⌂ Фото: Валеріо Мартіно, син Серджіо, показує вкорінений живець
Розмноження фундука здерев’янілими живцями вважається важкою і невдячною справою, і ряд серйозних книг про фундук прямо пишуть про економічну недоцільність вирощувати саджанців культурної ліщини цим способом.
Я був вражений, побачивши успішно налагоджене розмноження фундука саме цим способом під час відвідин розсадника «Серджіо Мартіно» — одного з кращих розсадників фундука у П’ємонті (Італія). Засновник розсадника, сеньйор Серджіо люб’язно погодився поділитися з читачами «СонцеСаду» особливостями вирощування саджанців фундука саме шляхом вкорінення здерев’янілих живців.
⌂ Фото: Серджіо Мартіно
– Чому саме здерев’янілі живці?
– Живцюванням фундука я серйозно займаюсь уже років десять. Надаю перевагу здерев’янілим живцям, бо це простіший спосіб, який не вимагає такого контролю за вологістю повітря, як у випадку зелених живців. До зеленого живцювання звертаюся, коли є великі замовлення і треба швидко зробити збільшену кількість саджанців.
– У який період заготовляєте здерев’янілі живці?
– Як правило, наприкінці зими, краще у другій половині лютого. Однак на практиці ріжемо живці, коли маємо на це час, буває і в грудні. Зрізані живці відправляємо в холодильник, де вони зберігаються при температурі 0-2°С при вологості повітря не менше 70%.
⌂ Фото: Короби для вкорінення фундука: на дно вистилається агротканина поверх якої насипаєтся субстрат для вкорінення
– Яким чином ви їх нарізаєте?
– Максимально просто: пагони ріжемо під прямим кутом, розрізаючи на живці не один за одним, а цілими пучками.
– Яка оптимальна довжина живців?
– Як правило, це 20-30 см. Однак нема стандартної довжини, вона залежить від кількості бруньок на пагоні та відстані між ними. На живцях з прикореневих пагонів проміжки між бруньками зазвичай більші, ніж на тих, що взяли з гілок. Відстань між бруньками залежить від кількох факторів, в т.ч. і від сорту. Головне правило: треба, щоб хоча б 2-3 бруньки були над рівнем субстрату і ще хоча б 2 бруньки — в самому субстраті.
– Яка оптимальна товщина живців?
– Ми нарізаємо живці товщиною 5-12 мм, стараючись, щоб в середньому було 10 мм. Товсті живці 14 мм і більше з базальної частини пагона вкорінюються слабше. Ми їх не використовуємо.
– Чим ви обробляєте живці для кращого вкорінення, якими стимуляторами?
– Ми використовуємо укорінювачі, які знаходимо у продажу, як правило вони виготовлені на основі індолілмасляної кислоти. Використовуємо їх згідно з інструкцією.
– Який субстрат використовуєте?
– Це промитий річковий пісок з додаванням 10-20% торфу або і без нього.
⌂ Фото: Теплиця, у якій вкорінюються живці фундуку
– Чи використовували для субстрату тирсу?
– Ні, бо це може сприяти грибковим захворюванням. Натомість можна використовувати нейтральні компоненти, як, наприклад, перліт.
– Коли ви висаджуєте живці в субстрат?
– Коли весною розкриваються бруньки на деревах фундука. Кожного року це по різному: колись у березні, а колись і у квітні.
– Чи використовуєте підігрів субстрату?
– Для зелених живців – так, для здерев’янілих — ні.
– Як ви боретеся з грибковими захворюваннями?
– Використовуємо фунгіциди. Найважливіший період — до вкорінення, тоді ми що два тижні проводимо обробки. Коли у живців уже є коріння, це не так важливо.
– Ви вкорінюєте фундук лише у теплиці чи також і без накриття?
– Колись робили проби, однак побачили що це доцільно робити лише у теплиці.
⌂ Фото: Короби з живцями фундуку в теплиці
– Який у вас вихід живців?
– Він досить сильно може відрізнятись від року до року. У цьому році була надзвичайна спека і у нас вкоренилось лише 20% живців, а два роки тому вдало прижилося 80%.
– Що робите далі з вкоріненими живцями?
– Висаджуємо їх на дорощування в поле. За рік з них виростають хороші потужні готові для продажу саджанці. Звісно, є і такі живці, у яких розвинулася слабша коренева система, і треба буде дорощувати їх два роки.
Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:
Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю
Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Остап Михаць
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець волоський горіх Велетень (ІГГ-7)
У наявності
Саджанець Фундук Варшавський Червонолистий (ОКН-1163)
У наявності
Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)
У наявності
Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993(2-4л))