Екзоти можна вирощувати у відкритому ґрунті та регіонах, де взимку морози сягають понад 20 градусів. У цьому переконує Євген Хижняк із Харкова, бо знає із власного досвіду. На його дачі за 15 кілометрів від міста у відкритому Ґрунті росте чимало субтропічних рослин. Як удалося харків'янину виплекати свій едемський сад за умов доволі холодних зим, дізнаємося в самого любителя рослин-екзотів
— Пане Євгене, скільки видів рослин вирощуєте?
— Маю велику колекцію субтропічних, плодових і декоративних рослин, що зимують у відкритому ґрунті. Я її постійно поповнюю. Вирощую інжир, мигдаль, хурму, ківі, їстівний каштан, зизифус, гранати. Є лавровишня, бамбук, маракуя, різні види бананів та агави, лавр, багато кактусів. Окрім того, чимало сортів винограду.
— Невже всі вони зимують без укриття? Напевно, ваша дача розташована в доволі затишному місці?
— Дача є на підвищенні, з північного боку закрита високим лісом. Тут досить сприятливий мікроклімат: безморозний період триває приблизно 230 днів. Але більшість екзотів на зиму доводиться укривати.
— А як щодо гранатів?
— Маю два узбецькі сорти — Азійський і Ак-Дона. Можна садити й азербайджанські, але вони менш морозостійкі. Мої гранати
мають повні три роки. Вони ще не плодоносили, цього року очікую перший урожай.
⌂ Фото: Узбецькі сорти гранату — морозостійкі
— Як зимують гранатові дерева у відкритому ґрунті?
— Першої зими я їх не вкривав. Просто підгорнув землею нижню частину кущів. Тоді чотири ночі поспіль був мороз 20–22 градуси. Верхівки гранатів померзли. Але нижню частину кущів, що підгорнув, мороз не зачепив. І звідти гранати відросли на метр за сезон із верхніх бруньок.
Чому саме з верхніх? Це своєрідне загартування. Після першої зими пагони з них стають найбільш витривалими. Це так званий природний відбір на морозостійкість. Коли вони загартуються, їм уже нічого не загрожує взимку. Я їх просто пригинаю на зиму до землі та присипаю шаром ґрунту 10–15 сантиметрів. Рослина, загартована таким способом, витримує за сухої погоди до 17 градусів морозу без накриття. Оскільки в нас буває до мінус 20 і більше, доводиться прикопувати.
⌂ Фото: Молоді рослини гранатів восени
— Чим підживлюєте гранати?
— Як плодові ягоди та кущі: навесні — азотом, наприкінці літа — деревним попелом, який містить калій, що підвищує морозостійкість.
Загалом мої узбецькі гранати чудово зимують під шаром снігу протягом трьох–чотирьох місяців. За ними легко доглядати. Жодних проблем із цими плодами не мав. Єдина умова успішної адаптації у відкритому ґрунті: вони потребують високої температури влітку та багато сонячних днів. І бажано не дуже високої вологості. Якщо часто дощить, гранати добре не ростимуть. Краще посуха та спека, ніж дощ. До речі, гранати належать до листопадних рослин: на зиму листя жовтіє й осипається, як і в плодових кущів.
⌂ Фото: Обрізка граната
Рослини формують із 3–5 скелетних гілок, надаючи кущу похиловіяльної форми. В подальшому обрізку проводять так, щоб створити умови оптимального освітлення і регулювання нормального співвідношення вегетативних паростків і генеративних органів. Здійснюють це шляхом вирізування гілок, що загущують кущ, пересікаються. Звісно, вирізають хворі і сухі гілки. Таку обрізку граната треба проводити щороку після зняття урожаю, а також навесні до початку вегетації. Крім обрізки крони, необхідно своєчасно видаляти прикореневу і приштамбову поросль.
Про особливості посадки та зимівлю граната слухайте в нашому аудіозаписі:
Рекомендовані товари!
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)
12грн.
У наявності
Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)
48грн.
У наявності
Саджанець Гранат Ак-Дона (ОКН-2220(5-7,5л))
У наявності
Маракуйя за 5 нас. (ЕЛП-119)
56грн.
У наявності
Саджанець Гранат Хіджас (ІГТ-8)