Про користь бобів і рецепти з них у наш час незаслужено забули. Експерт «СонцеСаду», професор Тетяна ГАРНИК розповість про корисні властивості бобів та як приготувати з них смачні страви.
Ніхто не уявляє сьогоднішнього столу без квасолі та гороху. Однак страви з бобів на ньому з’являються набагато рідше. Наші сучасники забули рецепти предків, які вживали цей цінний продукт.
Боби — одна з найдавніших овочевих культур. Їх використовували в їжу давні єгиптяни, греки і римляни. За харчовою поживністю боби переважають багато овочевих культур. Наприклад, їх калорійність в 3–3, 5 рази вища ніж у картоплі. При цьому боби містять до 55 % цінного білку, до складу якого входять незамінні амінокислоти (аргінін, гістин, лізин, метіонін тощо) — організм людини їх не синтезує, а з бобів вони дуже добре засвоюються.
Також плоди овочевих бобів містять 50-60 % вуглеводів, провітамін А (каротин), аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, РР, мінеральні солі, ферменти. У недозрілих плодах бобів білку більше ніж у зеленого горошку та квасолі, як і каротину. А вітаміни містяться в оптимальних для організму людини співвідношеннях. У бобах містяться ще й гормоноподібні речовини, тому їх корисно вживати тим, кому за 40.
Боби молочної стиглості відварюють у солоній воді — це дуже смачно. Додають у супи, з них готують паштети та різні дієтичні страви, рекомендовані при захворюваннях печінки, нирок, кишечнику. Бобове борошно навіть рекомендують додавати для приготування хлібо-булочних виробів.
⌂ Фото: У народній медицині використовують усі частини рослини
✔ У народній медицині розварені і протерті боби а також відвар з них використовують як в’яжучий та протизапальний засіб при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
✔ Відвар стиглих плодів п’ють при кашлі, проносі і як сечогінний засіб. Відварені в молоці і розтерті боби прикладають до наривів та фурункулів для швидкого їх «дозрівання».
✔ Відвар всієї наземної частини рослини рекомендований при водянці, цукровому діабеті, тромбофлебіті.
✔ А відвар чи настоянка квіток рослини — чудовий косметичний засіб догляду за шкірою.
Увага!
Сирі чи недоварені боби містять токсичні речовини, тому вживайте їх тільки термічно обробленими (тоді ці речовини руйнуються). Оскільки боби містять багато пуринів, хворим на подагру не варто захоплюватись стравами з них.
Котлети з бобів. 1 склянка відварених бобів, 4 відварені картоплини, ¼ склянки гречаної каші, 2-3 ст. л. молока. Все перетерти, додати підсмажену цибулю, сформувати котлети і підсмажити їх.
Суп із зелених бобів. 2 склянки бобів очистити, додати 1, 5 л води, 2 подрібнені морквини та цибулини, варити в підсоленій воді до готовності, додати подрібнену зелень петрушки, кропу. Подавати із сметаною і подрібненим вареним яйцем.
Боби з олією. 2 склянки сухих бобів замочити, почистити, варити до готовності, посолити, відцідити, полити олією, посипати подрібненою зеленню петрушки та кропу.
Боби тушковані. 4 склянки молодих бобів почистити, відварити в підсоленій воді до готовності, підсмажити 1 цибулину, додати томат-пасту, розбавивши її відваром бобів. Всі компоненти поєднати , тушкувати 2-3 хв., подавати з подрібненою зеленню кропу.
Збиті боби. 2 склянки сухих бобів замочити, очистити, відварити, перетерти і збити, додаючи поступово відвар бобів (щоб маса не була дуже густою). Подавати із смаженою на олії цибулею.
Рекомендовані товари!
У наявності
Горох Нут турецький (ЕГХ-13)
16грн.
У наявності
Горох Смарагдова перлиназа 20 г (ЕГХ-28В)
16грн.
У наявності
Квасоля спаржева Пантера за 10 г (ЕКС-9В)
28грн.
У наявності
Квасоля кущова Калинка Ніжинська (ЕКС-7)
28грн.
У наявності
Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)
32грн.
У наявності
Біб овочевий за 20 г (ЕББ-1)
20грн.
У наявності
Біб Чорний за 5 нас. (ЕББ-5)
12грн.
У наявності
Біб білий за 5 нас. (ЕББ-4)
12грн.