Як вирощувати фундук. Рекомендації

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.03.2020

⌂ Фото: Фундук на терасах на схилі

У Давній Греції жезл бога торгівлі Гермеса був зроблений саме з ліщини. Увінчаний парою священних змій, він одним дотиком перетворював будь-що на золото. Нехай же ліщина, якою Ви займатиметеся, озолотить Ваше життя, зробить Вас багатшими та успішнішими.

Фундк в Україні

Фундук для України не є чимось новим, незнайомим. Адже це просто культурна (сортова) ліщина. А вона ще з прадавніх часів поширена на нашій території. Вчені знайшли викопні рештки ліщини, що росла на нашій землі мільйони років тому. Що ж до сортової крупноплідної ліщини, то науковці ще за радянських часів на своїх експериментальних плантаціях у різних регіонах України довели можливість та доцільність її вирощування як на присадибних ділянках, так і на великих промислових плантаціях.

На жаль, у кризові часи розпаду Радянського Союзу, фінансування розвитку цієї галузі садівництва припинилося. Вже настали кращі часи для ліщини. І очевидною ознакою цього є закладання фермерами нових плантацій, ріст кількості сортів фундука у Реєстрі сортів України. Гарної якості купити саджанці фундука можна замовив з каталогу «СонцеСад». 

⌂ Фото: Нова плантація фундука на місці викорчуваного лісу

Читайте ще:

 

Чим вигідний фундук

По-перше, щедрим урожаєм: з одного куща можна мати в середньому 6-7 кг великих смачних горіхів. П’ять-сім кущів повністю задовольнять потреби сім’ї у поживних горішках. Надлишок можна ж і на базарі продати. Зверніть увагу: у магазині фундук продають по 300 гривень за кілограм, а то і дорожче.

По-друге, фундук оздоровлює: часте споживання горішків допомагає при хронічній втомі, неврозах, захворюваннях серцево-судинної системи, недокрів’ї, діабеті, ожирінні. Бо у цих горішках аж двадцять амінокислот, необхідних людському організму, дев’ять вітамінів та багато макро- і мікроелементів. А в олії фундука знайшли дуже цінну речовину: токоферол (вітамін Е), який називають вітаміном молодості. Цей сильний антиоксидант значно подовжує життя, особливо важливий він для людей літнього віку. Лікувальні властивості мають і листя, кора та шкаралупа.

По-третє, довговічністю: ця проста у догляді рослина годуватиме Вас, Ваших дітей, внуків і правнуків. Її життєва сила полягає також і у потужному утворенні прикореневих пагонів, з допомогою чого її можна омолоджувати, зрізаючи старі стовбурці і даючи можливості росту новим, молодим.


⌂ Фото: Старий фундуковий сад в Італії з потужними деревами, які все ще дають високі врожаї

По-четверте, невибагливістю до ґрунтів та рельєфу площі.
Фундук можна вирощувати на майже усіх видах ґрунтів, крім засолених, дуже важких глинистих та сухих піщаних. Під фундук можна відвести незручні для вирощування інших культур нерівні ділянки, де він, до того ж, зупинить ерозію ґрунту.


⌂ Фото: Квіти фундука

По-п’яте, довгим терміном і простотою зберігання. Головне — помістити горіхи у сухе приміщення без сторонніх запахів, де, його можна зберігати хоч до наступного урожаю (а за потреби і аж до трьох років), і він не втратить смакових якостей і поживних властивостей. Однак, майте на увазі: у полущених горіхів через кілька тижнів погіршується смак, вони стають гіркими.
Та й зрештою, ліщина просто красива. Взимку її сережки виділяються на снігу своїми рожевими, зеленуватими, чи навіть помаранчевими відтінками.
Ранньою весною вони жовтіють і пускають пилок. Листя різних сортів буває від темно- та світло-зеленого, до жовтуватого та різних відтінків червоного. Особливо ефектно, якщо в одному ряду поєднати кущі різних кольорів.


⌂ Фото: Жіноча квітка фундука

Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко


Про особливості вирощування фундука

Ліщина (фундук — це сортова культурна ліщина) — однодомна рослина: на кожному деревці чи кущику є і чоловічі, і жіночі квіти. А отже, вона запилюється вітром. Однак, майже усі сорти самі себе запліднити не можуть, тому обов’язково треба посадити і сортизапилювачі. У нетипові за погодними умовами роки є ймовірність зсуву періодів цвітіння сортів і час цвітіння основного сорту та сорту-запилювача можуть не співпадати. Тому бажано, щоб для основного сорту було 2-3 сорти-запилювачі.

Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

На великих плантаціях запилювачі повинні становити не менше 10% від усіх дерев (кущів). Для присадибних ділянок дійсне правило: чим більше різних сортів посадите, тим краще буде запилення, а, отже, і врожай. А щоб поліпшити запилення та зекономити площу під запилювачі, на окремі гілки основного сорту прищеплюють сорти-запилювачі. Таким чином, на окремому дереві чи кущі може бути ряд гілок різних сортів-запилювачів.

Плодоносити фундук починає на третій — четвертий рік, однак справжні врожаї отримуємо з шостого року.


⌂ Фото: Загущена посадка фундука

Природна форма ліщини — кущ. Проте можна вирощувати і як дерево. Тоді доведеться регулярно вирізати усі прикореневі пагони. Цей вид робіт потрібно виконувати і при вирощуванні у формі куща, щоб не допустити загущення. Рекомендують обмежити кількість скелетних гілок до 5-9, бо при сильному загущенні падає врожайність.

Врожайність у обох варіантах приблизно однакова. Фундук любить сонце, при загущенні плодоносять тільки ті гілки, що добре освітлені сонцем. Зважаючи на це, найчастіше фундук садять на наступних відстанях між деревами (кущами): 5х5, 5х6, 6х6. Високорослі сорти садять на більшій відстані один від одного і навпаки. Відстань між деревами залежить також від родючості ґрунту. Чим вона вища, тим більші відстані між рослинами.


⌂ Фото: Потужний маточний кущ на місці зрізаного дерева фундука

Для того, щоб швидше отримувати хороші врожаї, висаджують подвійну кількість рослин в ряду, створюючи загущені плантації з такими відстанями між кущами: 5х2,5, 5х3, 6х3. Тоді, на 6-й рік, можна вийти на повну врожайність і в наступні кілька років отримувати максимальні врожаї. Коли крони зімкнуться, врожайність почне падати і доведеться кожне друге дерево активно обрізати, а потім (приблизно на десятий рік) це кожне друге дерево – видалити. Видалені дерева — пересадити на нове місце (але це досить важко) або зрізати і певний час ще використовувати як маточні кущі для отримання саджанців, шляхом вкорінення прикореневих пагонів.

Для більш ефективного використання Вашої ділянки у перші 5 років уміжряддях можна вирощувати різні овочеві або ягідні культури.


⌂ Фото: Овочі в міжряддях фундука

Полив фундука — важливий етап вирощування 

Сонцелюбний фундук потребує і достатнього зволоження. Це пов’язано з поверхневою кореневою системою: більшість його коріння знаходиться у верхніх 50 см ґрунту. Тому у степовій зоні його треба поливати регулярно. У Лісостеповій та на Поліссі рослина може добре плодоносити і без поливу. Однак, полив збільшить урожайність і там. Особливо чутливі до браку вологи саджанці у перші роки після посадки. Не забувайте їх поливати!

Коли фундук добре вкоріниться, літня спека не загрожуватиме йому, проте для хорошого плодоношення треба забезпечити йому достатньою кількістю води.

Французькі вчені встановили, що для отримання максимальних врожаїв фундука потрібно забезпечити у бездощовий період наступні норми подачі води (у літрах на день для одного дерева при краплинному зрошенні):

Ці цифри відносні, бо чимало залежить від багатьох факторів, у тому числі:

В умовах степової зони максимальні врожаї фундука отримують, якщо вологість ґрунтів постійно забезпечують у межах 70-80% повної вологоємності.

Для кращого збереження вологи в ґрунті !!! рекомендуємо мульчувати землю довкола кущів, а при можливості і повністю по всіх міжряддях. Для мульчування можна використовувати як натуральні матеріали (перегній, тирсу, солому або сіно), так і штучні (спанбонд, поліетиленову плівку та інше мульчингове покриття).


⌂ Фото: Розмноження фундука горизонтальними відводками на тирсі

 

Як правильно садити саджанці фундука

ПЕРІОД ПОСАДКИ САДЖАНЦІВ ФУНДУКА. У південних та східних областях найкраще висаджувати його восени, за 2-3 тижні до морозів: за цей час він встигає вкоренитися, набратися за осінь-зиму вологи і ранньою весною добре піти в ріст. У північних та центральних областях можна висаджувати як весною, так і восени. Навесні період посадки значно коротший і треба встигнути до повної вегетації (а фундук дуже рано йде в ріст) висадити його в ґрунт.

CАДИВНІ ЯМИ ДЛЯ САДЖАНЦІВ ФУНДУКА. Краще викопувати заздалегідь. При садінні весною ямки варто викопувати ще восени. Саджанці у цьому випадку приживаються на 5-7% краще. Завдяки тривалішому провітрюванню покращується санітарний стан ґрунту, зменшується кількість деяких шкідників. До того ж, весняний період садіння коротший від осіннього, і економія часу весною важлива. При осінньому садінні радять викопувати садивні ямки за 20-40 днів до посадки.

Рекомендуємо садивні ямки копати розміром 50х50х50 см. На пухких ґрунтах ямки роблять меншими, а на важких — більшими, бажано, щоб розмір садивної ямки був більшим від розміру кореневої системи. При викопуванні ямок радять верхній (родючіший) шар ґрунту викидати на одну сторону, а нижній — на іншу. При посадці роблять навпаки: наниз кидають верхній шар землі, а зверху насипають ту землю, що була викопана знизу. При посадці в ямку бажано налити кілька відер води, щоб земля була насичена вологою.

На дно ямки насипати шар перегною (але не свіжого гною!), потім засипати землю, притому так, щоб висипати горбик, і зверху на нього поставити саджанець і розправити коріння так, щоб воно сходило вниз в різні сторони. Потім присипати саджанець ґрунтом, утрамбувати і ще раз добре полити. Для кращого збереження вологи слід замульчувати пристовбурове коло (перепрілою тирсою, перегноєм, тощо).

Один фермер мульчував пристовбурові кола свіжо-скошеною травою, добре обкладаючи нею стовбурці фундука. Однак невдовзі на стовбурцях при землі з’явились чорні плями — очевидно, поширювались бактеріальні хвороби, а там, де трава не торкалась стовбурців почорніння не було. Отож, використовуючи свіжий матеріал для мульчі, слід простежити, щоб він не вкривав самого стовбурця саджанця фундука.


⌂ Фото: Один з фермерів мульчує фундук травою, яку йому звозить комунальне підприємство після викошування парків і газонів у сусідньому місті

МУЛЬЧУВАННЯ САДЖАНЦІВ ФУНДУКА ТИРСОЮ. Воно особливо цікаве, якщо поруч є пилорами, які віддають тирсу безкоштовно.

Тирса з дуба не підходить. Тирсу з хвойних порід слід промити, щоб вивести з неї фенольні сполуки, які стримують ріст рослин. Промивати тирсу (заливаючи її водою) слід аж поки та не перестане бухтіти. Після того варто залити її закваскою бактерій, які її розкладають («Байкал» та подібні засоби). Через кілька місяців розкладання тирса потемніє, покоричневіє і її можна вносити як мульчу. З часом вона розкладеться повністю, ставши цінним добривом. Краще заготовляти тирсу після сезону парування травневих хрущів, бо вони люблять відкладати в неї яйця. Тирса є також прекрасним матеріалом для вкорінення відводків.

Висаджувати саджанець фундука треба на тій же глибині, на якій він ріс у розсаднику, лише на пухких ґрунтах можна садити на кілька сантиметрів глибше. При більш заглибленій посадці корені можуть «задихатись», що серйозно загрожуватиме подальшому розвитку рослини.

Запам’ятаймо італійську приказку: «Коріння фундука хоче чути церковний дзвін».

НА СХИЛАХ ямки для фундука роблять трохи інакше (див. малюнок). Їх варто вирити більшими, навіть метр на метр на метр і з дна ямки відвести дренажний рівчак в напрямку схилу (з нахилом у цьому ж напрямку). Дно ями і рівчака засипають шаром дренажного матеріалу (гравій, бита цегла і т.п.), потім насипають шар родючої землі, змішаної з перегноєм, а пізніше шар менш родючої (однак, якщо із дна ями викопувалась зовсім неродюча земля, її слід замінити на кращу). Схил землі ями має бути протилежний до схилу пагорба (щоб там затримувалась вода).

Для посадки саджанця фундука підходять усі схили, крім південного, де фундук зацвітає найраніше і тому наражається на небезпеку ранніх заморозків, що можуть пошкодити квіти.

Однак, північний схил не підходить для деяких сортів, які можуть недостатньо підготовленими вступати в зимування, що збільшує ризик підмерзання.

 

Як правильно доглядати за фундуком

ОБРІЗУВАННЯ ФУНДУКА. При посадці слід дещо скоротити саджанець фундука, щоб компенсувати втрати кореневого апарату при пересадці. Перші роки фундук росте відносно повільно і практично не потребує обрізання. У перші 3-4 роки після посадки формування спрямоване на утворення сильної системи скелетних гілок крони. При цьому усувають пошкоджені гілки та гілки, що спрямовані до середини крони чи взаємно перехрещуються.

Вирощування фундука у формі дерева спрощує догляд за плантацією і краще для механізації. При формуванні деревця слід вибрати висоту, на якій починатиметься крона. Як правило, це 40-60 см. Усі пагони нижче вибраної висоти вирізаються.

У наступні 3-4 роки можна обмежитися санітарним обрізанням та регулярним вирізанням на рівні землі прикореневих пагонів. Для боротьби з прикореневими пагонами можна вистеляти землю довкола деревця чорною плівкою так, щоб світло не попадало на землю біля стовбура.

ПІДҐРУНТОВІ ВОДИ мають бути не ближче, ніж 120 см. Виділяйте для вирощування фундука ділянки, що не затоплюються водою. Якщо є такий ризик, то можна зробити, як один наш знайомий: він посадив фундук на штучно насипаних пагорбах (курганчиках), які під час весняної повені вода не затоплює.

ЗАХИСТ ВІД ВІТРУ. Садячи фундук, бажано уникати місць, де він буде на сильних вітрах чи протягах. На більших плантаціях варто подбати про вітрозахисні смуги.

 

Як боротися зі шкидниками фундука

ТРАВНЕВИЙ ХРУЩ. Личинки травневого хруща полюбляють ласувати корінцями фундука (як і корінцями полуниць, малини та багатьох інших садових культур). Поріг небезпеки — дві личинки на квадратний метр. Якщо їх більше, доки не поборете, нема сенсу висаджувати.

Рекомендуємо за рік наперед висіяти як сидеральну культуру гречку або люпин (для личинок хруща вони отруйні), або використати хімічні препарати, які вам порадять у магазинах із засобами захисту рослин. На промислових плантаціях можна заздалегідь внести в землю рідкий аміак або аміачну воду (у період, коли тепло і личинки знаходяться біля поверхні ґрунту).

До речі, хорошим попередниками для фундука є також горох, ріпак, ячмінь, пшениця, а небажаними – соя, кукурудза і соняшник.

Для отримання високих врожаїв, у фундуковий сад обов’язково вносити добрива, бо дерева забирають з ґрунту велику кількість поживних речовин. Найкраще вносити перегній та компост. При закладці великих плантацій рекомендуємо зробити аналізи ґрунту в спеціалізованих агролабораторіях, де фахівці порадять Вам, які мінеральні добрива слід застосовувати на ваших ґрунтах.


⌂ Фото: Стовбур фундука, обгризений сарнами

САРНИ ТА ЗАЙЦІ можуть обгризати кору фундука. Найкращий захист — огорожа з сітки. Огорожа не завадить і для захисту від найбільшого шкідника — двоногого homo sapiens. В перші роки весною та осінню цей шкідник краде саджанці (для базару або власного садка, проте найчастіше — для обміну на пляшку горілки), у дорослому саду — краде горіхи. Ще шкоду можуть нанести дикі свині, які також люблять поласувати горішками. Приваблять їх і трюфелі, якщо ви мікоризуєте ними ваш сад.

 

Як збирати врожай фундука

У більшості європейських сортів, у тому числі тих, які внесені до нашого Реєстру, горіхи самі випадають з обгортки і їх збирають з землі. Не слід затягувати зі збором, особливо, коли висока ймовірність дощів. Якщо горіхи довго перебувають у волозі, то починають пліснявіти. Тому слід якнайшвидше їх зібрати і поставити просушуватись у сухому місці, де вони могли б продуватися для прискорення підсушення.

Для промислових плантацій випускаються спеціальні комбайни, які круглими щітками згортають горіхи в рядок, з якого вони своєрідним пилососом втягуються вверх по трубі, а пізніше продуваються і проходять через відповідне сито, де вони відділяються від сторонніх домішок і потім висипаються у спеціальний бункер або у мішок.

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Користь трюфеля для рослин
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Основні причини нестабільності плодоношення плодових (журнал «СонцеСад» 1/2023)
На стабільність плодоношення плодових дерев впливає ціла низка факторів, якіх саме — розповідає Олена Кіщак
Закладаємо горіховий сад
Щоб виростити горіхове дерево, треба вибрати якісні саджанці, правильно посадити та ретельно доглядати за ними. Детальніше про це розповість наша експертка агроном-консультант «СонцеСаду» Юлія Перхун
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Фундук — смачний і поживний
Успішний досвід волинянина Івана Грушковського вирощування фундука як бізнес
Хвороби плодових культур
В Україні на плодових культу­рах зафіксовано грибкові, вірусні, фітоплазмові та неінфекційні хвороби. Захисні заходи. Поради фахівця
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Як заробити мільйон на фундуку
Результатами досліджень про те, які існують проблеми на шляху становлення бізнесу фундука в Україні ділиться Остап Міхаць

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5)

159грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак ніжний, солодкуватий
Саджанець Грецький горіх Прикарпатський
NEW!

У наявності

Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ІГГ-12)

169грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 15 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ароматний
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993)

209грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак ніжний, солодкуватий
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Саджанець Фундук Цінний Вебба

У наявності

Саджанець Фундук Цінний Вебба (ОКН-1697)

189грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка контейнер, 2-4 л
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак смачний