Спаржева квасоля: вирощуємо не плоди, а «обгортку»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.04.2020

На сніданок — смажена з яйцем, на обід — тушкована з м’ясом, на свято — консервована до салату. Все це про спаржеву квасолю — зелену, жовту чи фіолетову, але завжди смачну й, безперечно, корисну.

Близькість Закарпатської області до країн ЄС, де спаржева (стручкова) квасоля є складовою багатьох страв, позначилася на місцевій кухні. Тому вирощують її майже на кожному городі. Оскільки культура швидко дає товарну продукцію, вона є високорентабельною.

– Споживають недостиглі соковиті стручки (лопатки) спаржевої квасолі, які не мають пергаментного шару та грубих волокон по шву. Саме це робить цукрову квасолю придатною для широкого використання, — розповідає кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції НААН України Світлана Кормош.

Колекційний фонд станції налічує 24 зразки спаржевої квасолі українського, польського, італійського, французького походження тощо.

– Всі ці сорти — кущові, компактні, заввишки 35–50 см. Вирощувати їх не є складно, — стверджує Світлана Михайлівна.

Купити спаржеву квасолю Богема

Перед посівом насіння, якщо є бажання, обробляють. Останнім часом перевагу віддають біопрепаратам (Вермістиму тощо). Можна потримати в препаратах швидкої дії — 0,05–0,1% розчинах борної кислоти, сірчанокислого цинку або молібденовокислого амонію.

Фахівець нагадує, що квасоля є теплолюбною рослиною, тому сіяти її треба в прогрітий ґрунт. За температури повітря 10–12 градусів сходи з’являються через 14–18 діб після сівби. За оптимальної для розвитку цієї культури температури — 20–24 градуси — через 6–10 діб. Квітування починається через 45–50 діб після сівби, а стручки стають придатними до споживання через 8–10 діб після зав’язування.

Щоб насіння набухло й проросло, посіви треба добре поливати. Далі поливання має бути помірним. Якщо є надлишок води, рослини вражаються хворобами, достигання насіння (якщо захочете його зібрати) затримується.  Візьміть до уваги й те, що спаржева квасоля погано витримує поверхневу кірку, тому ґрунт навколо кущів необхідно розпушувати або мульчувати.

Купити спаржеву квасолю Пантера

Створюючи овочевий конвеєр, спаржеву квасолю висівають кількома термінами і збирають урожай весь сезон. Із кожної ділянки — кількома хвилями. Збирати лопатки треба вчасно — так стимулюватимете рослину до нових зав’язей. Зривають їх рано-вранці.

Аби запобігти виникненню хвороб та не допустити шкідників, кожну партію насіння варто висівати на новому місці й повертати на старе не раніше ніж через два-три роки. З цією метою висівають сидератигірчицю, овес. Люпин, вику й конюшину як сидерати вирощувати перед квасолею не треба. Найкращими попередниками для квасолі є огірки, цибуля, пасльонові та коренеплоди.

Якщо виявили перші ознаки хвороби, обприскайте однопроцентним розчином бордоської рідини за сім діб до збирання або біопрепаратами за інструкцією. Проти квасолевої зернівки можна застосувати обприскування по бутону чи квітах інсектицидами Карате Зеон 050 CS, Фастак або Ф’юрі.

Купити спаржеву квасолю Золота зоря

Якщо хочете зібрати насіння спаржевої квасолі, то поради такі самі, як і для звичайної квасолі. По-перше, дочекатися біологічної стиглості лопаток. Для різних сортів спаржевої квасолі цей термін становить від 90 до 120 діб. Якщо з’явилися перші ознаки хвороби, рослини обприскують фунгіцидами Амістар 250SC, Світч WG і Чемпіон 020РС. Проти квасолевої зернівки — вищевказаними інсектицидами по бутону чи квітах. Щоб позбутися можливого шкідника в насінні, після збирання варто тримати його за температури мінус 12 градусів упродовж трьох-чотирьох діб. У домашніх умовах це роблять у морозильнику.

Олена СУХОРУКОВА

Купити насіння спаржевої та іншої квасолі можна тут.

Читати ще:

Як виростити здоровий перець

У передчутті нових овочевих перемог

Корисна новинка: Амарант

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram