Чи росте арахіс в Україні? Власний досвід українських землеробів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.05.2020

Арахіс, особливо смажений, є улюбленим смаколиком для багатьох людей. Ми звикли вважати, що цей продукт імпортний. Батьківщиною арахісу є Південна Америка, а найбільшого поширення він набув у США, Африці, Індії, Китаї та Середній Азії. Але останнім часом ентузіасти досить успішно вирощують цю культуру в Україні.

 

⌂ Фото: Володимир і Тетяна Ковтун

Володимир Ковтун, пенсіонер із містечка Лохвиці, що на Полтавщині, вже кілька років поспіль вирощує арахіс на власному городі.

– Ми з дружиною Тетяною вирощуємо багато городини: картоплю, огірки, помідори, капусту А віднедавна окрему ділянку виділили для арахісу. Любимо підсмажити та ласувати цими горішками. Хоча горіхами плоди арахісу неправильно називати, адже ця рослина належить до сімейства бобових.

Розкажіть із власного досвіду, коли найкраще садити арахіс у наших широтах?

– Уже не перший рік я висаджую зерна у другій декаді квітня, тобто тоді, коли ґрунт уже стабільно прогріється до 10–12 градусів. Поміж рядками залишаю 60–70 сантиметрів, а відстань між зернинами в рядку роблю 12–15 см. Цього року я засадив арахісом ділянку площею п’ять на чотири метри, тобто п’яту частину сотки.

Чи складно доглядати за арахісом упродовж періоду достигання?

– Ні! Ми з дружиною навіть жартома порівнюємо догляд за арахісом із картопляними клопотами. Мають спільні особливості: схожі терміни садіння, потребу в підгортанні та поливанні грядок. Перше підгортання сходів арахісу слід робити через два-три тижні після висаджування. А опісля повторювати цю процедуру доволі часто й регулярно — через кожні десять днів. Отож, підгортання є обов’язковою умовою догляду за арахісом, що росте. А ще влітку треба не лінуватися поливати рослини. Особливо тоді, коли посушлива пора, інакше кущики через брак вологи можуть загинути.

⌂ Фото: Арахіс, вирощений на полтавщині

– Чи вдалося вам виростити цього року щедрий урожай?

– Врожаєм арахіса я задоволений. Зібрали ми його в жовтні: два 20-літрові відра плодів у шкаралупці. А почищеного арахісу маємо близько 15 кілограмів. Цієї кількості нам із дружиною та сином вистачає на всю зиму! Якщо ж згадати, що кілограм арахісу в магазинах чи на ринку коштує 70–75 гривень, то ми ще й зекономили близько 1100 гривень.

Отже, ці смачні поживні горішки можна успішно та вигідно для свого гаманця вирощувати і в наших широтах. 

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Сергій БОВКУН

Коментар спеціаліста

 

Як виростити арахіс на власному городі

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Зоя Ковтунюк, викладач кафедри овочівництва Уманського національного університету садівництва

Найкращими ґрунтами для арахісу є родючі чорноземи, сіроземи, каштанові легкого гранулометричного складу. Найкращими попередниками — зернові, огірки, картопля, помідори. Арахіс є добрим попередником для багатьох польових культур.

Арахіс — це дуже теплолюбна та вологолюбна рослина. Сходи пошкоджуються приморозками мінус 0,5–1°С. Оптимальна температура для росту — 25–30°С. У період від сходів до цвітіння арахіс може витримувати посуху. А з 30–40-денного віку до трьох місяців він потребує постійного зволоження верхнього шару ґрунту. Наприкінці вегетації потреба у воді теж зменшується, але пересихання призводить до зниження врожайності.

На дачних ділянках арахіс можна сіяти квадратно-гніздовим способом — 60х60 або 70х70 см. Сіють вилущене насіння чи цілі або розламані на дві-три частини боби. На метр рядка висівають десять-дванадцять насінин або чотири-шість бобів. Перед сівбою насіннєвий матеріал протруюють фундазолом. Висівають арахіс у першій-третій декаді травня, коли нема загрози заморозків. Підживлюють тоді, коли рослинки досягнуть 10 см (у 10 л води розчинити 15–20 г аміачної селітри, 60–80 г суперфосфату і 40–50 г калійної солі). Перше підгортання (обов’язковий елемент у догляді) проводять, коли зав’язі земляного горіха «ляжуть» на ґрунт, через десять днів після цвітіння. У цей період арахіс потребує (другого) підживлення тим самим розчином. Після підгортання, за умови достатньої вологості ґрунту, поливання рослини припиняють.

Арахіс збирають наприкінці вересня — на початку жовтня. Лопатою викопують рослини, обтрушують і протягом близько десяти діб просушують.

Купити арахіс

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чому варто вирощувати горох (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Василь Бугайов поділився корисними порадами, щодо вирощування гороху
Цілющий оберемок трав (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Дивовижний світ рослин подарував нам не тільки красу квітів та користь плодів, а й трави, які лікують і гармонійно доповнюють страви, створюючи шедеври кулінарного мистецтва
Самосил (дубровник) — і ліки, і краса (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Ця вічнозелена багаторічна рослина, заввишки 20-40 см, славиться лікувальними властивостями, а зелене листячко та його чарівні суцвіттячка стануть окрасою саду
Шавлія лікарська: застосування, рецепти, агротехніка
У багатьох країнах світу цю рослину здавна вирощують для лікарських потреб. Як її виростити у себе в саду, щоб потім готувати цілющі засоби, розповість Любов Дудченко
Пряно-ароматичні рослини — спеції і ліки зеленої аптеки (журнал «СонцеСад» 4/2022)
«СонцеСад» пропонує здійснити мандрівку в країну пряно-ароматичних культур разом із експерткою — Вівєєю Уліткою, яка вирощує ці рослини.
Сидерати: зелене добриво
Основні види сидератів. Вибір сидератів залежить від часу та мети їх посіву 
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Чуфа. Ці горішки земляні — і врожайні, і смачні
Чуфа, або земляний мигдаль найбільше популярна в Єгипті, Судані, Марокко, Італії, Іс­панії. «На чуфі можна добре зароби­ти», — стверджує Роман Шумік, який мешкає в селі Почапах, що на Волині
Арахіс, земляний горіх
Походження, вирощування та корисні властивості арахісу

Рекомендовані товари!

Лобода салатна за 10 нас.
NEW!

У наявності

Лобода салатна за 10 нас. (ЕЛП-121)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Культура салат
Термін дозрівання середньоранній
Вівсяний корінь за 0,1 г

У наявності

Вівсяний корінь за 0,1 г (ЕЛП-40)

48грн.
Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка 0,1 г
Фенхель за 1 г

У наявності

Фенхель за 1 г (ЕЛП-9)

8грн.
Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Культура фенхель
Бамія за 1 г

У наявності

Бамія за 1 г (ЕБМ-1)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Лофант анісовий за 0,1 г

У наявності

Лофант анісовий за 0,1 г (ЕЛП-55)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура лофант
Термін дозрівання середній
Арахіс за 15 г

У наявності

Арахіс за 15 г (ЕРХ-1)

32грн.
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид арахіс
Термін дозрівання середній
Бамія Діброва за 0,25 г

У наявності

Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Бамія Сопілка за 0,25 г

У наявності

Бамія Сопілка за 0,25 г (ЕБМ-3)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Цикорій Цезар за 0,25 г

У наявності

Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)

16грн.
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура цикорій, багаторічна
Монарда Бергамот за 0,1 г

У наявності

Монарда Бергамот за 0,1 г (ЕЛП-87)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура монарда, багаторічна