Винна ягода інжир: користі не менше, ніж задоволення!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

 

СонцеСад ділиться порадами від експерта

Сьогодні вже нікого не здивуєш вирощуванням інжиру на територіях, далеких від його історичної батьківщини. Тож домашні ласощі, наприклад винні ягоди, нині мають і українці. Дехто збирає врожай, який не встигає споживати свіжим. Що робити із запасами? Використовувати для зміцнення здоров’я! Як саме — радить наш експерт — професор Тетяна Гарник.

Про цілющі властивості інжиру було відомо ще в Давньому Єгипті та Давній Греції.Авіценна рекомендував споживати його при гарячці, виразках і навіть проказі. Також вважав інжир унікальною протиотрутою. А народ називав його еліксиром молодості.

Жінки вживали інжир, щоб бути вічними красунями, чоловіки — щоб стати «атлетами». Змужніти чоловікам допомагала суміш інжиру з мигдалем. Сорок днів такої дієти — і слабкі на вигляд представники сильної половини людства тішилися нарощуванням м’язів.

 

ДОСЬЄ ЦІЛИТЕЛЯ

Плоди інжиру містять багато цукрів (12–24% — у свіжих плодах, 50–77% — у сушених), здебільшого глюкозу та фруктозу, органічні кислоти (переважно лимонну і яблучну), чимало пектинових речовин, вітаміни С, В1, В2. А ще інжир посідає одне з перших місць серед фрук тів та ягід за вмістом мінеральних речовин і клітковини. У ньому багато каротину, фолієвої кислоти, солей магнію, калію, кальцію, заліза, міді, фосфору, цинку.

У листі фігового дерева (це ще одна назва рослини) також є цінні речовини, завдяки яким сік із листків має пом’якшувальну, протизапальну, фітонцидну дію. Його використовують для догляду за сухою та проблемною шкірою.

 

ДЛЯ КОГО ІНЖИР ДУЖЕ КОРИСНИЙ?

⌂ Плоди споживають свіжими й в’яленими

Плоди споживають свіжими й в’яле ними, з них готують джеми, варення, цукерки, каву тощо. Але задоволення та лі кування — це не те саме.

✔ Для людей із серцево-судинними захворюваннями. Для тих, у кого діагностували тахікардію, біль у ділянці серця, це — безцінний продукт. Ще Авіценна помітив, що смоківниця корисна при всіх серцевих захворюваннях і задишці.

✔ При анемії. Інжир — ефективний кровотворний засіб, оскільки в ньому виявлено багато заліза.

✔ Для осіб, схильних до тромбоутво рення, у разі тромбофлебіту, варикозної хвороби. Плоди інжиру містять унікальний фермент фіцин і поліфенольні сполуки, які запобігають утворенню тромбів та сприяють їх розм’якшенню, чистять судини від атеросклеротичних бляшок. Крім того, поліфенольні сполуки — антиоксиданти, а також мають антибактеріальні, протигрибкові властивості. Кумарини з мікро- й макроелементами забезпечують спазмолітичну й заспокійливу дію.

✔ При кашлі. Як відхаркувальний засіб радять використовувати варення з інжиру або свіжі чи сушені його плоди. Дуже помічний відвар із плодів на молоці, який допоможе навіть при кашлюку. Один чи два плоди варити впродовж 10 хвилин у склянці молока й випити за кілька прийомів протягом дня (плоди та кож краще з’їсти).

Коли хочете співати, а не можна. Таким самим відваром можна полоскати горло при ангіні. Водночас він допоможе зменшити набряки голосових зв’язок.

✔ При захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Відвар з інжиру полегшить перебіг гастриту, допоможе здолати закрепи. 50 г плодів залити літром окропу й варити протягом 30 хвилин. Пити по 0,5 склянки тричі на день до їди. З цією ж метою корисно вживати й варення з інжиру.

✔ Для зміцнення кісток. Інжир — справжній рекордсмен серед фруктів за вмістом кальцію, тож, споживаючи його регулярно, гарантовано матимете міцний корпус. Тому це незамінний продукт для дітей, яким треба нарощувати й зміцнювати кісткову масу, та людей старшого віку, щоб запобігти остеопорозу.

✔ Для втамування голоду. У плодах інжиру набагато більше харчових волокон, ніж в інших фруктах, тому він дарує відчуття тривалого насичення і нормалізує стілець (входить до рецептури проносного лікарського засобу «Кафіол»).

✔ Легка сечогінна дія. Народна медицина багатьох країн радить вживати інжир при циститі та сечокам’яній хворобі. Для лікування краще приготувати водний відвар із плодів і попити його бодай місяць.

✔ Для здоров’я шкіри. У вірменській народній медицині використовують молочний сік інжиру (міститься в усіх частинах рослини) для загоєння ран, лікування вугрових висипів, а настій із сушених листків (2 ст. л на 2 склянки води або молока, настоювати до охолодження) — для полоскання при флюсі.

✔ Проти непроханих гостей. Японські вчені виявили протипухлинну, протиглисну, цукрознижувальну дію листя інжиру. 2 ст. л залити 2 склянками окропу. Настоювати впродовж години, вживати по 1/4 склянки три рази на день за 15–20 хвилин до їди. Цей засіб також можна використовувати для примочок при наривах та фурункулах.

✔ Для творчого натхнення. Інжир містить ефірні олії, які активізують мозкову діяльність і розганяють кров. Тому для художників і письменників найкраща порада: якщо внутрішній Пегас опускає крила — підгодуйте його смачненьким інжиром. І будете на злеті до мети!

Увага! Плоди інжиру не рекомендують хворим на цукровий діабет, при гострому запаленні травного тракту та проносі.

 

Розповіла ексклюзив для СонцеСад професор Тетяна Гарник

Відео: Інжир: як обрати саджанці та де їх зберігати

Розповідає досвідчений садівник Володимир Щиголь

 

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як зберегти гранатове дерево взимку в Україні
Як удалося харків'янину виплекати свій едемський сад за умов доволі холодних зим, дізнаємося в самого любителя рослин-екзотів
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — культура, яка досить легка для вашого саду
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Азиміна: вирощування в Україні
Азиміна — це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в Україні
Які види хурми вирощують в Україні
Особливості видів хурми, які вирощують в Україні

Рекомендовані товари!