Як розмножувати фундук живцями

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.01.2020

⌂ Фото: Валеріо Мартіно, син Серджіо, показує вкорінений живець

Розмноження фундука здерев’янілими живцями вважається важкою і невдячною справою, і ряд серйозних книг про фундук прямо пишуть про економічну недоцільність вирощувати саджанців культурної ліщини цим способом.

Я був вражений, побачивши успішно налагоджене розмноження фундука саме цим способом під час відвідин розсадника «Серджіо Мартіно» — одного з кращих розсадників фундука у П’ємонті (Італія). Засновник розсадника, сеньйор Серджіо люб’язно погодився поділитися з читачами «СонцеСаду» особливостями вирощування саджанців фундука саме шляхом вкорінення здерев’янілих живців.

 

⌂ Фото: Серджіо Мартіно

Чому саме здерев’янілі живці?

– Живцюванням фундука я серйозно займаюсь уже років десять. Надаю перевагу здерев’янілим живцям, бо це простіший спосіб, який не вимагає такого контролю за вологістю повітря, як у випадку зелених живців. До зеленого живцювання звертаюся, коли є великі замовлення і треба швидко зробити збільшену кількість саджанців.

У який період заготовляєте здерев’янілі живці?

– Як правило, наприкінці зими, краще у другій половині лютого. Однак на практиці ріжемо живці, коли маємо на це час, буває і в грудні. Зрізані живці відправляємо в холодильник, де вони зберігаються при температурі 0-2°С при вологості повітря не менше 70%.

⌂ Фото: Короби для вкорінення фундука: на дно вистилається агротканина поверх якої насипаєтся субстрат для вкорінення

Яким чином ви їх нарізаєте?

– Максимально просто: пагони ріжемо під прямим кутом, розрізаючи на живці не один за одним, а цілими пучками.

Яка оптимальна довжина живців?

– Як правило, це 20-30 см. Однак нема стандартної довжини, вона залежить від кількості бруньок на пагоні та відстані між ними.  На живцях з прикореневих пагонів проміжки між бруньками зазвичай більші, ніж на тих, що взяли з гілок. Відстань між бруньками залежить від кількох факторів, в т.ч. і від сорту. Головне правило: треба, щоб хоча б 2-3 бруньки були над рівнем субстрату і ще хоча б 2 бруньки — в самому субстраті.

Яка оптимальна товщина живців?

– Ми нарізаємо живці товщиною 5-12 мм, стараючись, щоб в середньому було 10 мм. Товсті живці 14 мм і більше з базальної частини пагона вкорінюються слабше. Ми їх не використовуємо.

Чим ви обробляєте живці для кращого вкорінення, якими стимуляторами?

– Ми використовуємо укорінювачі, які знаходимо у продажу, як правило вони виготовлені на основі індолілмасляної кислоти. Використовуємо їх згідно з інструкцією.

Який субстрат використовуєте?

– Це промитий річковий пісок з додаванням 10-20% торфу або і без нього.

 

⌂ Фото: Теплиця, у якій вкорінюються живці фундуку 

– Чи використовували для субстрату тирсу?

– Ні, бо це може сприяти грибковим захворюванням. Натомість можна використовувати нейтральні компоненти, як, наприклад, перліт.

Коли ви висаджуєте живці в субстрат?

– Коли весною розкриваються бруньки на деревах фундука. Кожного року це по різному: колись у березні, а колись і у квітні.

Чи використовуєте підігрів субстрату?

– Для зелених живців – так, для здерев’янілих — ні.

– Як ви боретеся з грибковими захворюваннями?

– Використовуємо фунгіциди. Найважливіший період — до вкорінення, тоді ми що два тижні проводимо обробки. Коли у живців уже є коріння, це не так важливо.

Ви вкорінюєте фундук лише у теплиці чи також і без накриття?

– Колись робили проби, однак побачили що це доцільно робити лише у теплиці.

 

⌂ Фото: Короби з живцями фундуку в теплиці

Який у вас вихід живців?

– Він досить сильно може відрізнятись від року до року. У цьому році була надзвичайна спека і у нас вкоренилось лише 20% живців, а два роки тому вдало прижилося 80%.

Що робите далі з вкоріненими живцями?

– Висаджуємо їх на дорощування в поле. За рік з них виростають хороші потужні готові для продажу саджанці. Звісно, є і такі живці, у яких розвинулася слабша коренева система, і треба  буде дорощувати їх два роки. 

Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:

Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Остап Михаць

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Користь трюфеля для рослин
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Закладаємо горіховий сад
Щоб виростити горіхове дерево, треба вибрати якісні саджанці, правильно посадити та ретельно доглядати за ними. Детальніше про це розповість наша експертка агроном-консультант «СонцеСаду» Юлія Перхун
Фундук — смачний і поживний
Успішний досвід волинянина Івана Грушковського вирощування фундука як бізнес
Мигдаль для схуднення і для зміцнення організму
Як корисні властивості мигдалю зміцнюють організм і допомагають боротися із зайвою вагою, читайте поради від нашого експерта
Лікувальні рецепти з волоських горіхів
У народній медицині існує багато рецептів лікувальних засобів з волоських горіхів проти гіпертонії. Вибирайте на свій смак
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Фундук. Продуктивні сорти іноземного походження
Поява в Реєстрі сортів рослин України трьох високопродуктивних сортів фундука іноземної селекції — важливий крок в поширенні цієї культури у нас в країні
Досвід читачів: як вирощувати фундук
Де придбати саджанці фундуку. Які сорти фундуку вирощують в Україні. Догляд за фундуком. Поради садівника-аматора Юрія Рейнського

Рекомендовані товари!