Бізнес на волоських горіхах. Не сад, а цілий ліс

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.02.2020

Волоський горіх — рослина, на якій можна заробити завжди. А якщо з розумом, то й чимало.

Є такий вислів: «Хочеш, щоб плодами твоєї праці користувалися діти й онуки — посади плодове дерево, хочеш, щоб правнуки, — посади горіх». Розлогий, довговічний, щедрий, він — справжній скарб. Навіть коли літнім людям несила доглядати за городом, волоський горіх додасть зайвої копійчини до пенсії. Годі вже й казати про цілий сад!

 

Бізнес на горіхах

Лишень на одному гектарі ця культура є надійною інвестицією у майбутнє. До того ж у не таке далеке — перші плоди можна збирати через чотири-п’ять років, а через десять господар матимете стабільний маленький бізнес. Отож, уже сьогодні задумайтеся, наскільки ефективно використовуєте ваш пай. Та десять разів обміркуйте, чи варто розглядати його продаж у разі зняття мораторію з обігу сільськогосподарських земель.

Останніми роками волоський горіх для українців перетворився на експортну продукцію. Великі сади, закладені 5–10 років тому, ще не вийшли на рівень повного плодоношення, тому партії на експорт здебільшого складаються з горіхів, вирощених у домашніх господарствах. Зрозумівши, що дерево на присадибній ділянці стало «куркою», яка несе золоті яйця, людина хоче посадити ще більше та шукає кращі сорти.

 

⌂ Фото: Валентина Лановенко

 

Як вибрати сорт горіха

— В Україні для закладання садів доцільно використовувати вітчизняні сорти та частково молдавські. Сорти французької чи італійської селекції, які є низькорослими, не встигають завершити вегетацію в наших кліматичних умовах та підготуватися до зими й гинуть. Тому людям, яких привабила перспектива отримати до 8 т/га з іноземних саджанців, доводиться дорого платити за невиправдані ідеї, — зауважує Валентина Лановенко, засновниця Академії органічного садівництва «Ekogarden», власниця органічного родинного розсадника. — Реальна урожайність сортового волоського горіха в Україні, як і в Молдавії, — приблизно 3,5 т/га. Плодоношення починається з четвертого-п’ятого року, на повну урожайність дерева виходять із п’ятнадцятого року вегетації.

Читайте ще:

Але що таке «сортовий саджанець» у розумінні пересічного садівника? Це передусім щеплений саджанець. У родинному розсаднику Лановенків волоські горіхи щепили, як і всі, доки остаточно не переконалися, що високий ризик підмерзання мають навіть саджанці з українськими сортами. Крім того, щеплені сортові дерева урожай даватимуть лише за умов належного догляду: обприскування проти хвороб та шкідників до 7–8 разів за сезон, поливання, щорічне формування крони, мульчування прикореневої зони, живлення, догляд за міжряддями тощо. Отже, Лановенки стали проводити досліди з горіховими сіянцями.

 

Як правильно садити горіхи

— Сіянці не бояться підмерзання та не вибагливі в догляді. До того ж вони теж можуть передавати свої материнські властивості, — наголошує Валентина.

Садівники визначилися з оптимальною для сіянців технологією садіння — за типом чистопородних лісосмуг. Якщо схема садіння щеплених дерев — 10х10 м, з інтенсивністю 100 шт. на гектар, то загущене насадження дає можливість висаджувати на гектарі до 1500–1600 сіянців. Завдяки цьому урожайність із гектара під час повного плодоношення стає більшою — на рівні 8–9 т/га. Висаджені сіянці не мають потреби в поливанні, стійкі до низької температури, шкідників і хвороб, майже не потребують обрізування.

Якщо не маєте паю і гектарів землі, то навіть невеликий садок дасть непогані результати: з 10 соток можна зібрати 8–9 центнерів горіхів, а з 25 соток – понад 2 тонни!

Цьогорічний урожай волоського горіха у Лановенків

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА

 

ПОРАДИ ВІД 

Інтенсивний сад із сіянців

Для розрахунку саду з сіянців волоського горіху за типом лісосмуг взята ділянка в один гектар — 100х100 м. У кожній смузі — по два ряди з інтервалом 1 м. Дерева розташовуються в шаховому порядку, інтервал між ними теж 1 м. Міжряддя між смугами становлять 10-12 м.

На 1 га розміщується 16 рядів. У кожному — по 100 дерев. Таким чином на одному гектарі висаджується 1600 сіянців. 

Розрахунки. Вступ у плодоношення — на 4-5 рік від посадки. На 8 рік на дослідній ділянці Лановенків було зібрано до 3 т/га. На 13-14 рік вегетації очікується вихід на повне плодоношення — близько 5 кг з 1 дерева: 1600 сіянців, помножені на 5 кг, дорівнює 8 т/га (1 тонна з 12,5 соток або 2 тони з 25 соток)

Для порівняння. Вступ у плодоношення щеплених саджанців — з 4-5 року. Урожайність (за схемою посадки 100 дерев на 1 га) на 10 рік — до 1,2 т/га; на 15 рік — максимум 3-3,5 т/га.

Переваги сіянців горіха. Полив не потрібний; сіянці є природньо стійкішими за щеплені горіхи — немає ризику підмерзання; формуюча обрізка — при потребі. Живлення біопрепаратами потрібно перші 2 роки після посадки.

Варіанти продажу горіхів. Продати нелущений горіх — не проблема. Але якщо у Вас більша партія (півтонни, тонна) то й продати можна за вищою  ціною. Адже дрібні скупники скуповують дрібними партіями, щоб перепродати дорожче крупнішим скупникам, а ті — ще крупнішим. Інтернет переповнений оголошеннями «Куплю горіхи». Але ж можна і самому полущити і взяти ще дорожчу ціну — навіть 100 грн/кг (залежно від кондиції). А ще із горіха можна робити варення, настоянки, горіхове молоко, заморожувати, можна здавати  перетинки для фармакологічної промисловості, компостувати листя тощо.

Купити саджанці горіха

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
«Хімія» з розумом: як правильно обробляти фруктовий сад
Вічна суперечка садівників: чим і скільки разів обробляти плодові дерева? Експерт «СонцеСаду» шляхом випробувань і помилок винайшов власну технологію обробок
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Лікувальні рецепти з волоських горіхів
У народній медицині існує багато рецептів лікувальних засобів з волоських горіхів проти гіпертонії. Вибирайте на свій смак
Делікатес із зелених горіхів
Одна-дві ложки цієї смакоти до чаю за сніданком або вечерею додадуть вам енергії та стануть ефективною профілактикою хвороб серцево-судинної, сечостатевої й ендокринної систем
Який ґрунт потрібен фундуку
Фундук. Здоровий ґрунт – запорука здорової рослини
Мигдаль: посадка та догляд
Ви милуватиметеся чудовим цвітом і смакуватимете смачними горішками, якщо вивчите правила догляду за мигдалем
Агротехніка вирощування фундука
З книги Івана Косенка «Фундук: прикладна генетика, селекція, технологія розмноження і виробництва»
Бізнес на волоських горіхах. Не сад, а цілий ліс
Волоський горіх — рослина, на якій можна заробити завжди. А якщо з розумом, то й чимало. Лишень на одному гектарі ця культура є надійною інвестицією у майбутнє.

Рекомендовані товари!

Саджанець Грецький горіх  Буковинська Бомба

У наявності

Саджанець Грецький горіх Буковинська Бомба (ІГГ-2)

169грн.
Маса плоду/грона 18-20 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак відмінний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Горіх волоський Ідеал

У наявності

Саджанець Горіх волоський Ідеал (ІГГ-3)

169грн.
Маса плоду/грона 10-12 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак маслянистий, з гірчинкою
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Горіх чорний, мікоризований трюфелем

У наявності

Саджанець Горіх чорний, мікоризований трюфелем (ІГГ-8)

229грн.
Маса плоду/грона 5-7 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 3 шт., за шт.
Саджанець волоський горіх Велетень

У наявності

Саджанець волоський горіх Велетень (ІГГ-7)

169грн.
Маса плоду/грона 30-40 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Саджанець Грецький горіх Прикарпатський

У наявності

Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ОКН-3650(10-12л))

300грн.
Маса плоду/грона 15 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ароматний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер