«У наших предків боби посідали почесне місце на городі серед інших овочів. І це не дивно, адже в них міститься багато білка, потрібного людині для зміцнення м’язів, кісток, шкіри та волосся, — розповідає Інна Темченко, завідувачка лабораторії селекції сої і зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. — Завдяки рослинному білку боби — повноцінний замінник м’яса. Їх обов’язково додають до раціону вегетаріанців».
В Україні поширені, за словами експертки, кормові боби, які використовують на корм, зерно. У харчовій промисловості боби переробляють, консервують, з них готують різні страви.
Боби кормові — цінна кормова і продовольча культура, в насінні якого міститься 25-35 % сирого протеїну, 50-55 % крохмалю, 3-6 % клітковини. Це високопоживний концентрований корм, зерно використовується при виготовленні комбікормів. Урожайність зеленої маси може досягати 50-60 т/га. Її використовують для силосування з кукурудзою, на зелений корм для годівлі тварин.
«Сіємо боби широкорядним способом із міжряддям 45 см та нормою висіву 140-230 кг (400-450 тис. шт. насінин) на гектар площі (1,40-2,3 кг на сотку — 250-400 насінин), — розповідає Інна Темченко. — Боби на зелену масу можна сіяти вузькорядним способом із міжряддям 15 см. Віддаль між насінинами становить 7-8 см».
⌂ Фото: Кормові боби, які йдуть на визрівання
Серед різноманіття сортів бобів кормових найбільшим досягненням нашого Інституту є сорт Пікантні харчового напрямку використання, який ідеальний для присадибних ділянок, дач. «У зерні цих харчових бобів, — пояснює пані Інна, — багато протеїну й міститься вітамін С». Як відомо, протеїн — дієтичний продукт харчування.
Справжнім делікатесом є як зелене, так і дозріле зерно бобів. Зі стиглого насіння сорту Пікантні у Вас вийдуть неперевершено смачні консерви.
⌂ Фото: Боби сорту Пікантні
«Урожайність цього сорту досить висока. Вона може сягати 4,5-5,5 т із гектара», — підкреслює експертка. За словами науковиці, з однієї насінини може вирости від двох до п’яти пагонів, на одному пагоні з’являється до десяти бобів, а боби мають по чотири або п’ять зернин (це до 250 насінин). Ось така висока продуктивність сорту Пікантні при стандартному догляді. Якщо додасте цій рослині більше догляду та любові, то результат буде значно вищий!
При міжрядді 45 см віддаль між насінинами — 5-7 см, а збільшивши її до 10-15 см — урожайність кожної рослини буде значно вищою.
Для сорту Пікантні норма висіву збільшується до 400-450 кг/га, адже маса 1000 насінин його — 1200-1500 г. Тривалість вегетаційного періоду 79-94 доби».
Боби посіли гідну нішу в кулінарії: їх переробляють, консервують, додають до страв. Інна Темченко ділиться власним рецептом лобіо з бобів.
Для приготування страви відваріть зелені зернини бобів, додайте пасерованої нарізаної цибулі й моркви, болгарського перцю, томатів чи томатної пасти, солі, перцю до смаку, потушкуйте. Хто любить, за смаком можна додати часнику. Готову страву подрібнити у блендері й залюбки смакуйте.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!
У наявності
Квасоля кущова Калинка Ніжинська (ЕКС-7)
28грн.
У наявності
Квасоля Маш за 5 г (ЕКС-28А)
16грн.
У наявності
Квасоля кущова Червона Шапочка (ЕКС-31)
28грн.
У наявності
Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)
32грн.
У наявності
Біб овочевий за 20 г (ЕББ-1)
20грн.
У наявності
Біб Чорний за 5 нас. (ЕББ-5)
12грн.
У наявності
Біб білий за 5 нас. (ЕББ-4)
12грн.