Приємне знайомство команди «СонцеСаду» з топінамбуром відбулося завдяки Сергію Кошаруку, який разом з однодумцями вирощує його вже кілька років неподалік від міста Ковель на Волині.
⌂ Фото: Сергей Кошарук
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Стебло схоже на соняшник, квітка — на айстру, а коренеплід — на картоплю. Ця чудернацька рослина нанизала на себе, немов медалі, низку найкращих особливостей і прийшла у світ, щоб принести максимальну користь людям.
Топінамбур примандрував в Україну з Північної Америки через Балкани та Молдову й прагне заслужено завоювати місце на кулінарному ринку.
— Топінамбур, або земляна груша, єрусалимський артишок, входить до вісімки популярних продуктів Канади, США, а також поширений у Німеччині, Нідерландах, Польщі. Належить до роду соняшника й родини айстрових.
⌂ Фото: Неймовірно красива квітка топінамбура, схожа на айстру
Восени, коли нас часто пригнічують сірі пейзажі, настрій поліпшить топінамбур, що схожий на дво- чи триметрову яскраво-жовту айстру із соняшниковими листками та грушоподібними бульбами, які можна викопувати протягом шести місяців. Наприклад, захотіли рано навесні свіжих овочів — відгорніть сніг і дістаньте кілька коренеплодів, щоб поласувати ними!
Сергій Кошарук розповів нам, як зацікавився топінамбуром:
— Колись фермер Василь Стеф’юк пригостив мене чаєм із квіток цієї диво— рослини та розкрив секрет, що із земляної груші можна приготувати багато корисних страв. Тоді я здивувався, чому про топінамбур мало знають в Україні. Наважився виправити цю помилку. Допомагали мені однодумці: батько Дмитро, син Богдан та фермерська сім’я Крайнєвих — Артур і Меланія.
Відео: Топінамбур (земляна груша або ієрусалимський артишок): особливості, вирощування + оригінальні рецепти з топінамбуру
Розповідає Сергій Кошарук
Унікальність цієї рослини у високому вмісті інуліну, подібного до інсуліну. Хворі із цукровим діабетом другого типу можуть інсулін замінити інуліном, але недужі з другим типом — лише частково. Отож, це дуже цінна продукція для діабетиків! Топінамбур нормалізує рівень цукру в крові й артеріальний тиск, зміцнює імунітет, поліпшує травлення.
⌂ Фото: Сироп із коренеплоду топінамбуру можна вживати навіть маленьким діткам
Я вважаю, що цю рослину варто споживати постійно. Ми звикли їсти картоплю. Проте забуваємо, а то й навіть не знаємо про те, що топінамбур корисніший за неї, адже майже не містить крохмалю, який, навпаки, підвищує цукор. Краще їсти менше картоплі й інколи заміняти її земляною грушею.
Сироп із топінамбура дають малюкам, щоб поліпшити травлення, і радять спортсменам як замінник цукрів.
⌂ Фото: Топінамбур сорту Інтерес вражає вмістом інуліну та стрімким зростанням
Окрім того, рослина покращує структуру та родючість ґрунту, навіть найважчих та «порожніх». Витягує радіоактивні речовини, але не накопичує їх у бульбах та квітці. Земляну грушу також називають кліматичною рослиною, адже вона стрімко росте й убирає багато вуглекислого газу, даючи удвічі більше кисню, ніж ліс (з гектара).
Єрусалимський артишок — чудовий пізній медонос— підтримувач (за деякими джерелами, медопродуктивність становить до 300 кілограмів із гектара — Ред.). Його квітки ми збирали та висушували на чай у першій декаді жовтня. Цього року робили це на два тижні раніше. Загалом топінамбур може квітувати й на початку листопада.
Зелене листя та бадилля земляної груші — поживний комплексний корм для великої рогатої худоби, кроликів, зайчиків, поні, овечок, баранчиків.
⌂ Фото: Зі стебла топінамбуру виготовляють пелети для опалення, гранули на корм худобам, а з квітів — чай
Топінамбур — цінне біопаливо: з гектара можна зібрати 3-7 тонн сухої маси, що дасть змогу отримати близько 180 ГДж біоенергії, що дорівнює 5-7 тис. кубів газу. Дочекайтеся перших морозів, подробіть сухе стебло й пропустіть через прес. Використовуйте як дрова взимку. Якщо маєте гранулятор, то вийдуть добротні паливні пелети. Теплота згорання висока. У наших реаліях це енергетична безпека та незалежність.
Я мрію про те, щоб об’єднати однодумців, створити кооператив і виготовляти різноманітні продукти з топінамбура: сироп, цукати, чипси, каву, борошно, біоетанол, навіть тканини та будівельні матеріали. Завдяки високому вмісту інуліну в 100 кг коренеплодів можна отримати дев’ять літрів спирту, який легко перетворити на біоетанол або використовувати як харчовий.
— Знаю багато унікальних прикладів, якими ділилися знайомі, про те, як топінамбур прийшов їм на поміч! На жаль, уже доведено практикою: коли вживаємо медикаменти, то деякі органи лікуємо, а іншим шкодимо. Але ця гірка правда не стосується топінамбура.
Розповідь №1. Високий мужній 16-річний хлопчина ніколи не хворів, але його скосило ускладнення після коронавірусу — високий рівень цукру. Лежав кілька тижнів під крапельницями. Медики виписали ліки, які не допомогли хлопцеві. Медсестра додатково давала йому сік коренеплоду, а потім і сам коренеплід. Уже за два тижні хворий встав.
Згодом медсестра зізналась, що протягом двох тижнів давала йому сік та пюре з 20 кг топінамбура. Лікарі були вражені: «Ми знали про користь земляної груші, але в тому, що вона така цілюща, пересвідчилися вперше».
Розповідь №2. Сусідка знайомої мала діабет, тому мусила носити вживлений чип, який передавав рівень цукру на телефон. Коли вкотре показник глюкози підвищився, жінка розхвилювалася, що треба повертатись додому, аби отримати інсулін. Саме тоді я привіз чай із квітки топінамбура й пригостив хвору. Вона заварила його, випила — і за півгодини рівень цукру в крові нормалізувався.
Розповідь №3. Знайомий поділився, що завдяки споживанню топінамбура швидко зміцнів після хіміотерапії, адже ця рослина виводить радіонукліди з організму.
Розповідь №4. Дівчата, які активно займаються фітнесом, додали до свого раціону чай із топінамбура. Протягом кількох тижнів показники поліпшилися. Напій посприяв схудненню. Тому впевнено заявляю, що топінамбур віддячить вам за зусилля сторицею!
Важливо!
Полісахарид діє як делікатес для кишкової флори, швидко перетравлюється шлунком, тому може викликати метеоризм, коли забагато з’їсти топінамбура. Варто розпочинати з денної норми — 100 грамів.
Топінамбур із величезним потенціалом картоплі насправді може її перевершити. Росте всюди, не боїться ні посухи, ні двадцятиградусного морозу.
Сергій Кошарук ділиться, що з топінамбуром дасть собі раду навіть той, хто ніколи нічого не садив: «Ми вирощуємо пізньостиглий сорт Інтерес, який має білі грушоподібні бульби з глибокими маленькими вічками та гладкою шкіркою. Дуже приємний на смак, схожий на молодий горішок. Сорт вирізняється інтенсивністю росту та високим вмістом інуліну. Урожайність — до трьох кілограмів із куща, що росте на бідних на гумус ґрунтах.
Саджаємо топінамбур уручну або трактором, як картоплю. Вибирайте ділянку, де він не затінюватиме інші рослини, оскільки його стебла сягають заввишки до двох або трьох метрів.
⌂ Фото: Ось таким високим виростає топінамбур
Найкраще посадити земляну грушу вздовж паркану або по периметру ділянки у квітні. Коренеплід у ґрунті добре зберігається. Отож, його можна садити раніше, ніж картоплю. Потім треба двічі або тричі провести міжрядне розпушування, поки стебло не виросте до 40-50 см. Це позитивно вплине на аерацію коріння та ефективно знищить бур’яни. Через два- три роки росту на одному місці топінамбур витіснить більшість бур’янів, а за п’ять — ви забудете про них, підготувавши ґрунт для вирощування інших сільгоспкультур.
Топінамбур на одному місці можна вирощувати протягом 5-8 років. Він дасть щедрий урожай надземної маси й бульбоплодів. Це справжнє задоволення бачити, як щодня росте рослина, формуючи високі стебла й великі листки! А ще ви заощадите кошти: культура росте без гербіцидів і фунгіцидів, але найважливіше — колорадському жуку вона не до смаку!
Протягом багатьох років вирощування земляної груші ми не вносили жодної хімії та не спостерігали хвороб. Тільки помітили, що листя раніше сохне там, де кисліший ґрунт.
Топінамбур може боротися з тепловими острівцями, створюючи тінь, наприклад, біля дороги. Він поглинатиме викиди шкідливих речовин, слугуватиме красивим живоплотом, утримуватиме сніг та захистить в екстремальних ситуаціях, коли, для прикладу, водій не впорається з керуванням і з’їде з проїжджої частини дороги.
Збирати коренеплоди можна до початку весни — періоду вегетації рослини (наприкінці березня — на початку квітня). Копати можна, коли рослина відцвіла, а листя почало сохнути. До речі, весняний коренеплід буде мати вищу концентрацію різних корисних речовин, бо протягом зими накопичиться, зокрема, більше інуліну. Та й смак насиченіший! Протягом шести місяців можна приходити в поле й копати!
⌂ Фото: Поле топінамбуру, яке вже готове до викопування коренеплодів і використання стебла для опалювання будинку
Зберігається топінамбур легко: у холодильнику або погребі при температурі від 0 до 9 градусів упродовж двох місяців. Однак ми перевірили, що більшість урожаю не псується і пів року. Якщо температура більша — коренеплоди в’янутимуть.
Читачі «СонцеСаду», якщо посадите топінамбур біля будинку, то зрозумієте, що природа любить нас, тому й дає такі подарунки!
Урожайність нижньої частини — 20-30 т/га, а надземної — до 20 т/га зеленої маси та 3-7 т/га сухостою (за вологості 20%). З гектара, організувавши збут, можна отримати близько 90 тисяч гривень прибутку.
У народі побутує думка, що топінамбур агресивно розростається. Але це не так. Його можна вгамувати. Земляна груша росте там, де посаджена або залишилась бульба. Також вона сама себе пригнічує, внаслідок чого наступного року бульби втрачають сортність, тобто вироджуються, тому важливо щороку вибирати урожай.
Якщо закортіло посадити іншу культуру, то навесні, коли стебло виросло на 10-30 см, перекопайте рослину й матимете чудове добриво для ґрунту, забувши, що там ріс топінамбур.
Фоторепортаж з поля топінамбуру
(Автор всіх фото в статті Сергій Кошарук).
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Рекомендовані товари!