⌂ Посадка з молодих саджанців
Про корисні властивості волоських горіхів знають, мабуть, усі. Вони містять унікальний комплекс вітамінів, мінералів, поліненасичених жирних кислот, який допомагає зміцнити здоров’я і зберегти молодість. Не дивно, що виробництво волоських горіхів — досить рентабельний бізнес. Щоб виростити горіхове дерево, треба вибрати якісні саджанці, правильно посадити та ретельно доглядати за ними. Детальніше про це розповість наша експертка агроном-консультант «СонцеСаду» Юлія Перхун.
Вибираючи сорт горіха, слід враховувати тип плодоношення. Жіночі квітки латеральних сортів утворюються не тільки з верхівкових бруньок однорічних пагонів, а й майже з усіх пазушних бруньок. Такі гілки, на відміну від звичайних сортів, родитимуть ще кілька років. Тому й урожайність латеральних сортів набагато вища, ніж сортів зі звичайним типом плодоношення. Окрім того, сорти з латеральним типом плодоношення швидше (вже третього або четвертого року після висаджування) дають перший урожай.
Але сорт волоського горіха краще вибирати не лише за показниками врожайності. Звертають увагу й на його морозо- та посухостійкість, опірність до хвороб і шкідників, а також на погодні умови місцевості, де садитимуть горіх.
Є низка сортів горіха української селекції, які вирізняються підвищеною морозостійкістю. Горіхові дерева можна вирощувати на всій території України, головне — вибрати районований сорт.
⌂ Фото: Вибирати сорт горіха потрібно ретельно
Теоретично всі сорти волоського горіха самозапильні, але чоловічі та жіночі квітки різних сортів цвітуть одночасно, майже в той самий період чи, навпаки, різняться за терміном цвітіння. Тому всі сорти можна поділити на самозапильні (самоплідні), частково самозапильні й ті, які потребують дерева-запилювача.
Наприклад, сорт Буковинська бомба — частково самоплідний (36%). Посадивши одне дерево, садівник отримає врожай, але його продуктивність буде набагато вища, якщо в садку ростуть волоські горіхи різних сортів.
Сорти необхідно підбирати так, щоб упродовж періоду цвітіння жіночих квіток на одному дереві чоловічі квітки з іншого забезпечували їх пилком. Кожен сорт може бути і запилювачем, і приймачем пилку, залежно від терміну цвітіння.
До речі, Буковинська бомба — сорт один із найкращих великоплідних високоврожайних в української селекції. Він витримує морози та стійкий до грибних захворювань, зокрема марсонії. Плоди Буковинської бомби великі (17,4–19 г), циліндричної форми, шкаралупу можна роздушити, не докладаючи багато зусиль, ядро (47–49% маси плода) легко виймається. Воно світле, дуже смачне.
Волоський горіх садять навесні та восени, коли температура повітря вище нуля: у листопаді, грудні, лютому чи березні. Саджанці можна садити навіть у квітні, за належного догляду до осені дерева виростуть до 1,8–2 м.
Рекомендована схема садіння — 14х12 м та 10х10 м, залежно від сорту. Відстань від місця висаджування горіха до стін будівель має бути не менше 6 м. Тоді горіх добре розвиватиметься і родитиме протягом п’ятдесяти років.
Перед садінням позбудьтеся багаторічних бур’янів, потім глибоко зоріть ділянку.
Відомий молдовський горіхівник Микола Кіктенко розробив унікальну технологію садіння горіха, яка забезпечує майже стовідсоткове приживання саджанця. Її успішно застосовують навіть у промислових насадженнях.
Заздалегідь викопайте для горіха досить велику яму — 60х60х60 см. Щоб волога з неї вільно потрапляла в навколишній ґрунт, стінки не мають бути щільними. З вийнятого під час висаджування ґрунту формуємо навколо ями валик діаметром приблизно метр, щоб волога після опадів і поливання потрапляла в прикореневе місце саджанця, а не розтікалася по ділянці.
На дно ями висипаємо однією купкою 0,7–1 кілограм амофосу (у його складі не менше 52% фосфору та 12–13% азоту), не розрівнюючи його та не перемішуючи з ґрунтом. Якщо фосфорне добриво внести однією купкою, коріння не підгорить і не травмується, а також не загине корисна мікрофлора.
Засипаємо добриво шаром родючого ґрунту завтовшки 20 см, щоб уникнути прямого контакту коріння саджанця з амофосом.
Потім у посадкову яму додаємо 5–8 кг (приблизно відро) перегною, що добре перепрів. Свіжий перегній може травмувати кореневу систему. Зверху насипаємо ще трохи ґрунту й установлюємо саджанець горіха.
Ось так готуємо посадкову яму для успішного закладання горіхового саду:
⌂ Фото: Дуже важливо, аби вся коренева система саджанця була під землею
Під час садіння обов’язково рясно полийте саджанець, навіть якщо ґрунт досить вологий. У лунку вилийте 60–80 літрів води. Поливати треба й для того, щоб вологий ґрунт добре осів і щільно огорнув коріння. Використовуйте максимально м’яку, маломінералізовану воду, аби не засолити ґрунт.
Після поливання ґрунт розм’якне, осяде. Тоді можна поставити біля саджанця кілок завдовжки 2–2,5 м і гострим кінцем устромити в дно ями.
Встановіть опору з того боку, звідки найчастіше віє вітер. Таким чином рослина не вдарятиметься об опору.
Висадивши, стовбур саджанця побіліть садовою фарбою. Білий колір відбиває сонячне світло, тому деревина не перегрівається, а взимку побілка захищає від морозів. Навесні бруньки на пофарбованому стовбурі сплять на 10–15 днів довше, ніж на непобіленому, тож квіти не підмерзнуть під час весняних приморозків.
Приблизно через тиждень саджанець підв’язуємо еластичною (трикотажною) стрічкою, якою обмотуємо у формі вісімки стовбур та пристовбурове коло. Якщо горіх підв’язати відразу після садіння, за кілька годин він буквально висітиме на цій підв’язці, бо дерево осідає разом із ґрунтом.
⌂ Фото: Приблизно через тиждень саджанець горіха підв’язуємо еластичною (трикотажною) стрічкою
До осені правильно посаджене деревце виросте заввишки 2–2,5 м, і вже наступного року можна формувати крону.
✔ Головне правило під час формування крони волоського горіха: із секатором підходити до цієї рослини можна лише тоді, коли температура вище нуля і почався процес вегетації. Цією особливістю горіх відрізняється від інших садових дерев.
✔ Уперше горіх обрізають у червні-липні першого року життя. Краще не позбуватися пагонів, що утворилися, а прищипнути їх.
✔ Навесні другого року життя, приблизно у березні-квітні, зрізаємо пагони, які прищипували торік, третього року — верхівку пагона-лідера. Якщо врожай плануємо збирати вручну, формуємо штамб не вище 1,2 м.
✔ Навесні четвертого року з-поміж п’яти чи шести пагонів, що залишилися восени, вибираємо три або чотири, які стануть скелетом крони.
✔ П’ятого року закладаємо другий ярус скелетних гілок.
Під час обрізування горіха видаляйте пагони, що ростуть під кутом менше 45° до скелетних гілок. Дуже небезпечно залишати скелетні гілки, які розташовані під таким кутом до штамба, бо згодом вони розламають дерево.
✔ У перші роки після садіння, якщо залишити всі плоди, що зав’язалися, дерево перестане рости. Якщо воно росте дуже швидко, один чи два горіхи можна залишити й на дворічному дереві, щоб трохи пригальмувати його ріст. Якщо дерево слабке, зрізаємо всі плоди.
Дуже часта помилка — надмірне поливання під час садіння. Якщо на ділянці важкий глинистий ґрунт, надлишок вологи може призвести до загибелі саджанця. Поливайте горіх першого року після пересаджування обережно. Якщо розгорнули гній, а під ним мокро, зволожувати не треба. Якщо сухо, виливаємо під горіх 50 л води, якої буде досить на місяць найпосушливішого літа.
Якщо волоський горіх обрізають перед вегетацією, у лютому чи на початку березня, рани не гояться, згодом перетворюються на дупла, врешті-решт дерево гине. Тому горіх краще обрізати у період вегетації.
Отож, садіть волоський горіх правильно, і він віддячить вам добрим урожаєм.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Волоський горіх Буковинська Бомба (ІГГ-2)
У наявності
Саджанець волоський горіх Велетень (ІГГ-7)
У наявності
Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ОКН-3650(10-12л))