Вітамін С — важливий елемент нашого харчування, але є й інші складові переліку корисних речовин. Про них розповість експерт «СонцеСаду», доктор медичних наук, професор, член Міжнародної європейської академії натуропатичної медицини Тетяна Гарник.
Вітамін С — найбільш відомий борець з інфекціями та антиоксидант. Навіть у хворих на СНІД вітамін С зменшує частоту бактеріальних ускладнень. Через різноманітність важливих функцій його назвали «батьком вітамінів».
Він зміцнює капіляри, підтримує еластичність з’єднувальної тканини, забезпечує міцність кісток, суглобів, сприяє засвоєнню організмом заліза. Вітамін С навіть здатний пригнічувати утворення в шлунку канцерогенів, які утворюються з нітратів, зменшує побічну дію хіміотерапії та опромінення в онкохворих. Зменшує наслідки стресу, стримує розвиток катаракти, допомагає при подагрі, анемії, наркотичній залежності, фізичному виснаженні.
Але і сам вітамін вразливий та нестійкий.
✔ При тривалому зберіганні, варінні, сушінні, консервуванні він руйнується. Зберігання продуктів упродовж 2-3 місяців призводить до зменшення кількості вітаміну в них удвічі.
✔ Варіння та смаження руйнує вітамін С на 30-40%.
✔ Якщо почищені овочі довго тримати у воді, вітамін С також втрачається.
✔ Він «вивітрюється», якщо овочі варити у відкритому посуді чи зберігати готову їжу понад 2 години або ж кілька разів підігрівати. Тому овочі краще кидати одразу після очищення в кип’ячену воду.
Найбільше вітаміну С у шипшині, червоних порічках, червоному перці, зеленій цибулі, яблуках, зелені петрушки, помідорах, редисці, редьці, квашеній капусті, персиках, чорній смородині, актинідії, шпинаті, салаті, обліписі, полуниці, картоплі, вишнях, кизилі, суниці, часнику.
⌂ Фото: Рослинна їжа — джерело вітаміну С
Окрім вітамінів-зірок, про які знають усі, є ще й «бійці невидимого фронту». Рідкісні, але дуже важливі вітамінні речовини.
Біотин — виявляється саме він, а точніше його брак, є причиною того, що ми сивіємо чи лисіємо. Дефіцит біотину може спричинити депресію, сонливість, блукаючий м’язовий біль. Цей вітамін гарантує збереження здорової шкіри, нормалізує рівень глюкози в крові, регулює засвоєння жирних кислот. Джерела біотину — виноград, цвітна капуста, кукурудза, горох, помідори, вишня, груша.
Холін вберігає печінку від жирової дистрофії, знищує «поганий» холестерин та навіть утилізує тверді жири, які так і прагнуть осісти на нашій талії. А ще він зміцнює пам’ять. Брак холіну може спричинити розвиток гіпертонії в молодому віці, швидку втомлюваність. Джерела: горох, чечевиця.
Інозитол захищає печінку від шкідливого впливу алкоголю, ліків. Дефіцит цієї речовини може спричинити порушення травлення, оскільки інозитол стимулює моторику шлунково-кишкового тракту. Він також має седативну дію. Джерела: зелений горох, морква, капуста, помідори, диня.
Вітамін В10 дуже корисний при захворюванні суглобів, вітиліго, захищає легені від шкідливої дії озону, а шкіру — від надмірного впливу ультрафіолету (тому цей вітамін додають до сонцезахисних кремів). Він також зменшує вплив тютюнового диму та смол при пасивному курінні. Головна ж його функція — адаптогенна, тобто вітамін В10 допомагає організму пристосуватися до природно-погодних катаклізмів. Джерела: гриби, шпинат.
Вітамін В15 (пангамова кислота) — потужний антиоксидант і очищувач організму від токсинів. Підвищує фізичну витривалість, поліпшує обмін речовин і навіть зменшує потяг до алкоголю. Також відомо, що цей вітамін подовжує життя клітин і запобігає їх переродженню у злоякісні. Міститься у висівках, кунжуті, гарбузі.
Вітамін U — це справжній лікар. Загоює виразки шлунка та 12-палої кишки. Найбільше цього вітаміну містить капустяний сік, у якому його знайшли вперше, тому соком із капусти лікують виразкову хворобу. А ще він міститься (у різних пропорціях) у зелені петрушки, селери та інших зелених рослинах.
Рекомендовані товари!
У наявності
Капуста пекінська Мішель за 1 г (ЕКП-62)
12грн.
У наявності
Редиска Злата за 1,5 г (ЕРД-12)
10грн.
У наявності
Фізаліс суничний Жаринка за 100 нас. (ЕФЗ-1)
12грн.
У наявності
Редька Маргеланська (ЕРК-7)
12грн.
У наявності
Капуста Лангедейкер за 0,5 г (ЕКП-88)
10грн.
У наявності
Перець Подарунок Молдови за 0,3 г (ЕПР-3)
10грн.
У наявності
Морква Ласуня (ЕМР-16)
10грн.
У наявності
Квасоля Зодіак за 5 г (ЕКС-35)
8грн.