Спаржева квасоля: особливості вирощування

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.04.2020

На сніданок — смажена з яйцем, на обід — тушкована з м’ясом, на свято — консервована до салату. Все це про спаржеву квасолю — зелену, жовту чи фіолетову, але завжди смачну й, безперечно, корисну.

Сорти спаржевої квасолі

Близькість Закарпатської області до країн ЄС, де спаржева (стручкова) квасоля є складовою багатьох страв, позначилася на місцевій кухні. Тому вирощують її майже на кожному городі. Оскільки культура швидко дає товарну продукцію, вона є високорентабельною.

— Споживають недостиглі соковиті стручки (лопатки) спаржевої квасолі, які не мають пергаментного шару та грубих волокон по шву. Саме це робить цукрову квасолю придатною для широкого використання, — розповідає кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України Світлана Кормош.

Колекційний фонд станції налічує 24 зразки спаржевої квасолі українського, польського, італійського, французького походження тощо.

– Всі ці сорти — кущові, компактні, заввишки 35–50 см. Вирощувати їх не є складно, — стверджує Світлана Михайлівна.

⌂ Фото: Спаржева квасоля Богема

Підготовка насіння квасолі

Перед посівом насіння квасолі, якщо є бажання, обробляють. Останнім часом перевагу віддають біопрепаратам (Вермістиму тощо). Можна потримати в препаратах швидкої дії — 0,05–0,1% розчинах борної кислоти, сірчанокислого цинку або молібденовокислого амонію.

Фахівець нагадує, що квасоля є теплолюбною рослиною, тому сіяти її треба в прогрітий ґрунт. За температури повітря 10–12 градусів сходи з’являються через 14–18 діб після сівби. За оптимальної для розвитку цієї культури температури — 20–24 градуси — через 6–10 діб. Квітування починається через 45–50 діб після сівби, а стручки стають придатними до споживання через 8–10 діб після зав’язування.

Щоб насіння квасолі набухло й проросло, посіви треба добре поливати. Далі поливання має бути помірним. Якщо є надлишок води, рослини вражаються хворобами, достигання насіння (якщо захочете його зібрати) затримується.  Візьміть до уваги й те, що спаржева квасоля погано витримує поверхневу кірку, тому ґрунт навколо кущів необхідно розпушувати або мульчувати.

⌂ Фото: Спаржева квасоля Пантера

Створюючи овочевий конвеєр, спаржеву квасолю висівають кількома термінами і збирають урожай весь сезон. Із кожної ділянки — кількома хвилями. Збирати лопатки треба вчасно — так стимулюватимете рослину до нових зав’язей. Зривають їх рано-вранці.

 

Профілактика шкідників

Аби запобігти виникненню хвороб та не допустити шкідників, кожну партію насіння варто висівати на новому місці й повертати на старе не раніше ніж через два-три роки. З цією метою висівають сидератигірчицю, овес. Люпин, вику й конюшину як сидерати вирощувати перед квасолею не треба. Найкращими попередниками для квасолі є огірки, цибуля, пасльонові та коренеплоди.

Якщо виявили перші ознаки хвороби, обприскайте однопроцентним розчином бордоської рідини за сім діб до збирання або біопрепаратами за інструкцією. Проти квасолевої зернівки можна застосувати обприскування по бутону чи квітах інсектицидами Карате Зеон 050 CS, Фастак або Ф’юрі.

⌂ Фото: Спаржева квасоля Золота зоря

Якщо хочете зібрати насіння спаржевої квасолі, то поради такі самі, як і для звичайної квасолі. По-перше, дочекатися біологічної стиглості лопаток. Для різних сортів спаржевої квасолі цей термін становить від 90 до 120 діб. Якщо з’явилися перші ознаки хвороби, рослини обприскують фунгіцидами Амістар 250SC, Світч WG і Чемпіон 020РС. Проти квасолевої зернівки — вищевказаними інсектицидами по бутону чи квітах. Щоб позбутися можливого шкідника в насінні, після збирання варто тримати його за температури мінус 12 градусів упродовж трьох-чотирьох діб. У домашніх умовах це роблять у морозильнику.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА

Купити насіння спаржевої та іншої квасолі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Нові сорти дніпровської селекції: корисні властивості гарбуза (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Особливості та корисні властивості гарбузів Славута й Український багатоплідний
Рецепти з гарбуза від дніпровського селекціонера (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Сьогодні гарбуз – цінний продукт кулінарії: різноманіття рецептів страв із нього, зокрема десертів, вражає
Застосування спаржевої квасолі в народній медицині
Спаржева квасоля дуже корисний продукт. Деякі рецепти її використання для зміцнення організму пропонують експерти «Сонцесаду»
Особливості вирощування бобів (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Як правильно висівати боби Пікантні на зерно й зелену масу, розповідає Інна Темченко
З любов’ю до кожної квасолинки: коли і як краще сіяти насіння (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Як і коли сіяти насіння квасолі? Як доглядати, щоб отримати найкращий урожай? На ці запитання «СонцеСаду» відповіла завідувачка  лабораторії селекції сої і зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Інна Темченко
Щоб не були незаслужено забуті: користь бобів
Про користь бобів і рецепти з них у наш час незаслужено забули. Експерт «СонцеСаду», професор Тетяна ГАРНИК розповість про корисні властивості бобів та як приготувати з них смачні страви
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Хвороби бобових
Характеристика хвороб бобових та методи боротьби з ними
Вирощування гороху
Вирощування гороху: терміни і способи висівання, особливості збирання та зберігання, як боротися з гороховою плодожеркою

Рекомендовані товари!

Квасоля Зодіак за 5 г

У наявності

Квасоля Зодіак за 5 г (ЕКС-35)

8грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка
Квасоля спаржева Колібрі за 10 г

У наявності

Квасоля спаржева Колібрі за 10 г (ЕКС-37)

28грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка 10 г
Квасоля спаржева Скуба за 10 г

У наявності

Квасоля спаржева Скуба за 10 г (ЕКС-42)

28грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка 10 г
Квасоля Блек Найт

У наявності

Квасоля Блек Найт (ЕКС-48)

18грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду видовжено-округла
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка за 10 г, за 20 г
Квасоля Файні колежанки (спаржева) за 20 г
NEW!

У наявності

Квасоля Файні колежанки (спаржева) за 20 г (ЕКС-59)

32грн.
Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка 20 г
Квасоля Кавове зернятко (спаржева) за 10 г
NEW!

У наявності

Квасоля Кавове зернятко (спаржева) за 10 г (ЕКС-57)

24грн.
Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Вид квасоля
Упаковка 10 г
Гарбуз Хелоуін за 5 нас.
NEW!

У наявності

Гарбуз Хелоуін за 5 нас. (ЕГР-46)

10грн.
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Вид гарбуз
Упаковка 5 нас.