Сорти фундука в реєстрі України

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.03.2020

Ще у вісімдесятих — дев’яностих роках минулого століття в Реєстр було внесено цілий ряд сортів українського селекціонера Павленка. Однак «за браком коштів» за їх підтримання в Реєстрі перестали платити, і фундук пішов «у підпілля», тобто зник з Реєстру.

Які сорти фундука внесени до Реєстру в Україні

У 2010 році до Реєстру сортів України внесені такі три сорти фундука: Галле, Косфорд, Барселонський. Подаємо описи цих трьох та коротко деяких інших європейських сортів, які широко поширені у сусідній Польщі, яка близька до України за своїми кліматичними умовами.

Останніми роками в Реєстр були внесені такі європейські сорти: Каталонський, Тонда ді Джіффоні, Мортарелла. У 2018 році відновили в Реєстрі 8 сортів Павленка (див. на стор. 30-31). А ще у Реєстрі появились такі українські новинки: у 2017 р. сорт Янтарний селекції інституту помології та у 2019 р. сорти Гетьман та Отаман, які ввів Андрій Дурбак.

У 2019 році в Реєстр було внесено ще ряд нових сортів:

 

Описи сортів фундука

До Вашої уваги найпопулярніші в Україні та Польщі сорти, що внесені у Реєстр. 

Галле (Галльський)

⌂ Фото: сорт фундука Галле (Галльський)

Галле (Галльський) — німецький сорт фундука, виведений у 1788 р. Кущ сильно росте. Утворює велику, розлогу, середньої густоти крону. Виростає до 5,5 м. Листя досить густе, велике або середнє (довжина — до 12 см, ширина — до 9 см), еліптичне або округле, досить часто з кількома розрізами і невеликою, гостро-конечною верхівкою. Листя темно-зелене, з шорсткими ворсинками. Є численні чоловічі суцвіття, в гронах до 6 штук, довжина до 7 см, діаметр — біля 5 мм, сірувато-коричневі з фіолетовим нальотом, делікатно замшілі. Час цвітіння середньо-ранній, зазвичай одночасно з іншими сортами.

Плодова обгортка тої самої довжини, що й горіх, деколи буває довша або коротша, грубо м’ясиста, біля основи має ворсинки. Край листя зубчастий і рваний, з нерівними краями, щільно прилягає до горіха. У період дозрівання жовтіє і розкривається, плоди легко випадають.

Горіхи великі або дуже великі, конусоподібні, сильно звужуються до верхівки. Розміри: висота — до 28, ширина — до 25, товщина — до 23 мм. Форма зазвичай правильна, злегка приплюснута. Шкаралупа досить товста, жовто-коричнева або коричнева з темнішими смугами, гладка, блискуча, на верхівці з ясним нальотом.

Основа дуже велика, злегка опукла, займає майже всю основу горіха, округла, 4-кутна, коричнево-біла, всередині темніша. Ядро велике, яйцевидне, з гострим кінцем, покрите темно-коричневою, досить грубою волокнистою оболонкою, яку легко відділити. Воно ясно-кремове, солодке, смачне. Горіхи дозрівають досить пізно, зазвичай у 2-й половині вересня або на початку жовтня. Не треба поспішати зі збором врожаю, бо зарано зібрані втрачають у вазі і смаку.

Галле — один з найбільш плодовитих сортів. Плодоносить регулярно і багато. Горіхи великі, привабливі на вигляд. Вимагають родючого ґрунту, теплого і багатого на перегній. Не росте у холодному і підмоклому ґрунті . Вимагає підвищеного, захищеного від вітру місця. Чужезапильний, вимагає хороших запилювачів, таких, як Барселонський, Косфорд, Вебба цінний, Ранній довгий.


Косфорд

⌂ Фото: Сорт фундука Косфорд

Сорт вирощений в Англії, в місцевості Косфорд в 1816 р. Кущ сильно росте, має високу, густу крону. Середньо витривалий до низьких температур. Листя темно-зелене, широке, овальне або обернено яйцевидне, трохи шорстке, велике (довжина — до 14 см, ширина — до 12 см), восени червоніє. Сережки численні, довгі, гнучкі, коричневого забарвлення. Час цвітіння ранній.

Плодова обгортка трохи довша, ніж горіх. Біля основи щільно прилягає до горіха, зверху широко розкрита, зморщена і нерівна. Плоди легко випадають.
Горіхи великі, подовгуваті, широко еліптичні, на кінцях трохи приплюснуті і лагідно заокруглені. Шкаралупа досить тонка, жовто-коричнева, по мірі дозрівання переходить у червоно-коричневу. Основа середньої величини, світла, чотирикутна або багатокутна, трохи опукла. Ядро покрите гладкою, коричневою, волокнистою оболонкою, не дуже щільно заповнює шкаралупу. Воно ясно-кремове, соковите, смачне. Горіхи дозрівають в 2 або 3 декаді вересня.

Сорт надурожайний, рано починає плодоносити. Вимагає затишного, захищеного від вітру місця. Його треба садити в районах з теплішим мікрокліматом. Він є добрим запилювачем для багатьох сортів:

Добре запилюється такими сортами:

Вважається частково самозапильним.


Барселонський

⌂ Фото: Сорт фундука Барселонський

Кущ сильно росте, утворює розлогу, густу крону. Досить витривалий до низьких температур. В умовах нашого клімату досягає висоти до 5 метрів. Листя велике або дуже велике (довжина — до 14 см, ширина — до 12 см), еліптичне або округле, світло-зелене, верхня сторона темніша, нижня — світліша, на жилках є трохи ворсинок. Восени листя стає світло-жовтим з дрібними зубчиками, на верхівці сильно зазублене. Сережки численні, великі (довжина – до 9 см, діаметр – біля 7 мм), зазвичай по 2-3 в гроні, салатового кольору. Час цвітіння – середньоранній.

Плодова обгортка дуже велика, майже в 2 рази довша, ніж горіх, широка, розхилена, як віяло. Краї мають довгі, вузькі зубчики. У період дозрівання горіхів оболонка розкривається, і плодивільно випадають. Горіхи великі, навіть дуже великі, варіативної форми, зазвичай обернено яйцевидні або тупо конусоподібні, легко приплюснуті, нерегулярно рифлені або кутасті, часто трьохгранні. Виміри: висота — до 25, ширина — до 20, товщина — до 17 мм.

Шкаралупа досить товста, червоно-коричнева, знизу блискуча з темно-коричневими смугами, до верхівки світліша, замшіла. Верхівка горіха часто шпичаста. Основа велика або середня, конусоподібна, переважно трикутна або нерегулярної форми. Ядро велике, майже повністю заповнює шкаралупу, формою наближене до горіха, несиметричне, безформне, приплюснуте, соковите, солодке, смачне, покрите зморщеною, дрібно волокнистою, тонкою, коричневою оболонкою. Деколи всередині ядра є невеликий проміжок. Горіхи дозрівають в 1-ій половині вересня.

Сорт надурожайний, рано починає плодоносити. Рекомендований для поширення у всіх типах посаджень, особливо товарних. Недолік сорту — вразливість на моніліоз.

Запилювачі: Галле, Чудо з Больвіллер, Ноттінгемський, Ламберта білий, Давіана.


Каталонський

⌂ Фото: Сорт фундука Каталонський

Сорт походить з Іспанії, де його знали уже в 17ст. Кущ сильно росте. Утворює високу, густу крону з великою кількістю густорозміщеного листя середньої величини або малого, довжиною до 10 см, шириноюдо 8 см, овального або широкого еліптичного, що закінчується вузькою, ледь висунутою верхівкою.

Край листя має дрібні зубчики. Характерною рисою є те, що найширше місце на листі припадає на половину його довжини. Є численні чоловічі суцвіття, досить малі, короткі, салатового кольору, під час цвітіння сіро-жовті, розміщені на коротких стеблах, зазвичай по 2-4 на одній ніжці. Час цвітіння досить ранній.
Плодова обгортка наближена до довжини горіха, але буває довша або коротша. Біля основи м’ясиста, є трохи ворсинок, з вузько зазубленими краями. У період дозрівання кінці оболонки розкриваються, відкриваючи більшу частину горіха, що легко випадає.

Горіхи великі або дуже великі, розміщені по 3-6 на верхівках галузок, безформні, округлуваті або конусовидні, з виразно зазначеною верхівкою. Шкаралупа досить товста, темно-коричнева з темнішими смугами. У верхній частині покрита сірим нальотом. Основа мала або середня, овальна або продовгувата, чотирикутна, трохи опукла. Менша від основи горіха. Ядро велике, не завжди повністю заповнює шкаралупу. Має солодкий, мигдальний смак, соковите, з білуватою оболонкою, переплетеною коричневими волокнами, які легко відділити. Горіхи дозрівають в 2 декаді вересня.

Сорт надурожайний з плодами відмінної якость. Рекомендується як для товарних, так і аматорських насаджень. Запилювачі: Барселонський, Косфорд, Галле.

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ведмежий горіх для вирощування фундука (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Іван Драпалюк, аспірант Інституту садівництва НААН України стверджує, що ведмежий горіх – найкраща підщепа для промислового вирощування фундука
Користь трюфеля для рослин
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Лікувальні рецепти з волоських горіхів
У народній медицині існує багато рецептів лікувальних засобів з волоських горіхів проти гіпертонії. Вибирайте на свій смак
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Фундук. Продуктивні сорти іноземного походження
Поява в Реєстрі сортів рослин України трьох високопродуктивних сортів фундука іноземної селекції — важливий крок в поширенні цієї культури у нас в країні
Досвід читачів: як вирощувати фундук
Де придбати саджанці фундуку. Які сорти фундуку вирощують в Україні. Догляд за фундуком. Поради садівника-аматора Юрія Рейнського
Як розмножувати фундук живцями
Розмноження фундука здерев’янілими живцями налагоджене в розсаднику «Серджіо Мартіно» у П’ємонті (Італія)

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993)

189грн.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак ніжний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 20 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Саджанець Фундук Цінний Вебба

У наявності

Саджанець Фундук Цінний Вебба (ОКН-1697)

189грн.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак смачний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер