Без моркви й буряка нема ні супу, ні борщу. Це знає кожна господиня. Але ці рослини мають набагато більше достоїнств не лише в кулінарній, а й передусім у лікувальній сфері. Більше про це розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник, професор.
Аптека в мініатюрі: корисні властивості моркви
Морква ввійшла в історію спочатку як лікувальна, а вже потім як овочева рослина. Лікарі Давнього Риму та Греції використовували і коренеплоди, і насіння, і листя моркви. Цей овоч — основне джерело бета-каротину, значення якого важко переоцінити. Це потужний антиоксидант, який стримує процес старіння, запобігає атеросклерозу судин, а отже — виникненню інсультів та інших серцево-судинних хвороб, підтримує імунну систему, підвищує опірність організму.
Корисні властивості моркви допомагають у лікуванні деяких захворювань, а також у косметології.
- Цінне насіння. Насіння моркви має спазмолітичну дію, виганяє «камінці» з нирок, посилює жовчовиділення, сприяє здоров’ю шкіри, зміцнює кістки, волосся, поліпшує зір (особливо якщо він погіршується ввечері) і навіть знімає похмільний синдром. При каменях у нирках допоможе насіння моркви, зібране у вересні. Порошок із насіння вживають по 1 г тричі на день. Можна вживати водяний настій — 1 ст. л. насіння на 1 склянку окропу, настоюють упродовж ночі, а вранці підігрівають та п’ють гарячим по три склянки на день.
- Бадилля корисне. Бадилля моркви також вживають сушеним та свіжим, додають у супи, салати (як кріп), воно приємне на смак, у ньому дуже багато калію, помічного для серця. З нього можна приготувати чай (1 ч. л. бадилля сушеного чи 2 ч. л. сирого заварюють у склянці окропу), напій п’ють гарячим із м’ятою або навіть із льодом у спекотну пору. Це допоможе краще працювати серцю.
- Соки очищають. Для очищення нирок та сечового міхура корисно пити суміші соків моркви, буряка та огірка (у пропорції 280:90:90 г) або моркви, селери та петрушки (260:150:60 г). Сік моркви корисний для сухої, в’янучої шкіри, його не лише вживають, а й використовують для поживних масок. 1 ч. л. соку моркви, 1 ст. л. вершків, 1 жовток розмішати, нанести на вимите обличчя на 20 хв., зняти маску теплою олією і вмитися холодною водою.
- Льодяний масаж. Замороженим соком моркви двічі на день можна масажувати шкіру обличчя (впродовж 5 хв.), потім вмитися водою кімнатної температури, змастити шкіру вершками (масаж проти зморщок). Щоб волосся краще росло та мало приємний блиск, у шкіру голови втирають морквяний сік, змішаний із лимонним.
- Рани загоїть. Морква активізує внутрішньоклітинні процеси, регулює вуглеводний обмін, сприяє швидкому загоєнню та знеболенню. У разі гастриту із зниженою кислотністю рекомендовано вживати по 1 ст. л. соку моркви 3-4 рази на день упродовж 4-6 місяців.
⌂ Фото: У моркви бадилля теж корисне
Столовий лікар: корисні властивості буряка
Окрім цукрів, вітамінів В1, В2 та аскорбінової кислоти, коренеплоди столового буряка багаті на калій, натрій, марганець, фосфор, залізо. Крім того, у них міститься особлива біологічно активна речовина — бетанін, який знижує вміст холестерину в крові і є природним гепатопротектором. Ослабленим хворим рекомендовано вживати якомога більше буряка. Він також корисний як послаблювальний, сечогінний засіб. Для цього натще рекомендують з’їдати 100-150 г вареного буряка. Буряк також чудово «чистить» печінку (варений, печений, сирий).
⌂ Фото: Буряковий сік рекомендують для лікування ЦД у народній медицині
Корисні властивості буряка використовують як для лікування, так і для профілактики різних недуг.
- Підвищуємо рівень гемоглобіну! У народній медицині сік буряка або суміш його з соком редьки та моркви порівну радили як засіб проти недокрів’я по 1-2 ст. л. за 10-15 хв. до споживання їжі протягом 1-2 місяців. Сік буряка рекомендують при запаленні легень, печінки, гіпертонії (змішати порівну з медом, пити по 30-50 г 3-4 рази на день).
- Худнемо! Молоде листя буряка також споживають, додають у борщі, до тушкованих страв. Листя буряка зміцнює судини та сприяє схудненню (для цього використовують настій — 2 ст. л. подрібнених свіжих листків залити склянкою окропу, настояти кілька годин, пити впродовж дня до споживання їжі, курс — 2-4 тижні). Цей засіб стимулює обмін речовин. Можна приготувати таку юшку теж для схуднення — 300 г бадилля буряка, трохи моркви, петрушки, селери. Довести до кипіння, додати 300 г нежирної риби, варити 10 хв., додати 1 ст. л. соку лимона. Екзотично, але дуже смачно!
- Боремося з цукровим діабетом! У бадиллі буряка міститься потужний антиоксидант — бетаін, який знижує тиск, зміцнює капіляри, котрі особливо руйнуються при цукровому діабеті. Буряковий сік також рекомендували для лікування ЦД у народній медицині. Завдяки поєднанню в ньому бетаіну та бетаніну поліпшується жировий обмін. До того ж буряк містить хром (вчені встановили, що одна з причин підвищення цукру в крові — нестача хрому в організмі). Буряк — рекордсмен серед овочів за вмістом цинку, який сприяє утворенню інсуліну, пролонгує його дію, загострює зір. Вживати по 1 ст. л. 3-4 рази на день. Якщо ваш організм сприймає буряковий сік (він знижує артеріальний тиск!), можна збільшити дозу до 1/3 склянки.
Купити насіння буряка та моркви