Ведмежий горіх для вирощування фундука (журнал «СонцеСад» 3/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.09.2023

Кожен із нас полюбляє ласувати смачненьким фундуком. Але не всі знають, що це – звичайна ліщина (Corylus avellana), тільки окультурена, тобто сортова. У Давній Греції фундук вважали символом здоров’я та довголіття. У Європі закладають цілі фундукові сади. Українці теж вважають ліщину перспективною культурою.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

Ведмежий горіх радять фахівці

Колекціонери дедалі частіше вивчають умови вирощування фундука та правила його догляду на ведмежому горісі. Ведмежий горіх – це теж ліщина з родини Березових, але деревоподібна. Дерево вражає могутністю, красою та довголіттям (живе до 300 років).

Про вирощування фундука на ведмежому горісі в закритому ґрунті розповідає читацькій аудиторії «СонцеСаду» Іван Драпалюк, аспірант Інституту садівництва НААН України, науковець.

На його думку, ведмежий горіх – найкраща підщепа для промислового вирощування фундука. Під час дослідження встановлено, що саджанці ведмежого горіха першого року життя в закритому ґрунті, тобто в теплиці, здивували інтенсивним приростом. 

Іван Драпалюк

⌂ Фото: Іван Драпалюк

 

Основні переваги вирощування фундука на ведмежому горісі

Посухостійкість і щедре плодоношення

Насамперед ведмежий горіх забезпечує стабільне живлення рослини. «Це – могутнє дерево, заввишки 15–17 м, з розвиненою стрижневою кореневою системою, – каже садівник, – яка отримує вологу з нижніх шарів ґрунту. Завдяки цьому рослина витримує посушливий літній період без поливання». Поверхнева коренева система фундука, навпаки, потребує постійного зволоження. Тому ведмежий горіх стає надійним джерелом живлення для фундука. Якщо внаслідок спекотного літа врожайність кущів звичайного фундука без поливання знижується, то витривалий до посухи фундук на ведмежому горісі втішатиме щедрим плодоношенням і смачними горіхами.

⌂ Фото: Місце щеплення

Без кореневої порослі

У фундука другого або третього року життя починає активно проростати коренева поросль. Це нові пагони та гілки з коренів основної рослини, які потужно ростуть, формуючи нові саджанці. Садівники змушені видаляти додаткові прирости, щоб основні кущі отримали достатню кількість поживних речовин, а не їхні непрохані гості.

Відео: Іван Драпалюк, науковець, аспірант Інституту садівництва НААН України розповів для читачів «СонцеСад» про переваги вирощування фундука на ведмежому горісі

 

Фундук, вирощений на ведмежому горісі, не має кореневої порослі. Це спрощує догляд за культурою, економить кошти на десиканти (гербіциди), які садівники використовують для боротьби з бічними приростами.

ведмежий горіх – найкраща підщепа для промислового вирощування фундук

⌂ Фото: Ведмежий горіх – найкраща підщепа для промислового вирощування фундука

Якість плодів фундука краща на ведмежому горісі

Інколи сам горішок має красивий вигляд, а розколеш і розчаровуєшся, бо всередині побачиш маленьке ядро. Іван запевняє, що фундук із ведмежого горіха приємно здивує садівників наповненістю ядра. «Ведмежий горіх додатково живить фундук, – пояснює науковець, – завдяки чому зростає урожайність та поліпшується якість ядра горіхів». Довговічність ведмежого горіха збільшує тривалість плодоношення фундука.

Фундук на ведмежому горісі

⌂ Фото: Фундук на ведмежому горісі

«Планую садити інтенсивні сади фундука на ведмежому горісі, які матимуть економічну вигоду, даватимуть прибуток і духовне задоволення», – відзначає Іван Драпалюк.

Відео: Горіх ведмежий зміцнює кістки і покращує пам’ять. Розповідає садівник із великим досвідом В'ячеслав Францішко

 

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Фундук. Продуктивні сорти іноземного походження
Поява в Реєстрі сортів рослин України трьох високопродуктивних сортів фундука іноземної селекції — важливий крок в поширенні цієї культури у нас в країні
Чим вигідний фундук
П'ять причин, чому варто вирощувати фундук
Агротехніка вирощування фундука
З книги Івана Косенка «Фундук: прикладна генетика, селекція, технологія розмноження і виробництва»
Чим фундук корисний для здоров'я
Корисні та поживні властивості фундука. Поради експерта щодо вікористання плодів фундука
Фундук в Умані. Нові сорти місцевих селекціонерів
Дендропарк «Софіївка» у 2019 р. зареєстрував три нові сорти фундука. Інтерв'ю зі співавтором сортів Олександром Балабаком
Сорти фундука в реєстрі України
Сорти фундука, які рекомендовані до вирощування в Україні
Як вирощувати фундук. Рекомендації
Фундук для України не є чимось новим, незнайомим. Адже це просто культурна (сортова) ліщина. А вона ще з прадавніх часів поширена на нашій території
Як розмножувати фундук живцями
Розмноження фундука здерев’янілими живцями налагоджене в розсаднику «Серджіо Мартіно» у П’ємонті (Італія)

Рекомендовані товари!