекомендують вживати після тривалої хвороби. Один персик дає 3/4 необхідного людині вітаміну С.
9. Персиковий сік варто вживати при шлункових хворобах, зокрема при зниженій кислотності шлункового соку. Плоди мають сечогінну дію та сприяють виведенню піску з нирок.
10. Фрукти рекомендують також їсти при серцевих захворюваннях через солі калію, які позитивно впливають на серце.
11. Персики можна додавати до десертів, освіжаючих напоїв, морозива та випічки.

Навіщо взагалі опушення на плодах у персиків?

Трихоми — це волоскоподібні придатки, які утворюються в результаті видозміни епідермальних клітин. Вони можуть бути одноклітинні або багатоклітинні, можуть як утворювати та виділяти певні речовини (секреторні), так і не робити цього (незалозисті).

Трихоми можуть розвиватися на листках, плодах, насінні тощо. Вони відіграють важливу роль у захисті рослин від біотичного та абіотичного стресу.

У плодах персика трихоми одноклітинні та незалозисті. Вони виникають на зав’язі ще за чотири тижні до цвітіння.

До моменту фізіологічного дозрівання більшість трихом шкірки плоду є мертвими клітинами. Тому якщо раніше було модно говорити про мертвих всередині людей, то персики навпаки — мертві назовні.

Нектарини, як і персики, можуть формувати білу та жовту м’якоть, кісточку, яка з нею збирається і вільну кісточку.

Волохаті персики надовго дозволяють відчути себе ситим

⌂ Фото: Волохаті персики надовго дозволяють відчути себе ситим, незважаючи що є дієтичним продуктом — в середньостатистичному фрукті міститься всього лише близько 440 ккал

Часто через відсутність пуху на поверхні плоду нектарин є візуально червонішим за персик. Відсутність додаткових покривів часто робить шкірку плодів вразливішою до штурхання під час перевезень і до мацання покупців у магазинах.

Поряд з нектаринами в магазинах і інше химерне персикове утворення, у нас такі фрукти найчастіше називають інжирними персиками, а в англомовниму світі їх ще можуть кликати і персиками-пончиками (ну, тобто донатами) та навіть Сатурновими персиками, настільки космічно вони виглядають.

Якщо раптом ви в пошуках матеріалу для укладання словника синонімів цього чудернацького плоду, то ось ще кілька відповідників — блюдечковий персик, НЛО-персик, капелюховий персик, животиковий персик, кремовий персик, гарбузовий персик, приплюснутий персик, персик-бублик та навіть персик-піта. Вибирайте, що вам до смаку.

Інжирні персики здатні позбавити від дратівливості

⌂ Фото: Інжирні персики здатні позбавити від дратівливості, покращують роботу серця, печінки, нирок і жовчного міхура

З ботанічної точки зору — це, звісно, не гібрид персика та інжира, а лишень різновид звичайного персика, який ботаніки називають Prunus persica var. platycarpa, тобто плоскоплодий різновид персика.

Часто такі персики солодші за звичайні, однак ця ознака досить мінлива. Заморочені гурмани вирізняють мигдалеві обертони у м’якоті плода. Зазвичай ці фрукти менш кислі, а їхня кісточка не прилипає до м’якоті. До чеснот інжирних персиків відносять також «пушок» на поверхні плоду, а точніше його помірність. Тому, якщо «рослинність» на шкірці звичайного персика викликає у вас бажання бігти за бритвою та помазком для гоління, то це солодке пласке утворення може вам підійти.

Плаский персик походить з Китаю, де він відомий як pántáo. Довгий час ці різновиди були ексклюзивом цієї країни. Однак уже з 1870-их років ці рослини починають активні мандри іншими країнами.

Тепер все це різноманіття генетичних варіантів цього виду можна купити та й виростити на теренах України. І від попри те, що історії про нектарини та пласкі персики як наслідки схрещувань — це лише красиві міфи, їхні плоди від цього менш смачними не стають.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів Олексій Коваленко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Національного науково-природничого музею НАН України

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2023

Купити саджанці персика

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Турбота про нектар літа: як обрізати персик після збору плодів восени 2024 року
Хто ж із дачників не мріє влітку ласувати соковитими персиками з власного саду — простягнув руку і перед тобою райський фрукт літа. Але щоб персики були саме такими, як ви собі уявили, їм потрібен правильний догляд та грамотна обрізка
Як садити та обрізати кісточкові плодові дерева (журнал СонцеСад 2/2022)
Як правильно посадити кісточкові плодові дерева, доглядати за ними та обрізати, читачам «СонцеСаду» розповіла Олена КІЩАК
Коли і як обрізати персик навесні 2024 року
Одним із секретів надзвичайного врожаю є правильне обрізування. Як і коли проводити обрізування персика — «СонцеСад» запитав у Любомира Стельмащука, селекціонера-любителя
Формові дерева: як перетворити ділянку на казковий сад
Сад може бути справжнім місцем сили, захопленням та естетичною насолодою. Як це зробити, «СонцеСаду» розповів садівник плодового сад «Мур» Микола Іллєнко
Підживлюємо кісточкові культури
Лише при збалансованому живленні рослина може максимально реалізувати свій генетичний потенціал в різних ґрунтово-кліматичних зонах
Морозостійкі персики з Волині дали перший урожай
Як можна зробити персик морозостійким. Досвід садівників-аматорів з Волині
Які персики добре ростуть на півночі України
Мрієте про ароматні, соковиті персики у вашому садку? Легко! Унікальний сорт персика Львівського селекціонера дає стабільно високі та якісні врожаї на всій території України та за її межами
Морозостійкий персик добре росте і в північних регіонах України
Досвід вирощування персиків на Волині
Чому варто садити персик та нектарин у себе в саду
Персик та нектарин — дуже цінні продукти в раціоні харчування людини, тому варто посадити їх у себе в саду

Рекомендовані товари!

Саджанець Персик інжирний САТУРН

У наявності

Саджанець Персик інжирний САТУРН (ІПС-16)

189грн.
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 70-120 г
Колір плоду жовтий з червоним рум’янцем
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий, соковитий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Нектарин Біг Топ

У наявності

Саджанець Нектарин Біг Топ (ІНК-14)

189грн.
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 150-300 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання осінній (середній)
Смак солодкий, унікальний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Шарафуга жовта

У наявності

Саджанець Шарафуга жовта (ІПС-89)

319грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 100-140 г
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання універсальний
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець Шарафуга червона

У наявності

Саджанець Шарафуга червона (ІПС-79)

319грн.
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 30-60 г
Колір плоду фіолетовий
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Персик Айс Піч

У наявності

Саджанець Персик Айс Піч (ІПС-90)

269грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 150-300 г
Колір плоду білий
Терміни дозрівання середньопізній
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник