Чому варто сіяти мангольд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.03.2023

Мангольд, або листковий буряк, українські городники недооцінюють, а про його промислове вирощування годі й казати. А дарма, адже ця невибаглива культура на грядці та як інгредієнт у раціоні — реальний крок до збагачення асортименту вітамінної продукції упродовж усього року! 

Автор статті — Олександр Позняк

⌂ Фото: Автор статті — Олександр Позняк

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

Користь листового буряка

За формою листків і черешків розрізняють мангольд власне листковий, або зрізний, та черешковий. Сорти зрізного вирізняються здебільшого невеликими листками й черешками, у кулінарії використовують так, як шпинат. Черешкові форми, які ще називають «римською капустою», мають набагато більшу листкову пластинку й потовщені широкі черешки; забарвлення — жовте, рожеве, пурпурне, зелене з різними відтінками.

Мабуть, основна причина того, що мангольд маловідомий в Україні, — недостатній асортимент культури. Незважаючи на це,  сьогодні одним з кращих сортів для вирощування в Україні є сорт вітчизняної селекції Кобзар, але бажано використовувати декілька, щоб урізноманітнити забарвлення листків.

Мангольдові листки й черешки багаті на білок, цукри, мінеральні солі, вітаміни, зокрема каротин. Наприклад, у листі міститься 11,31% сухої речовини, понад 1% загального цукру, 6,94 мг аскорбінової кислоти (вітаміну С) у 100 г (дані щодо сорту Кобзар). Листки їдять свіжими й відвареними, а черешки — лише відвареними. Коренеплоди зазвичай здерев’янілі, мають щільну структуру, тому їх не споживають. Проте сорт Кобзар має великий соковитий коренеплід, який можна використовувати замість столового або як корм для худоби. Листки й черешки тушкують, смажать так, як цвітну капусту. З них готують салати, супи, борщ, закуски, другі страви, додають до бутербродів. Про запас продукцію солять і маринують. Сорти з дуже гофрованими листками більш декоративні, проте менш технологічні, оскільки їх важче відмити, якщо забруднені ґрунтом.

Сорт Кобзар

⌂ Фото: Сорт мангольду Кобзар

Мангольд корисний при діабеті й нирковокам’яній хворобі, поліпшує засвоєння їжі та роботу лімфатичної системи, сприяє росту дітей і кровотворенню, підвищує стійкість організму до застуди. Листковий буряк рекомендують споживати для профілактики променевої хвороби.

 

Як сіяти мангольд

Мангольд — холодостійка рослина. Агротехнологія не відрізняється від вирощування інших видів буряку, зокрема столових сортів. Висівати доцільно на початку городніх робіт, аби не втратити цінної весняної вологи. Глибина загортання насіння — 3-4 мм, норма висівання — 5-8 г/м2. Рослини загущувати не варто. Ширина міжрядь — 45 см. Проріджують рослини так, щоб відстань між ними становила 20-25 см, а вирвані можна використовувати як ранню пучкову продукцію.

Листки збирають уже через місяць або півтора після сходів і навіть взимку під тимчасовими укриттями зберігаються зеленими, не втрачають корисних властивостей і придатні до споживання. Упродовж вегетаційного періоду декілька разів зрізують продукцію. Мангольд добре відростає. Господарі, які тримають худобу, дедалі частіше сіють його як кормову рослину саме для багаторазового зрізування гички. Словом, виходить так званий підручний конвеєр.

Першого року рослини можуть утворити квітконосний пагін, що є негативним явищем. Найчастіше це спостерігається за умов прохолодного й надто дощового літа, а також і за тривалої посухи, внаслідок впливу приморозків на молоді рослини (відбувається яровизація). З рослин, що застрілкували першого року вегетації, насіння збирати не можна.

Інші сорти Мангольда

⌂ Фото: Інші сорти Мангольда

Мангольд вирощують на ґрунті, що містить достатньо поживних речовин і вологи. Протягом вегетації розпушуйте та прополюйте землю на ділянці. Найкращі попередники — картопля, овочеві культури, за винятком столових буряків. Поливайте мангольд у посушливі періоди та після кожного зрізування листків. Якщо утворилася ґрунтова кірка, бракує повітря у землі, за тривалого зниження температури, перезволоження ґрунту, підвищеної його кислотності на посівах можуть розвиватися хвороби, зокрема коренева гниль і чорна ніжка.

Коренеплоди на маточники та для вигонки викопують у першій половині жовтня —  до настання можливих приморозків. Високих результатів можна очікувати під час вигонки й на світлі, й у темряві. Тоді отримують спаржеву продукцію —  відбілені черешки та недорозвинені світлі листки.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Олександр Позняк, дослідна станція «Маяк» ІОБ НААН

Купити насіння зелених культур

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ароматні рецепти: як приготувати страви з додаванням м'яти
Рецепти з м'ятою чудово підійдуть для того, щоб урізноманітнити меню. Це не тільки додасть пікантного смаку, а й зробить їжу кориснішою. Рецепти страв із м'ятою від Тетяни Гарник
Їстівні квіти: стравам — вишуканість, організму — користь (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Про їстівні квіти, які сьогодні стають родзинкою європейської кухні, спеціально для «СонцеСаду» розповідає фахівчиня Вівєя Улітка
Пряно-ароматичні рослини — спеції і ліки зеленої аптеки (журнал «СонцеСад» 4/2022)
«СонцеСад» пропонує здійснити мандрівку в країну пряно-ароматичних культур разом із експерткою — Вівєєю Уліткою, яка вирощує ці рослини.
Духмяні клумби біля вікна: посів насіння пряних трав під зиму
Для того, щоб мати естетично привабливий куточок з пряними травами можна попрацювати і посіяти насіння на розсаду, а можна зупинитися на варіанті посіву насіння пряних трав в ґрунт під зиму. Так насіння пряних трав взимку загартується і буде сильнішим і розкішнішим
Цукрозамінник стевія — медяна трава
У наші дні вже нарешті не сперечаються, що правильне харчування — це основа здорового життя. Яке місце в раціоні людини може зайняти стевія, а також як її виростити і вдома, і на городі, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Стевія: користь як від ліків
Лікувальні властивості стевії та рецепти приготування оздоровчих засобів. Як посадити стевію в Україні, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.
Спеції. І смакують, і лікують
Кожна зі спецій не лише надає особливого смаку і аромату стравам, а і має особливі властивості, що сприяють оздоровленню

Рекомендовані товари!

Орегано (материнка) за 0,1 г

У наявності

Орегано (материнка) за 0,1 г (ЕЛП-24)

11.9грн.

14грн.

Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Культура орегано, багаторічна
Розмарин за 0,1 г

У наявності

Розмарин за 0,1 г (ЕЛП-23)

37.4грн.

44грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура розмарин, багаторічна
Упаковка
Кріп Мамонт
NEW!

У наявності

Кріп Мамонт (ЕКР-14)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура кріп
Упаковка за 10 г, за 20 г
Ревінь за 0,5 г

У наявності

Ревінь за 0,5 г (ЕЛП-81)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання середньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура ревінь
Упаковка
Індійський женьшень за 10 нас.

У наявності

Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)

28.9грн.

34грн.

Упаковка
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура женьшень
Амарант Ультра

У наявності

Амарант Ультра (ЕНК-607)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 0,5 г, за 20 г, за 5 г
Мікрозелень Мангольд Мікс за 10 г

У наявності

Мікрозелень Мангольд Мікс за 10 г (ЕМК-21)

37.4грн.

44грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Мангольд
Упаковка
Щавнат за 20 нас.

У наявності

Щавнат за 20 нас. (ЕШП-7)

16.15грн.

19грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура щавнат
Рукола Пасьянс F1 за 1 г

У наявності

Рукола Пасьянс F1 за 1 г (ЕРР-4)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура рукола
Упаковка 1 г
Стевія Медова трава за 5 нас.

У наявності

Стевія Медова трава за 5 нас. (ЕЛП-48)

35.7грн.

42грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура стевія